تخت روانچی:

نظام مالی و تجاری بین المللی بدلیل یکجانبه گرایی با چالش مواجه می باشد

نظام مالی و تجاری بین المللی بدلیل یکجانبه گرایی با چالش مواجه می باشد

به گزارش محفل مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: نظام مالی و تجاری بین المللی به سبب یکجانبه گرایی غیرقانونی، حالا بیش از هر زمان دیگری با چالش مواجه می باشد.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی در اجلاس تامین مالی توسعه در نیویورک گفت: متاسفانه درحالیکه جامعه بین المللی تعهد خودرا به انحای مختلف درباب لزوم تقویت همکاریهای چندجانبه مورد تاکید مجدد قرار می دهد، هنوز هم تعداد اندکی از کشورها هستند که مسیر شکست خورده و محکومِ یک جانبه گرایی را حتی در چنین شرایط وخیم و بی سابقه ای از چالش های جهانی، ادامه می دهند.
دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: بدون شک، همه گیری کرونا و یکجانبه گرایی مشکلات مختلفی را برای کشورهای در حال توسعه به وجود آورده و بار مضاعفی را بر دوش آنها گذاشته است.
وی افزود: کشورهای در حال توسعه از یک سو باید بخش عمده ی منابع موجود خودرا که قرار بوده به توسعه اختصاص پیدا کند، برای مقابله با همه گیری کرونا و عواقب منفی ناشی از آن هزینه کنند و از طرف دیگر تعدادی از آنها باید با نتایج ناشی از اقدامات قهرآمیز یکجانبه غیرقانونی و تحریم های یکجانبه نامشروع که توسط کشورهای مدعی سردمداریِ حقوق بشر اعمال می شود، دست به گریبان باشند.
سفیر ایران در سازمان ملل اشاره کرد: باتوجه به این شرایط بی سابقه و خطیر، جامعه بین المللی باید اقدامات موثر و فوری برای مقابله و حذف یکجانبه گرایی غیرقانونی اتخاذ کند.
تخت روانچی افزود: همین طور ضرورت دارد حمایت مالی از کشورهای در حال توسعه بوسیله تسهیل دسترسی این کشورها به منابع مختلف همچون کمک های رسمی توسعه ای (ODA) تقویت گردد تا کشورهای درحال توسعه بتوانند نه فقط بهتر و سریعتر با عواقب ناشی از همه گیری کرونا مقابله کنند بلکه قادر باشند در فرصت اندک باقیمانده، منابع خودرا به سمت توسعه سوق دهند.
سفیر ایران در سازمان ملل در بخش دیگری از سخنانش اشاره کرد: نظام مالی و تجاری بین المللی حالا بیش از هر زمان دیگری با چالش مواجه می باشد و تهدیداتی که متوجه چندجانبه گرایی است چالش های بزرگی را برای این نظام ایجاد کرده است.
وی گفت: اتخاذ سیاست های غیرقانونی و یک جانبه تحریمی توسط تعدادی از بازیگران اصلی، تردیدهای جدی درباب کارایی نظام های چندجانبه ی مالی و تجاری به وجود آورده است. پس جامعه بین المللی باید تضمین کند که نظام مالی و تجاری بین المللی گروگان دستورکار یکجانبه و غیرقانونی تعداد کمی از کشورها نخواهد شد.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اظهار داشت: تجارت بین المللی کماکان نقش پیشرانه رشد اقتصادی و توسعه پایدار را برعهده دارد. این حق مسلم هر کشوری است که بتواند فارغ از استانداردهای دوگانه و ملاحظات سیاسی، عضوی از یک نظام فراگیر و غیرتبعیض آمیز تجاری چندجانبه باشد.
تخت روانچی افزود: "سازمان تجارت جهانی که عضویت جمهوری اسلامی ایران در آن به سبب اعمالِ نفوذ سیاسی برخی کشورها، بیش از دو دهه رد شده است، حالا هدف رفتار شدید یکجانبه ی غیرقانونی قرار گرفته که ادامه چنین وضعیتی، تمامیت نظام تجاری بین المللی را با خطر مواجه می کند".
وی در آخر اشاره کرد: "انتقال فناوری و نیز ظرفیت سازی جزو اولویت های اصلی کشورهای درحال توسعه در راه دستیابی آنها به توسعه پایدار بوده و پس حذف محدودیت ها در زمینه انتقال فناوری به این کشورها بسیار حیاتیست و جامعه بین المللی باید در این خصوص به کشورهای توسعه یافته فشار وارد کند تا محدودیت های ساختگیِ تحمیل شده توسط این کشورها لغو و مسیر دستیابی کشورهای درحال توسعه به کالاهای دارای دانش و فناوری بالا فراهم گردد".


منبع:

1401/02/09
12:33:26
5.0 / 5
859
تگهای خبر: اقتصاد , قانون , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل