خطیب نماز جمعه تهران:

اگر نگاه اقتصادی مدیران متحول نشود، اقتصاد دانش بنیان محقق نخواهد شد

اگر نگاه اقتصادی مدیران متحول نشود، اقتصاد دانش بنیان محقق نخواهد شد

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به شعار سال، تولید، دانش بنیان، و اشتغال آفرین اظهار داشت: مدیران کشورند که نظام اقتصادی کشور را هدایت می کنند. اگر نگاهشان متحول نشود، اقتصاد ایران دانش بنیان نمی گردد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام سید محمدحسین ابوترابی فرد در نماز جمعه این هفته تهران با اعلان اینکه هر نظام سیاسی برای ماندگاری و ثبات نیازمند ارکان هشت گانه ای است که در کلام امیر سخن وجود دارد و علی(ع) به آن پرداخته است و شامل مردم سالاری، شایسته سالاری، قانون مداری، امنیت و قدرت دفاعی بازدارنده، استقلال سیاسی، اقتصاد مقاوم و پویا، عدالت و اعتلای فرهنگی، و در نهایت علم، فناوری و نوآوری است.
وی اشاره کرد: مسئولیت ها باید به شایسته ترین افراد سپرده شود. در اندیشه دینی اولین شاخص برای سطوح عالی مدیریت عدالت، تقوا و شایستگی است. امام علی (ع) برای مدیریت در جامعه می فرمایند که مردم باید انسان های عالم، شایسته و مدافع از حقوق خودرا انتخاب کنند.
ابوترابی فرد در ادامه با تبریک روز ارتش خطاب به نیروهای مسلح حاضر در نماز جمعه اظهار داشت: شما هزاران کیلومتر از خاک ایران اسلامی را از زیر چکمه های استکبار جهانی آزاد کردید و اجازه ندادید حتی یک سانتی متر از خاک ایران اسلامی تجزیه شود. نیروهای مسلح در طول سه دهه ایران را به نماد امنیت و اقتدار در منطقه تبدیل کردند و با خلق نیروهای مسلح مقتدر توانستند قدرت دفاعی بازدارنده خلق کنند. کشور ما در اوج امنیت است که این دستاورد ناشی از آراستگی نیروهای مسلح به شایسته سالاری و تقوا است.
وی در ادامه علم و فناوری را بعنوان یکی از مهم ترین ارکان اقتدار هر نظام سیاسی معرفی نمود و اظهار داشت: امیرالمومنین در کلامی بلند و ماندگار فرمودند که قدرت و عزت محصول دانش است. جایگاه امروز ارتش جمهوری اسلامی و نیروی زمینی اقتدارآفرین، محصول آراستگی این نهاد به علم و ایمان است.
وی افزود: عمل مبتنی بر دانش خلق قدرت می کند. در زمینه هایی که امروز نظام جمهوری اسلامی ایران در موضع اقتدار قرار دارد، بدون استثنا محصول گام های بلندی است که برمبنای علم و دانش برداشته شده است. مدرسه قرآن و نهج البلاغه محصول دانش هستند. علم و معرفت در اندیشه دینی راه را برای دستیابی به قله ها هموار می کند.
خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به تأکیدات رهبری درباره ضرورت جاری شدن علم و دانش در کشور اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب یکی از مهم ترین اصول برای افزایش اقتدار ملی را به ما پیشنهاد کردند. دانش، فصل الخطاب منازعات سیاسی، مدیریتی، و اجتماعی است. رهبری سال ۱۴۰۱ را با شعار تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین شروع کردند. سکان دار انقلاب اسلامی، سال ۱۳۸۷ را سال نوآوری و شکوفایی نام گذاری کرده بودند که یک شعار مترقی و امیدزا بود.
ابوترابی فرد با اعلان اینکه شکل گیری اقتصاد دانش بنیان راه را برای نوآوری کشور فراهم خواهد کرد، اظهار داشت: مفهوم اقتصاد دانش بنیان نام سیستم اقتصادیست که در آن تولید کالا و خدمات عمدتاً مبتنی بر کارهایی دانش محور است. دانش خلق ثروت می کند، نه منابع طبیعی یا نیروی انسانی ساده. عنصر کلیدی، سرمایه و دارایی های فکری است، نه مخازن فراوان نفت و گاز. ما باید از نوآوری های خلاقانه استفاده نمائیم، نه از صادرات خام منابع طبیعی. در گذشته هویت فرهنگی، سیاسی، و اقتصادی ایران با دانش خلاق پیوند داشت؛ امروز متأسفانه به صادرات خام این منابع گرانقیمت گره خورده است. ما گرفتار حکمرانی و مدیریت منابع پایه هستیم.
خطیب نماز جمعه تهران تاکید کرد: مدیریت منابع پایه راهی برای تحول اقتصاد کشور نیست. آن روزی که درآمد حاصل از فروش نفت به دست می آید اولا ذخایر بانک مرکزی افزایش می یابد و درنتیجه تورم زیاد شده و نقدینگی زیاد می شود. بازار داخلی به بازار کالاهای خارجی بدل شده و تولید داخل با چالش مواجه می شود. مدیریت و اقتصاد دانش پایه راهی برای برون رفت از این وضعیت است.
خطیب نماز جمعه تهران اضافه کرد: نگاه مدیران ارشد و میانی کشور متحول شود. مدیران کشورند که نظام اقتصادی کشور را هدایت می کنند. اگر نگاهشان متحول نشود، اقتصاد ایران دانش بنیان نمی گردد. تولید نیازمند موتور محرکی است که اقتصاد ایران را در کوتاه ترین زمان و با بالاترین شتاب در جایگاه شایسته خود قرار دهد. این موتور محرک نظام مدیریتی کشور است.
وی افزود: امروز بیش از ۱۴ میلیون جوان تحصیل کرده در اختیار داریم. تحولاتی که در نظام مهندسی و پزشکی در زمینه هایی مثل نانو، بیو، لیزر و... رخ داده است، قدرت پدافند جمهوری اسلامی محصول کار بزرگ علمی است. این نظام در چله دوم باید متحول شود. یکی از مهم ترین محورهای زیربنایی، اقتصاد دانش بنیان کشور است.
ابوترابی فرد در آخر درباره ضرورت تجاری سازی دانش اظهار داشت: تربیت نیروی انسانی عالم کار دشواری است. از آن دشوارتر تولید علم است که کاری بمراتب مشکل تر است. تبدیل دانش به فناوری بمراتب مشکل تر از تولید علم است. امروز کشورهای جهان سوم، دانش تولید می کنند؛ اما کشورهای توسعه یافته از دستاوردها بهره گرفته و آنرا به فناوری بدل می کنند. جمهوری اسلامی این فاصله را کوتاه کرده است؛ چونکه توانستیم دانش هسته ای را مبدل به فناوری هسته ای نماییم. تبدیل فناوری به ثروت، یعنی تجاری سازی علم که از هر کاری مشکل تر و زمان بر است. تاکید رهبری بر تولید و دانش بنیان یعنی تجاری سازی علم و تاکید بر پروسه خلق ثروت.1401/01/27
10:02:35
5.0 / 5
850
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , خدمات , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل