خطیب زاده در نشست خبری:

آزادسازی منابع ارزی ایران به آمریکا ربطی ندارد

آزادسازی منابع ارزی ایران به آمریکا ربطی ندارد

محفل: سخنگوی وزارت امورخارجه اظهار داشت: توافقاتی در مورد آزادسازی قسمتی از منابع ایران انجام شده است که به آمریکا مرتبط نیست و اجازه نمی دهیم به آن ورود کند.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، سعید خطیب زاده در نشست خبری با خبرنگاران ضمن گرامیداشت روز ارتش، در مورد موضوعات باقی مانده در گفت وگوهای وین اظهار داشت: موضوعات گفت وگوهای وین برای همه عزیزان به خوبی روشن شده است، ما تا زمانیکه به کلیت توافق نکنیم، درباره هیچ چیز توافق نخواهیم کرد. مطالبی هنوز باقی مانده است و قرار نیست در برجام تغییری صورت گیرد و موضوعات باقیمانده زمانیکه تمام شود، می توانیم بگوییم توافق دردسترس است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: آنچه که در وین درحال گفت و گو است با رعایت تمام مفاد برجام است و دو سند برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد معیار حرکت است و تبادل پیام ها بین تهران و واشنگتن بوسیله مورا در حال انجام می باشد.
خطیب زاده افزود: هم اکنون جو وین منفی نیست، چونکه ایران و ۱+۴ همه کارهای خودرا انجام داده اند و منتظر پاسخ مناسب از سمت واشنگتن هستند تا نگرانی ها را برطرف کنند، واشنگتن سیاست تاخیر را در پیش گرفته است و وین همچنان جو مناسبی برای احیای برجام است.
شاهد سکوت سازمان های بین المللی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی هستیم
وی در مورد حمله رژیم صهیونیستی به نمازگزاران مسجدالاقصی اظهار داشت: متاسفانه بار دیگر شاهد هتک حرمت رژیم جعلی صهیونیستی و یورش به نمازگزاران بودیم، طی چند هفته گذشته، شهدای زیادی را ملت فلسطین تقدیم کردند و شاهد سکوت سازمان های بین المللی هستیم، جمهوری اسلامی ایران، اقدامات خودرا در سطح سازمان های بین المللی و همکاریهای اسلامی انجام داده است و آقای امیرعبداللهیان نامه ای را به سازمان همکاریهای اسلامی فرستادند و با اسماعیل هنیه نیز گفت وگوهای مبسوطی را داشته است. متاسفانه روند نرمال سازی تعدادی از کشورهای منطقه باعث شده تا این رژیم جری تر شود.
وی اشاره کرد: کوشش های ایشان طی رایزنی ها با مسئولین کشورهای دیگر ادامه دارد. طی روزهای آتی این روند را ادامه می دهیم چونکه رژیم زیاده خواه و بحران آفرین صهیونیستی تنها با پاسخ محکم دست از این اقدامات بر می دارد.
آمریکا تلاش می کند در هر موضوعی مداخله کند
خطیب زاده در مورد آزادسازی منابع ارزی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: آزادسازی منابع جمهوری اسلامی ایران، بازگشت پول هایی که از صادرات کالا و خدمات است و ربطی به کشورهای ثالث ندارد، آمریکا تلاش می کند در مورد هر موضوعی مداخله کند که با ادعاهای آقای بایدن فاصله دارد. ایران هرچه صادر کرده است، پولش را دریافت می کند. درباب آزادسازی منابع، توضیحاتی را ارائه دادیم و سفری انجام شد و هیاتی به ایران آمد و همه چیز در راه خودش درحال پیگیری است و به آمریکا اجازه نمی دهیم در آن دخالت کند.
وی اضافه کرد: آنچه ما انجام می دهیم در قالب منافع قطعی مردم ایران است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباب ادعای یکی از رسانه های آمریکایی در خصوص این که درخواست تضمین از ایران برای چشم پوشی از انتقام خون سردار سلیمانی، اظهار داشت: اصل اساسی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران پس از ترور بزدلانه سردار رشید ایران و اسلام شکل گرفت که اقدام صورت گرفته توسط مسببان، عاملان و مشاوران این عمل بزدلانه بی کیفر نخواهد ماند. این یک اصل قطعی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است که این افراد باید به پیشگاه عدالت آورده شوند.
سفیر اوکراین بهتر است متوجه مواضع دولت خود شود
وی در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات سفیر اوکراین در تهران، در خصوص این که ایرانیها کمکی به ما نکرده اند، اظهار داشت: مواضع جمهوری اسلامی ایران درباب جنگ اوکراین روشن و در یک ادامه آشکار قرار دارد، ما ضدیت با اصل جنگ را بارها و بارها گفتیم ضمن این که ریشه های این بحران باید بطور جدی بررسی شود. پایبندی به منشور ملل متحد و عمل صادقانه به توافقات بین المللی و گفت و گو راهکار امروز اوکراین است. سفیر اوکراین بهتر است، توئیت وزیر خارجه اوکراین را بار دیگر بخواند تا متوجه مواضع دولت خود شود.
خطیب زاده در مورد سفر هیاتی از عراق به ایران گفت: یکی از با اهمیت ترین عناوینی که در مسافرت وزیر خارجه عراق به تهران صورت گرفت، بحث راه آهن شلمچه - بصره بود. همین طور در مورد تردد اتباع دو کشور و صدور روادید درحال گفت و گو با عراق هستیم. همین طور عراق در زمینه منطقه ای به ویژه گفت وگوها میان ایران و عربستان اهتمام کرده است تا نقش خودرا ایفا کند. روابط ایران و عراق سقفی ندارد و می توانند ارتقای روابط داشته باشند.
سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی در مورد دستاوردهای هشت ماه وزارت خارجه اضافه کرد: وزارت امور خارجه برای تمام شئون زندگی مردم تلاش خودرا انجام داده است. امروز که با شما صحبت می کنم روابط ما با ترکیه، عمان، عراق و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس و قفقاز رشد زیادی داشته است و همین طور در یک سال قبل بیش از یک و سه دهم میلیارد یورو حجم تجارت ما با عمان بوده است و با کشور ترکیه نیز این حجم تجارت را داشته ایم.
دیپلماسی سلامت، یکی از دستاوردهای وزارت خارجه است
وی افزود: امروز نفت ایران با فرض ادامه همین شرایط در ایران و گفت وگوها در وین، وضع اقتصاد ما از نظر ذخایر ارزی نسبت به این نقطه در سال قبل بسیار بهتر است. درباره روابط ما با دیگر کشورها اجرای سند جامع همکاری ۲۵ ساله با چین را شروع کردیم. با بلوک های اقتصادی و سیاسی منطقه ای روابط خودرا برقرار کردیم. همین طور سال قبل در زمینه سلامت با بحران مواجه بودیم و دیپلماسی سلامت یکی از دستاوردهای وزارت خارجه است و وزارت امور خارجه نه فقط در زمینه واکسن بلکه در عرصه تولید واکسن و خدمات در کنار ملت بوده است و هر کجا نیازی بوده وزارت خارجه حاضر بوده است.
آنچه در سوئد صورت گرفت بسیار منزجر کننده بود
خطیب زاده درباب هتک حرمت قرآن کریم، اظهار داشت: آنچه در سوئد صورت گرفت بسیار منزجر کننده بود و جمهوری اسلامی ایران، این هتک حرمت به ساحت قرآن مجید را به اشد وجه محکوم می کند و تکرار این مساله در سوئد و توسط اتباع آن کشور جای تاسف عمیق است و منتظر هستیم دولت سوئد بجای سوءاستفاده از آزادی بیان به مسئولیت خود عمل کند و عکس العمل مناسب را نشان دهد. جهان اسلام از این هتک حرمت ها بسیار جریحه دار است.
فعالیت های کنسولی ما در افغانستان از سرگرفته شده است
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد توقف کارهای بخش های کنسولی اماکن دیپلماتیک ایران در افغانستان در پی تعرض های اخیر، اظهار داشت: کارهای بخش های کنسولی ما در افغانستان بلافاصله پس از تعدی صورت گرفته متوقف گردید و مقامات هیأت حاکمه فعلی افغانستان تماس هایی را با سفیر و سرکنسول های ایران داشتند و اطمینان های لازم را دادند و بطور تدریجی از همان روز فعالیت ها از سرگرفته شد. موضوع حضور اتباع افغانستانی در مقابل سفارتخانه ها با محدویت روبرو بود که با اطمینانی که هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان داد از سر گرفته شد.
وی افزود: بطور جدی وضعیت اماکن دیپلماتیک در افغانستان و اتباع و دیپلمات های ایران برای ما از اهمیت برخوردارست و منتظر عمل مسئوولانه تر هیأت حاکمه و معرفی آنهایی هستیم که این تحریک و اقدام را انجام دادند و همه باید هوشیار باشیم چون برخی می خواهند بر موج دروغین احساسی سوار شوند و روابط دو ملت را گرفتار سوءتفاهم های جدی کنند.
در راستای دیپلماسی ورزشی هر کاری لازم است انجام می دهیم
سخنگوی وزارت امورخارجه در مورد جام جهانی فوتبال در قطر، اظهار داشت: کارگروهی زیر نظر معاون اول رییس جمهور شکل گرفته و وزارت خارجه عضو آنست و اهتمام می نماییم در امتداد دیپلماسی وزرشی هر کاری لازم است صورت گیرد. در مسافرت کوتاه به آفریقا با مقامات سنگال و غنا صحبت کرده ام، البته فدراسیون اهداف دیگری را برای مسابقات دوستانه و تیم های تمرینی در نظر دارد، ولی ما در این حد هم فروگذار نمی نماییم که فرصتی را برایشان فراهم بیاوریم.
وی اضافه کرد: درباب اقتصاد ورزش، وزارت گردشگری ما و مناطق آزاد و نهادهای ذیربط مشغول تدارکاتی هستند و در آن حوزه هم وزارت امور خارجه درحال تلاش است.
خطیب زاده درباب ریزگردها و بحث دیپلماسی آب، اظهار داشت: کمیته دیپلماسی آب کشور همین شنبه مجدداً به ریاست معاون حقوقی و بین المللی وزارت خارجه جلسه داشت. موضوع آب و محیط زیست در دو اداره کل وزارت خارجه در معاونت حقوقی و بین المللی پیگیری می شود. در اداره حقوقی وزارت خارجه رسیدگی به رودخانه های مرزی و منابع آبی مشترک بین ایران و کشورهای دیگر پیگیری می شود. یک اداره کل هم درباب موضوعات محیط زیستی داریم.
وی اضافه کرد: اینکه مراجع تخصصی اعلام کنند که منشاء این ریزگردها کجاست قدم اول است بعضی می گویند عراق است برخی عراق و سوریه و برخی عربستان سعودی و حتی سودان را منشاء اصلی اعلام می کنند. فارغ از این که کدام یک از این پاسخ ها دلیل اصلی باشد باید دنبال راهکار اجماعی و مرضی الطرفین بین همه بگردیم و چاره ای را پیدا نماییم که همه کشورهای منطقه بتوانند در زمینه آب های مشترک و محیط زیست کار کنند.منبع:

1401/01/29
20:53:15
5.0 / 5
846
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , حكم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل