بسته اخبار سیاسی ۲۰ فروردین

بازخواست حمید نوری با اتهامی عجیب

بازخواست حمید نوری با اتهامی عجیب

احتمال خروج سپاه پاسداران از فهرست گروههای ˮتروریستیˮ آمریکا/ کیفیت پایین خودرو های داخلی/ برگزاری جلسه هفتادم دادگاه حمید نوری در کشور سوئد/ شانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای و... از موضوعات پربازدید و خبرساز تحریریه سیاسی ایسنا بود که جزئیات آن در ادامه می آید.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، خروج احتمالی سپاه پاسداران از فهرست گروههای "تروریستی" آمریکا بعنوان قسمتی از مذاکرات وین در صدر موضوعات مورد توجه مخاطبان بود.
در همین رابطه دن سالیوان سناتور جمهوری خواه آمریکا با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته است: گزارش ها نشان میدهد که دولت بایدن ممکنست نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را از لیست سازماندهی تروریستی برای تامین یک توافق جدید با ایران حذف کند.
از جانب دیگر جالینا پورتر معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که رییس جمهور بایدن و مارک میلی (رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا) در این خصوص که نیروی قدس سپاه پاسداران گروه "تروریستی" است هم نظر می باشد. ما فراتر از این درباب مذاکرات هسته ای اظهارنظر نمی نماییم.
وی با تاکید بر این که هیچ تحولی پیرامون گفت وگوهای هسته ای ایجاد نشده است، ادعا نمود که حصول توافق در وین هم اکنون «نه قریب الوقوع و نه حتمی» است.
دیگر اخبار مرتبط را در لینک های زیر بخوانید.
درخواست تعدادی سناتور جمهوری خواه از بایدن برای تجهیز رژیم صهیونیستی در مقابل ایران
امیدواریم مذاکرات وین به توافق نهایی بینجامد
مذاکرات برجام کمای طولانی را برنمی تابد
***
آمار بالای جان باختگان در تصادفات جاده ای و نقش کیفیت پایین خودرو های داخلی در رشد این آمار از دیگر موضوعات پرمخاطب خبری بود.
در همین رابطه حجت الله فیروزی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که کیفیت پایین خودرو های داخلی یکی از عوامل موثر در آمار بالای جانباختگان در تصادفات جاده ای است که با شکست انحصار به وجود آمده و واردات خودرو می توان بستر کیفی سازی خودرو های داخلی را فراهم نمود، اضافه کرد: ما هیچ قانونی درباب منع واردات خودرو نداریم اما در مقاطعی از زمان برای جلوگیری از خروج ارز از کشور جلوی واردات در بسیاری از کالاها گرفته شد. حالا دست دولت برای واردات خودرو باز است. مصوبه مجلس در بودجه نیز با اصلاحات صورت گرفته در آن این اختیار را به دولت می دهد تا خودرو وارد کند.
سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس هم با انتقاد از اطلاع رسانی دیرهنگام درباره ورود ریزگردها به پایتخت اظهار داشت: ورود ریزگردها به پایتخت باید حداقل بین ۲۴ تا ۳۶ ساعت قبل توسط سازمان هواشناسی پیش بینی می شد. بعد از پیش بینی سازمان هواشناسی قاعدتا ستاد مدیریت بحران و دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست بوسیله رسانه ها باید موضوع را به مردم اطلاع می دادند.
در جلسه هفتادم دادگاه حمید نوری در کشور سوئد، پیامک تبریک نوروز رییس جمهور سابق که بصورت سامانه ای برای تمام شماره تلفن های همراه فعال ایرانی ارسال و در حافظه تلفن همراه نوری هم وجود داشته بعنوان یکی از مستندات وکلای منافقین در این پرونده مقابل نوری مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
حمید نوری یک ایرانی است که بیش از دوسال پیش در کشور سوئد بازداشت شده است و دستگاه قضایی سوئد برمبنای ادعاهای منافقین که مدعی هستند نوری در طول سالهای دهه ۶۰ زندان بان آنها بوده او را بازداشت و تا حالا بیش از ۸۰ جلسه دادگاه برای او برگزار کرده است.
امروز همزمان با شانزدهمین گرامیداشت روز ملی هسته ای، رییس جمهور با حضور در نمایشگاه سازمان ملی انرژی اتمی، از دستاوردهای جدید دانشمندان ایرانی در زمینه کارهای صلح آمیز هسته ای بازدید و از ۹ دستاورد سازمان انرژی اتمی در سال ۱۴۰۰ رونمایی نمود.
سازمان انرژی اتمی ایران در سال ۱۴۰۰ حدود ۷۷ دستاورد جدید به دستاوردهای غرورآفرینِ خود افزوده است، در این میان، ۲۹ دستاورد مربوط به حوزه‌ی سوخت اتمی، ۱۹ دستاورد مربوط به حوزه‌ی تحقیق و توسعه، ۱۵ دستاورد مربوط به حوزه‌ی تامین انرژی و ۱۴ دستاورد مربوط به حوزه‌ی کاربرد پرتوهاست که امروز از ۹ دستاورد اصلی و نمونه توسط رئیس جمهور محترم رونمایی گردید.
رئیس جمهور در بازدید از این نمایشگاه با اعلان اینکه ایران پژوهش و تحقیق در زمینه های صلح آمیز هسته ای را منوط به خواست یا نظر دیگران نخواهد کرد، اذعان داشت: خوشبختانه کارهای پژوهشی و تحقیقاتی دانشمندان در استفاده های صلح آمیز از انرژی هسته ای شتاب خوبی گرفته و دولت از این روند حمایت خواهدنمود.
محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی نیز مراسم شانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای با اعلان اینکه دنیا بداند ما از این پس به پیشرفت تصاعدی فکر می نماییم، اضافه کرد: خصوصاً در سالِ جاری که سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین نام گذاری شده است، با یک برنامه جامع در عمق بخشیدن به خودکفایی صنعتی همچون طرح های راکتورهای تحقیقاتی ۱۰ و ۴۰ مگاواتی و همین طور نخستین نیروگاه اتمی ۳۶۰ مگاواتی تمام ایرانی با بهره گیری از ظرفیت واحدهای تحقیقاتی، صنعتی و اجرائی کشور بتوانیم تراز صنعت کشور را به تراز هسته ای ارتقا بدهیم و با این حرکت پیشرفت های ماندگاری را به نام ملت بزرگ ایران ثبت تاریخ نماییم.
اخبار دیگر در رابطه با سالروز ملی فناوری هسته ای را می توانید در لینک های زیر دنبال کنید.
نظر رییس پیشین سازمان انرژی اتمی درباره روز ملی فناوری هسته ای
تشریح دستاوردهای علمی دارویی حوزه هسته ای از طرف معاون سازمان انرژی اتمی
ایران موفق به ساخت صفحات سوخت سیلیسایدی شد
***
امروز همین طور همزمان با برگزاری سی وپنجمین جشن گلریزان ستاد دیه کشور ویژه ی کمک به آزادی زندانیان نیازمند، رهبر انقلاب اسلامی مبلغ یک میلیارد تومان به این امر خداپسندانه اختصاص دادند.
بنابر گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، حضرت آیت الله خامنه ای با اهدای رقمی معادل یک میلیارد تومان زمینه آزادی تعدادی از بدهکار مالی و محکوم به پرداخت دیات ناشی از حوادث کارگاهی و سوانح رانندگی را فراهم نمودند.
بر طبق این گزارش در دهه اخیر مقام معظم رهبری در مجموع با اهدای مبلغی بیش از ۴ میلیارد و ۶۳ میلیون تومان، زمینه آزادی بیش از یکهزار زندانی نیازمند واجد شرایط ستاد دیه را فراهم نموده اند.1401/01/21
13:25:46
5.0 / 5
892
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
محفل