سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران:

ایجاد نیروگاه های هسته ای امری فانتزی نیست، ضرورت کشور است

ایجاد نیروگاه های هسته ای امری فانتزی نیست، ضرورت کشور است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با اعلان اینکه ایجاد نیروگاه های هسته ای امری فانتزی نیست بلکه بخشی لاینفک و ضروری از نیاز کشور است، اظهار داشت: کشورهای اروپایی خود به این واقعیت رسیده اند که گریزی از ساخت نیروگاه های هسته ای نیست.


به گزارش حوزه سیاست خارجی ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، بهروز کمالوندی سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران با انتشار مطلبی درباب پیشرفت های صنعت هسته ای کشور اظهار داشت: روز ملی فناوری هسته ای ۱۶ سال بعد از اولین دستیابی ایران به امکان غنی سازی اورانیوم در حالی گرامی داشته شد که جمهوری اسلامی ایران نه فقط بر چرخه سوخت هسته ای کاملاً مسلط شده است بلکه در دیگر حوزه های مربوط به فناوری هسته ای نیز پیشرفت های بسیاری انجام شده است.
وی افزود: بااینکه در سالهای قبل تمرکز تحولات و اخبار بر موضوع غنی سازی سوخت سبب القای این نگاه شده است که فناوری هسته ای منحصر به سانتریفیوژها است، باید اظهار داشت که این تنها بخش کوچکی از این صنعت و امکانی است که در اختیار کشور و مردم قرار می دهد. بطور کلی پیشرفت های فناوری هسته ای ایران را می توان در چهار حوزه کاربرد پرتوها، انرژی، تولید سوخت و تحقیق و توسعه دسته بندی کرد.
کمالوندی درباب ضرورت بهره گیری از سوخت هسته ای اظهار داشت: از این میان بااینکه در نمای نخست تولید رادیو داروها، استفاده از فناوری هسته ای در کشاورزی و صنعت نزدیک ترین و بی واسطه ترین کاربردهای این صنعت در زندگی روزمره مردم هستند؛ اما نمی توان از ضرورت بهره گیری از سوخت هسته ای برای تولید انرژی برق و تأثیر غیرقابل انکار آن عبور کرد.
وی عنوان کرد: ایجاد خط تولید کپسولی رادیو داروی ید ۱۳۱ که در درمان انواع سرطان کاربرد دارد، استفاده از پرتوهای هسته ای برای استریل کردن، اصلاح بذر و مقاوم سازی بذر در مقابل کم آبی، استفاده از پرتو گاما برای فرآوری زهر زنبور عسل جهت استفاده های پزشکی و نیز توسعه محصولات در رابطه با آب سنگین و دتره ها همچون پیشرفت های انجام شده در این حوزه می باشد.
سخنگوی سازمان با اشاره به تولید نرم افزار سوخت گذاری نیروگاه اتمی بوشهر اظهار داشت: در زمینه انرژی پیشرفت هایی همچون تولید نرم افزار سوخت گذاری نیروگاه اتمی بوشهر یا بهسازی سیستم ردیابی و قرائت برخط دریافت دوز اشعه کارکنان نیروگاه برای جلوگیری از بروز مسمومیت ناشی از دریافت دوز اضافی همچون لیست بلند بالای دستاوردهایی است که با وجود تحریم ها و با تلاش نیروهای متخصص خودمان به دست آورده ایم.
کمالوندی افزود: در زمینه سوخت و چرخه سوخت نیز بعد از تسلط بر چرخه سوخت که از مرحله اکتشاف اورانیوم و تولیوم و... تا تبدیل مواد اولیه به کنستانتره و کیک زرد، غنی سازی، تولید سوخت و مدیریت پسماند سوخت می شود؛ توانسته ایم به توان تولید زیرکونیوم پایدار دست پیدا نماییم. ماده ای که علاوه بر تولید سوخت هسته ای در صنایع هواپیماسازی و خودروسازی کاربرد دارد و مصداق بارزی از این واقعیت است که طیف گسترده ای از صنایع کشور می توانند از سرریز دانشی که در صنعت هسته ای ایجاد می شود، بهره گیری کنند.
سخنگوی سازمان درباره تولید صفحه سوخت سیلیساید که یکی از دستاوردهای رونمایی شده در روز ملی فناوری هسته ای می باشد، اظهار داشت: همین طور باید به تولید صفحه سوخت سیلیساید که یک مرحله پس از تولید اورانیوم فلزی است، تولید سوخت راکتور آب سنگین خنداب اراک و پرتودهی آن در راکتور تحقیقاتی تهران برای اطمینان از کیفیت و استانداردهای لازم و تولید هزار عدد سانتریفیوژ IR۶ وتعداد معتنابهی سانتریفیوژهایIR۲M و IR۴ در لیست پیشرفت های مربوط به حوزه سوخت اشاره نمود و در زمینه تحقیق و توسعه از توسعه تجهیزات اندازه گیری خلوص تلوریوم و دستیابی به امکان رمزنگاری کوانتومی تا فاصله ۷ کیلومتر بعنوان دستاوردهای اخیر نام برد.
وی افزود: این میزان از تمرکز بر توسعه فناوری صلح آمیز هسته ای که می تواند به صرفه جویی ارزی صدها میلیون دلاری برای کشور منتهی شود و صنایع مختلفی را از حاصل کار بهره مند سازد در حالی است که کشورهای غربی به مثل «کافر همه را به کیش خود پندارد» تمام توجه ها را بر هراس خود از افزایش غنی سازی در ایران و آن هم بر محور توهم تولید سلاح هسته ای متمرکز و تلاش نموده اند که با این بهانه ما را از دستیابی به چنین گستره ای از فناوری که اهمیتی کمتر از غنی سازی ندارد محروم کنند.
کمالوندی اشاره کرد: فراموش نکنیم که تنها دتره های آب سنگین برای هر میلی گرم می تواند تا ده ها هزار دلار قیمت داشته باشد. آب سنگینی که بیش از ارزش اقتصادی به جهت کاربرد در رادیو داروها اهمیت دارد و در رویه ضد بشری مشمول تحریم قرار گرفته است.
معاون سازمان درباره ساخت نیروگاه دارخوین اظهار داشت: ساخت نیروگاه ایرانی ۳۶۰ مگاواتی دارخوین که در امتداد اجرای تکلیف قانونی تولید ۱۰ هزارمگاوات برق هسته ای برنامه ریزی شده است از دیگر اقدامات رو به جلویی است که در دستور کار قرار دارد.
وی اشاره کرد: فراموش نکنیم که ایجاد نیروگاه های هسته ای امری فانتزی نیست بلکه بخشی لاینفک و ضروری از نیاز کشور است. برای اینکه بعد از موج چند ساله ای که برای تبلیغ تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر به وجود آمد حالا کشورهای اروپایی خود به این واقعیت رسیده اند که گریزی از ساخت نیروگاه های هسته ای نیست.

1401/01/22
16:37:32
5.0 / 5
712
تگهای خبر: اقتصاد , قانون , قیمت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
محفل