رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

صحن مجمع درباره واردات خودرو مصوبه ای نداشته است

صحن مجمع درباره واردات خودرو مصوبه ای نداشته است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تکیه بر اهمیت و تأثیر مجمع در موضوعات حساس و اساسی کشور، بر ضرورت تبیین اقدامات و وظایف اجزای مختلف مجمع تاکید نمود.


به گزارش محفل به نقل از مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله آملی لاریجانی در حاشیه دیدار تعدادی از مسؤلان و اعضای قوای مجریه، مقننه و قضاییه، طی سخنانی در جمع اعضای دبیرخانه مجمع، ضمن تسلیت شهادت یکی از روحانیون که روز سه شنبه در حرم مطهر رضوی هدف حمله جنایتکارانه قرار گرفته بود و ضمن آرزوی شفای عاجل برای دو روحانی مصدوم دیگر اشاره کرد: وقوع این جنایت در صحن مطهر رضوی که حرم امن الهی و مهبط ملائکه به شمار می آید، با هر شاخص و معیاری بطور قطع محکوم است و از مسؤلان ذی ربط می خواهیم که با عوامل آشکار و پنهان داخلی و خارجی این جنایت برخورد کنند تا با تدبیری صحیح و متقن جلوی این قبیل حوادث گرفته شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به محدودیت های دو ساله کرونایی در برگزاری جلسات و تاثیر این محدودیت ها بر جوانب اجرایی کشور در دستگاه های مختلف، اضافه کرد: برخی توقف ها در کارهای مجمع هم پیش آمد اما خوشبختانه امور ضروری به خوبی پیش رفت و امیدواریم در سال جدید با فروکش کردن بیشتر این بیماری در جهان و در سطح کشور، کارها تسریع شود و پاره ای دستورهای لازم مجمع هم با سرعت بیشتری بررسی شود.

آملی لاریجانی با اشاره به پاره ای تغییرات در ساختار دبیرخانه با کسب اجازه از رهبر معظم انقلاب، ابراز امیدواری کرد که با پشتکار، فکر، درایت و مدیریت همه مدیران و دست اندرکاران دبیرخانه و بخصوص دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام جناب آقای دکتر ذوالقدر، وضعیت مطلوب تری را امسال شاهد باشیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در همین راستا با تاکید بر لزوم فعال تر شدن کمیسیون های مجمع از راه کمیسیون های دبیرخانه، اظهار نمود: هیچ نهادی بی نیاز از بازوهای قوی کارشناسی نیست و بطور قطع کمیسیون ها هم نیازمند بهره مندی از بدنه کارشناسی هستند. چونکه در هیچ کجای دنیا همه افراد در همه امور ورود ندارند بنابراین باید با تقویت بدنه کارشناسی کمیسیون های مجمع و فعال تر شدن این کمیسیون ها از راه کمیسیون های دبیرخانه، به فعال تر شدن و تأثیرگذاری هرچه بیشتر مجمع امسال کمک نماییم.

آملی لاریجانی با تاکید بر ضرورت دقت هر چه بیشتر در بررسی مصوبات اشاره کرد: گرچه لزوما همیشه همه مصوبات کمیسیون ها در صحن مجمع به تصویب نمی رسد اما باید اصلاحات لازم با دقت صورت گیرد و بنابراین کار کارشناسی در کمیسیون های مجمع و دبیرخانه دارای اهمیت بسیاری است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از تلاشهای دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام قدردانی و ابراز امیدواری کرد که با اثرگذاری تشکیلات جدید، حرکتی نوین در سطح مجمع شکل گیرد.

آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص جهاد تبیین، بر ضرورت توجه به این تأکیدات در همه اجزای نظام همچون مجمع تاکید کرد و اظهار داشت: متأسفانه گاهی شناخت کافی از وظایف و مسئولیت های مجمع و بخصوص هیات عالی نظارت وجود ندارد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: ممکنست کسی به لحاظ ماهوی به مصوبه ای اشکال داشته باشد اما اینکه اصل ساختار یک نهاد قانونی را زیر سوال می برند جای تعجب دارد.
آملی لاریجانی با تاکید بر این که هم اکنون، ساز و کار هیات عالی نظارت روشن است و ارجاع مصوبات این هیات در مورد مخالفت مصوبات مجلس با سیاست های کلی نظام، به شورای نگهبان، حسب نظرمقام معظم رهبری (مدظله العالی) انجام می پذیرد، از برخی اظهارات درباره مصوبات هیات عالی نظارت، گلایه نمود و تصریح کرد: در همین مبحث واردات خودرو جنجال هایی به راه انداختند و آنرا بهانه ای برای حمله به کلیت مجمع قرار دادند در صورتیکه اولاً صحن مجمع اساساً در باره این مصوبه نظری نداده است و متاسفانه برخی بدون توجه و بدون آگاهی، مجمع تشخیص و هیأت عالی نظارت را یکی می پندارند.
وی افزود: ثانیاً هیأت عالی نظارت با بررسی های مختلف کارشناسی برخی بندهای مصوبه مربوط به واردات خودرو را مغایر سیاست های کلی نظام دانسته است این نظر هیات عالی نظارت است که با رای اکثریت به تصویب رسیده است. ممکنست کسانی به این نظر ایراد داشته باشند، اما نباید باب تخریب و توهین به هیات عالی نظارت را به این بهانه، باز کرد. ایراد هیات عالی نظارت در واقع برخی خصوصیات و یا ابهامات این مصوبه است که امیدوار هستم علل آن به صورت دقیق و مشروح برای مردم تبیین شود.

آملی لاریجانی با یادآوری نقش موثر و حساس مجمع تشخیص مصلحت نظام در موضوعات مهم و اساسی کشور اشاره کرد: تصور عده ای از نام مجمع تشخیص مصلحت این است که تشخیص و تمهید کل مصالح کشور در همه امور برعهده مجمع است در صورتیکه این چنین نیست و حسب قانون اساسی وظایف خاص و روشنی برعهده مجمع نهاده شده است و مجمع هم همواره تلاش می کند با دقت، اتقان و صلابت وظیفه خویش را انجام دهد نکته مهم این است که در پاره ای موضوعات آنجایی که مجمع تشخیص یا هیات عالی نظارت نظر می دهد در واقع آخرین نقطه تصمیم گیری است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه ضمن قدردانی از تلاشهای دکتر محسن رضایی در شکل دهی ساختار دبیرخانه مجمع ابراز امیدواری کرد که با تلاش و تدابیر دکتر ذوالقدر و همکاران وی در دبیرخانه مجمع شاهد تحولات جدید و مثبتی در مجمع تشخیص باشیم.

آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ماه مبارک رمضان بر لزوم بهره مندی هر چه بیشتر از فیوضات این ماه تاکید کرد و اظهار داشت: ماه ها مواقف خاصی برای انسان هستند که ماه رمضان در بین این مواقف، خاص تر است. امیدواریم همگی در هر منصبی که قرار داریم وقتی را برای خود اختصاص دهیم و در وضعیت خود بنگریم و برای تعالی معنوی و رهایی از بندهای دنیایی تلاش نماییم و از این ایام بهره کافی ببریم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اعلان اینکه بیشتر از آنچه تصور می نماییم ایام به سرعت می گذرد و باید در فکر مسیر ابدی پیش رو باشیم اشاره کرد: در هنگام موت انسان ناگهان با حقیقتی غیر از جسم خود مواجه می شود که خود اوست و یک عمر از آن غفلت کرده است و اشکال نشناختن خود این است که به دنبال آن، نیازهای حقیقی خویش را نمی شناسیم، بنابراین این مواقف برای تمرکز بیشتر بر این شناخت است.

آملی لاریجانی با اشاره به روایات مربوط به ضرورت محاسبه نفس، ماه رمضان را بهترین زمان برای حساب کشی از خود دانست و ابراز امیدواری کرد که در این ماه به شکلی عمل نکنیم که در آخر ماه حسرت از دست دادن ایام را داشته باشیم.
منبع:

1401/01/17
22:10:56
5.0 / 5
872
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
محفل