ایران و قطر ۶ سند همکاری امضا کردند

ایران و قطر ۶ سند همکاری امضا کردند

جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر در امتداد توسعه همکاری ها در زمینه حمل و نقل هوایی و جام جهانی 6 سند و توافقنامه امضا کردند.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، آیین امضای این توافقنامه روز دوشنبه با حضور رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی و جاسم بن سیف السلیطی وزیر حمل و نقل و ارتباطات قطر در سالن خلیج فارس مرکز همایش های جزیره کیش انجام شد.
این اسناد شامل سند فارسی توافق نامه امضا شده در مسافرت رئیس جمهوری اسلامی ایران به قطر، سه سند توسعه همکاریهای مشترک بین ایران و قطر در زمینه های حمل و نقل هوایی و یک سند همکاری حمل و نقل دریایی، و صورتجلسه مفاد همکاریهای مشترک در پشتیبانی از جام جهانی قطر است.
وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی و وزیر حمل و نقل و ارتباطات قطر امضاکنندگان سند فارسی و صورتجلسه همکاریهای مشترک در پشتیبانی از جام جهانی بودند.
سه سند همکاری حمل و نقل هوایی توسط رئیس سازمان هواپیمایی ۲ کشور و سند همکاری درباب همکاریهای حمل و نقل دریایی نیز توسط روسای سازمان های بنادر ۲ کشور به امضا رسید.
جزیره کیش از روز یکشنبه ۲۱ فروردین ماه میزبان وزیران راه ۲ کشور ایران و قطر است که مذاکرات مربوط به امضای این توافقنامه ها عصر روز گذشته در یک جلسه نهایی شد و درباب همکاریهای مناطق آزاد مذاکراتی نیز انجام شده که در سفرهای آتی مسئولان قطر به ایران امضا خواهد شد.
این سفر در پی دستور ویژه آیت الله رئیسی رئیس جمهور کشورمان برای بهره گیری از ظرفیت گردشگری جام جهانی قطر و همین طور پیگیری دیدار وزیر راه و شهر سازی کشورمان با وزیر حمل و نقل و ارتباطات دولت قطر در جریان سفر آیت الله رییسی به کشور قطر برنامه ریزی شده است.
وزیر حمل و نقل و ارتباطات دولت قطر و وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی و هیات همراه آنان روز دوشنبه از طرح در حال راه اندازی پایانه مسافری جدید فرودگاه بین المللی جزیره کیش، بندرگاه مسافری و تجاری، استادیوم فوتبال و استخر دهکده المپیک بازدید کردند.
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی شامگاه - شنبه ۲۰ فروردین - و جاسم بن سیف السلیطی وزیر حمل و نقل و ارتباطات دولت قطر ظهر یکشنبه - ۲۱ فروردین - وارد جزیره کیش شدند.
آبان ماه امسال قطر میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال است باتوجه به نزدیکی کیش به این کشور استفاده از این فرصت از بهمن ماه سال ۱۳۹۹ در دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش قرار گرفته و در این راستا مقرر شده ۵۲۰ میلیاردریال برای گسترش زیرساخت های ورزشی جزیره کیش از جلمه استانداردسازی ۲ زمین چمن و راه اندازی سه زمین دیگر تا مرداد ماه امسال هزینه شود.
همین طور این جزیره برای بهره گیری از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر دارای ظرفیت هایی همچون ۵۲ هتل با ۱۹ هزار تخت، یک فرودگاه بین المللی با ظرفیت پذیرش حدود ۲ میلیون مسافر در سال، بندرگاه به وسعت ۱۱۰ هکتار با امکان ارائه خدمات مختلف مسافری و باری با اسکله با ظرفیت پذیرش شناورهای ۱۲ هزار تنی است.
فاصله جزیره کیش تا قطر ۲۷۰ کیلومتر است که مدت زمان مسافرت از این جزیره به دوحه با هواپیما حدود ۴۰ دقیقه و با کشتی پنج تا ۶ ساعت است.
جزیره کیش با ۹۲ کیلومتر مربع مساحت و ۴۲ هزار نفر جمعیت از توابع شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان بوده در آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است.


1401/01/23
10:33:49
5.0 / 5
848
تگهای خبر: بازدید , پیگیری , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
محفل