رئیس جمهور:

تلاش می نماییم سهم بیمار از هزینه های درمان کم شود

تلاش می نماییم سهم بیمار از هزینه های درمان کم شود

به گزارش محفل رییس جمهور بر ضرورت کاهش سهم پرداختی بیمار از هزینه های درمان اصرار کرد و اظهار داشت: باید با تقویت پوشش های بیمه ای کاری نماییم که اگر فردی در خانواده ای بیمار شد، آن خانواده فقط دغدغه بیمار خودرا داشته باشد و نگران هزینه ها نباشد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، سیدابراهیم رئیسی شامگاه چهارشنبه (۱۷ فروردین) در نشست هم اندیشی با تعدادی از مدیران و متخصصان نظام بهداشت و درمان ضمن قدردانی صمیمی از ایثار و مجاهدت کادر درمان کشور در دوران همه گیری کرونا، اظهار داشت: در ایام آغازین فعالیت دولت روزانه ۷۰۰ خانواده به خاطر کرونا داغدار عزیزان خود می شدند و عده زیادی نیز کسب وکار خودرا از دست داده بودند، اما با واکسیناسیون گسترده هم آمار مبتلاشدن و قربانیان کرونا به شکل چشم گیری کم شد و هم شاهد بازگشایی مشاغل، مدارس و دانشگاه ها هستیم.
رئیس جمهور با اشاره به سالروز ابلاغ سیاست های کلی نظام سلامت، اشاره کرد: امروز در جایگاهی هستیم که باید نگاهی به کیفیت اجرای این سیاست ها داشته باشیم تا ببینیم دلیل عدم اجرای بخش هایی از آن چه بوده و برای رفع موانع چاره اندیشی نماییم. شما کارشناسان بخش سلامت بهتر از هر کس دیگری به این مسئله وقوف دارید و می توانید به دولت در حل این موانع کمک کنید.
وی با اعلان اینکه باید برای حوزه بهداشت و درمان کشور یک نظام مسائل تعریف و اولویت های آن تعیین شود، اظهار نمود: دولت مصمم است که مشکلات موجود در عرصه بهداشت و سلامت عمومی را برطرف کند اما طبیعتاً پرداختن به همه مشکلات بطور همزمان ممکن نیست و باید اولویت گذاری صورت گیرد.
رئیس جمهور با تاکید بر لزوم تشکیل شورای عالی سلامت، اضافه کرد: باید تحول در سیستم سلامت را با هدف کاهش هزینه ها و ارتقای فاکتورهای سلامت، علم پایه، دانش بنیان و فن آورانه به پیش ببریم. در همین راستا شورای عالی سلامت با دستور کار مرتبط و مناسب به زودی تشکیل خواهد شد.
رئیسی با اشاره به ابراز نگرانی برخی مهمانان جلسه نسبت به افزایش موج مهاجرت در بین پزشکان، اشاره کرد: باید این اطمینان را نزد دانشجویان پزشکی ایجاد نماییم که بعد از اختتام تحصیلات در نظام درمانی کشور با درآمد خوب و جایگاه اجتماعی مناسب جذب خواهند شد. باید این ادراک در بین دانشجویان ایجاد شود که آنان سرمایه ها و آینده سازان کشور هستند.
رئیس جمهور بر ضرورت تقویت شبکه جامع بهداشت کشور با اتکا به روش ارجاع اصرار کرد و اضافه کرد: هیچ تردیدی وجود ندارد که پیشگیری مقدم بر درمان است و توسعه شبکه سراسری بهداشت و فعال تر شدن آن می تواند ضمن ایجاد اطمینان برای مردم در حوزه رسیدگی های پزشکی، به تقدم بخشی به رویکرد پیشگیری نسبت به رویکرد درمان کمک نماید.
رئیسی در ادامه صحبت های خود، از وزیر بهداشت خواست تا اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده را که تاثیر چشمگیری در کاهش هزینه ها و بستری ها دارد، با جدیت پیگیری کند.
رئیس جمهور همین طور با اشاره به بازدید خود از درگاه ملی صدور مجوزها در وزارت اقتصاد اظهار داشت: موضوع صدور مجوزها در عرصه پزشکی برای مشاغلی نظیر راه اندازی درمانگاه و داروخانه نیز باید تا جای ممکن سهل و تسریع شود، چونکه این مساله می تواند به رونق اقتصاد سلامت کمک نماید.
رئیسی صنعت داروسازی را یکی از پیشرفته ترین عرصه های علمی و تولیدی و مایه افتخار کشور توصیف کرد و اظهار داشت: تلاش نماییم ضمن حفظ و ارتقای کیفیت تولیدات دارویی، قیمت تمام شده داروها را نیز به صرفه نماییم تا نه اجحافی به تولیدکنندگان دارو شود و نه فشاری به مصرف کنندگان دارو وارد شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از تسهیل پذیرش و تربیت دانشجویان خارجی در دانشگاه های پزشکی کشور استقبال و اشاره کرد: من بطور جدی از این مساله حمایت می کنم. علاوه بر آموزش مهارت های پزشکی بر آموزش اخلاق عمومی و حرفه ای نیز توجه ویژه داشته باشید و تلاش کنید این مساله بعنوان امتیازی برای نظام آموزش عالی جمهوری اسلامی مطرح و معرفی شود.
رئیس جمهور با اشاره به برخی نظرات مطرح شده در جلسه درباره طب سنتی، اشاره کرد: من همیشه تاکید کردم که خودِ پزشکان، توسعه طب سنتی را مدیریت و برای تقویت و ارتقای آن تلاش کنند. هر نظری در عرصه طب سنتی عنوان شد قابل بررسی در مجامع علمی است و اساساً کرسی های نظریه پردازی، محلی جهت بررسی نظرات علمی جدید است.
رئیسی با تاکید بر لزوم پیگیری موضوعات خودامدادی و تقویت مدیریت شده نقش مردم در سیستم سلامت و درمان و نیز تقسیم عادلانه پزشک و پرستار در سطح کشور، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به لطف فداکاری های پزشکان از جایگاه شایسته ای در عرصه مقابله و مدیریت همه گیری کرونا برخوردارست اما باید برای دست یافتن به جایگاه بهتر در همه عرصه های بهداشت و سلامت تلاش نماییم.
بر اساس این گزارش، قبل از سخنان رییس جمهور، برخی از مدیران و متخصصان سیستم سلامت کشور نیز در سخنانی به طرح دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.
رفع بروکراسی پیچیده جهت استفاده بهتر از توانمندی های نظام درمانی کشور در حوزه تولید محصولات پزشکی و نیز تربیت نیروهای متخصص، مقابله با فساد ناشی از ارز ترجیحی در شبکه تامین دارو و تجهیزات پزشکی، ضرورت وجود نگاه جامع به عرصه سلامت بر پایه تقدم پیشگیری بر درمان، کوشش برای طراحی مدل بومی نظام سلامت، لزوم ساماندهی حکمرانی داده های نظام سلامت، ارتقای ظرفیت های طب سنتی در مقابل استقبال گسترده مردم، ضرورت بازسازی و نوسازی زیرساخت های بهداشتی و سلامت همچون تخت های بیمارستانی و ناوگان اورژانس و لزوم توجه بیشتر به آموزش اخلاق عمومی و حرفه ای در پزشکی همچون مباحثی بود که در این نشست عنوان شد.
منبع:

1401/01/19
11:52:44
5.0 / 5
874
تگهای خبر: آموزش , ابلاغ , اقتصاد , بازدید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل