ایران خواهان فشار جامعه جهانی به رژیم صهیونیستی برای عضویت در ان پی تی شد

ایران خواهان فشار جامعه جهانی به رژیم صهیونیستی برای عضویت در ان پی تی شد

زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد از جامعه جهانی خواست برای عضویت رژیم صهیونیستی در معاهده منع اشاعه سلاح های هسته ای (ان. پی. تی) و قبول بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی فشار وارد کنند.


نشست سالانه کمیسیون خلع سلاح سازمان ملل بعد از سه سال وقفه پی در پی به سبب عدم همکاری آمریکا جهت صدور ویزای هیات روسیه، در نهایت با برطرف شدن این مشکل برای بحث و صدور سفارش های لازم درباب خلع سلاح و عدم اشاعه هسته ای و نیز اعتمادسازی در امتداد منع مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورای جو آغاز به کار کرد.
این کمیسیون کار خودرا به مدت سه هفته ادامه داده و سفارش های مربوطه را به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه خواهدنمود.
در سومین جلسه عمومی کمیسیون، با حضور رییس و نمایندگان کشورهای عضو، زهرا ارشادی سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل، بیانیه ایران را در ارتباط با هر دو موضوع دستور کار سال جاری کمیسیون ارائه کرد.
سفیر کشورمان با اشاره به بحران های ژئوپلیتیک جاری در جهان و خطر استفاده از سلاح های هسته ای اصرار کرد که خصوصاً خطر اخیر باتوجه به مسابقه تسلیحاتی و نوسازی زرادخانه های هسته ای کشورهای هسته ای در بستر تکنولوژیهای جدید درحال شدت گرفتن است.
دیپلمات ارشد ایران در سازمان ملل با انتقاد از افزایش بودجه تسلیحاتی کشورهای هسته ای و پایین آوردن سطح آستانه کاربرد سلاح هسته ای، هرگونه تهدید به کاربرد این سلاح های غیر انسانی را رد کرد.
وی با انتقاد از سیاست های مربوطه آمریکا و انگلیس، چنین روندی را غیر قابل قبول و بر خلاف تعهدات کشورهای هسته ای طبق ماده ۶ ماده منع اشاعه سلاح های هسته ای عنوان نمود.
ارشادی اشاره کرد که آنچه جامعه بین المللی بدان نیازمند است، اراده سیاسی قدرتهای هسته ای برای توافق روی یک برنامه اقدام برای انهدام سلاح های هسته ای در چهارچوب زمانی مشخص است و در این راستا، هرگونه تحقیق و توسعه، آزمایش، تولید سلاح های هسته ای و سیستم های پرتاب آنها باید متوقف شده، کشورهای هسته ای از کوشش برای نوسازی زرادخانه های هسته ای خود دست برداشته و سیاست ها و دکترین های خودرا نیز در این راستا اصلاح کنند.
سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل اضافه کرد که موضع اعلامی کشورهای هسته ای در خصوص اینکه جنگ هسته ای برنده ندارد و نباید اتفاق بیفتد، باید با اقدامات عملی همراه شود.
وی همین طور با اشاره به دو نشست موفق کنفرانس سالانه خاورمیانه عاری از سلاح های کشتار جمعی، از جامعه جهانی خواست برای عضویت رژیم صهیونیستی در معاهده منع اشاعه سلاح های هسته ای و قبول بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی فشار وارد کنند.
معاون نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل در ارتباط با فضای ماورای جو نیز با تاکید بر این که فضای ماورای جو یک میراث مشترک بشری است، بر لزوم استفاده فقط صلح آمیز آن به نفع همه کشورها و صرف نظر از سطح توسعه تکنولوژیکی و اقتصادی آنها اصرار کرد.
وی جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورای جو را برای صلح و امنیت بین المللی حائز اهمیت دانست که باید بوسیله یک سند حقوقی الزام آور و دارای قابلیت راستی آزمایی، در کنفرانس خلع سلاح تدوین شود.
سفیر ایران در سازمان ملل از سیاست آمریکا برای تسلیحاتی کردن فضای ماورای جو بعنوان مانعی در ارتقاء رویکرد خلع سلاحی و امنیت بین المللی یاد و بر توقف چنین روندی اصرار کرد.
در اختتام این جلسه نسبت به برخی اتهامات مقابل جمهوری اسلامی ایران توسط انگلیس، رژیم صهیونیستی و عربستان پاسخ داده شد.


1401/01/18
13:09:53
5.0 / 5
883
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
محفل