اسلامی خبر داد:

رونمایی از سند جامع توسعه سازمان انرژی اتمی در ۲۰ فروردین

رونمایی از سند جامع توسعه سازمان انرژی اتمی در ۲۰ فروردین

به گزارش محفل رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: ما سعی کردیم با تشکیل کارگروه هایی متشکل از همه افراد مرتبط و دارای انگیزه، سند جامع توسعه سازمان را تهیه نماییم. این سند روند تصویب قانونی را طی کرده و خوشبختانه در اولین روزهای کاری سال ۱۴۰۱ دارای یک سند جامع برای این سازمان هستیم.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، دیدار نوروزی محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با مدیران و همکاران صنعت هسته ای همزمان با آغازین روزهای ماه مبارک رمضان در مسجد سازمان انرژی اتمی برگزار شد.
رئیس سازمان انرژی اتمی در ابتدای این دیدار اظهار داشت: امیدوارم از برکات و فرصت های ماه مبارک رمضان حداکثر بهره برداری را داشته باشیم، چونکه ماه های رجب، شعبان و رمضان فرصتی است که خداوند برای بندگانش فراهم نموده تا تقرب پیدا کنند و حساب ها صاف شود تا ان شاءالله آنچه در اعمالمان باقی می ماند، عمل صالح باشد و روزی ما همان زندگی جاودانه ای باشد که خداوند متعال آنرا برای بندگان خود تقدیر کرده است.
اسلامی با بیان این مطلب در دیدار نوروزی با کارکنان این سازمان در سال ۱۴۰۱ خطاب به همکاران خود اظهار داشت: خدا قوت به همکاران عزیز می گویم و از زحمات شما در سالی که گذشت تشکر می کنم و امیدواریم که انرژی مضاعفی را در تعطیلات و این ایام بدست آورده و برای یک سال پر تلاش و موثر مهیا باشید.
وی تصریح کرد: امیدوارم سال ۱۴۰۱ را به نقطه عطف از تلاش و کوشش بی وقفه در سازمان تبدیل نماییم و به لطف الهی در ماه های گذشته سعی کردیم که دغدغه های مهمی که وجود داشت و همینطور کاستی هایی که داشتیم را بررسی و احصاء نماییم و برای برون رفت از آنها، نقشه راه و برنامه ریزی داشته باشیم به نحوی که همکاران سازمانی ما در همه اقشار و در تمام بخش ها بدانند در چه نقطه ای قرار داریم و مقرر است به چه نقطه ای برسیم؛ چه اهدافی دنبال می شود و سهم هر فرد و هر بخش را بتوانیم مشخص و معرفی نماییم.
رونمایی از سند جامع توسعه سازمان در ۲۰ فروردین
اسلامی افزود: به لطف الهی در این زمان، کاستی هایی که وجود داشت مورد بررسی قرار گرفت به صورتی که آیت الله رئیسی در روزهای انتخابات، کارگروه هایی را ایجاد کرده بودند و افراد و اشخاص متعدد در چارچوب چند کمیته، نسبت به بررسی های همه جانبه سازمان اقدام نمودند و وضع موجود را به تصویر کشیده بودند و موارد مختلفی توسط آنها احصاء شده بود و همینطور مسائل ضروری که باید مورد توجه قرار می گرفت را تعیین و پیشنهاداتی به ایشان تقدیم شده بود.
وی خاطرنشان کرد: ما هم سعی کردیم با تشکیل کارگروه هایی متشکل از همه افراد مرتبط و دارای انگیزه، سند جامع توسعه سازمان را تهیه نماییم. این سند روند تصویب قانونی را طی کرده و خوشبختانه در اولین روزهای کاری سال ۱۴۰۱ دارای یک سند جامع برای این سازمان هستیم و ان شاءالله در روز ۲۰ فروردین ماه و از جانب رئیس جمهور رونمایی خواهد شد.
وی توضیح داد: در این سند همه ابعاد فناوری هسته ای، صنعتی شدن ما در حوزه ها و بخش های گوناگون، جریان های مغفول مانده ای که تابحال اقدامی برای آنها صورت نگرفته، سفارش هایی که مقام معظم رهبری نسبت به آنها تاکیداتی داشتند و طی سالهای گذشته متاسفانه ما از انجام فرمایشات و سفارش های ایشان جا مانده بودیم، در این سند به این موارد پرداخته شده است.
وی اظهار نمود: سال جاری هم بعنوان سالی که یکی از اشکالات مهم کشور را مسائل اقتصادی تشکیل می دهد و مقام معظم رهبری هم با مورد توجه قرار دادن این مهم، شعار سالجاری را بر پایه توجه به تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین تعیین کرده اند که خوشبختانه این مهم با وظایف و نقشه راه سازمان ما منطبق است به صورتی که میتوان گفت سازمان انرژی اتمی یکی از پیشتازان و پرچمداران توسعه فعالیتهای دانش بنیان خواهد بود و ان شاءالله خواهد توانست سهم بزرگی را در تحقق این شعار بر عهده گیرد.
هدف گذاری تولید برق هسته ای با ظرفیت ۱۰ هزار مگاوات
اسلامی بیان نمود: بر مبنای سند جامع سازمان، فرآیندهای در ارتباط با چرخه سوخت، هدف گذاری های کمی و کیفی انجام شده و در بحث برق هسته ای غیر از ظرفیت هایی که موجود است هدف گذاری برای راه اندازی واحدهایی تا سقف ۱۰ هزار مگاوات را پیشبینی کرده ایم. همینطور توسعه کاربرد پرتوها را هم در اولویت برنامه ها قرار داده ایم به صورتی که اطلس توسعه جغرافیای کشور را طراحی نموده ایم و برنامه ریزی برای پیشبرد این برنامه ها را به صورت کمی و کیفی در سند جامع سازمان مورد توجه جدی قرار داده ایم و سند این موارد تعیین و تصویب شده و به دنبال لازم الاجرا شدن این برنامه هستیم.
وی تصریح کرد: یکی دیگر از نکات بسیار مهم این است که ما با عدم همکاری شفاف مواجه هستیم، ازاین رو هرآنچه وجود دارد را باید بر پایه استعدادها، ظرفیت و توان ملی و برای پیشبرد برنامه ها و اهداف خود مورد توجه قرار دهیم، همینطور باید از توقف ها و مکث هایی که در اجرای برنامه ها و پروژه های خود داشته ایم، فاصله گرفته و از دایره این دیدگاه خارج شویم و باور نماییم کشورمان دارای انسان های دانشمند و ظرفیت های فراوان پژوهشی و صنعتی است. در این راه باید توجه داشت فرآیندهایی که در اختیار داریم به صورتی که در پژوهشگاه و سایر شرکتهای تابعه سازمان، ظرفیت های بسیار فراوان انسانی و پژوهشی وجود دارد و نباید اجازه دهیم حتی ذره ای از این ظرفیت ها معطل بماند. ازاین رو همه توان و ظرفیت ها را باید فعال کرده و به خدمت درآوریم و همینطور باید بدانیم که به لطف الهی منابع این بخش ها در وضعیت بسیار خوبی طراحی شده و به صورت پایدار و در چارچوب جریان سازی برای اقتصاد هسته ای می تواند به خدمت گرفته شود.
ساخت نیروگاه تمام ایرانی دارخوین با ظرفیت ۳۶۰ مگاوات
رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: همینطور ما در این فرایند، ساخت نیروگاه ۳۶۰ مگاواتی دارخوین را در دستور کار داریم، این پروژه نیروگاهی تمام ایرانی خواهد بود که در کنار رآکتورهای تحقیقاتی مورد نیاز سازمان در برنامه توسعه قرار دادیم، دستور ساخت آن در اسفند ۱۴۰۰ صادر شده به نحوی که جریان سازی برای قابلیت تولید نیروگاه تمام ایرانی در ظرفیت صنعتی کشور بعنوان یک موتور محرک مورد توجه سایر صنایع قرار خواهد گرفت و امیدواریم گرید صنعتی کشور را به سمت گرید هسته ای ارتقاء دهد و صنعت کشور را بتواند به تراز بالاتری برساند. امیدواریم خلاء های بزرگی که تابحال داشته ایم را در چارچوب این دیدگاه از بین ببریم.

تاثیرات گشایش های بین المللی در اقتصاد کشور
مهندس اسلامی بیان نمود: باید توجه داشت گشایش هایی که در محیط بین المللی به وجود آمده و شرایطی که در اروپا اتفاق افتاده دارای تاثیرات و ابعادی خواهد بود و اثرات مهمی در اقتصاد کشور و پیشبرد برنامه های ما به صورت کلی و جزئی دارد و هرکدام از آنها در جایگاه خود برای ما قابلیت های خوبی به وجود می آورد ازاین رو و با عنایت به این موارد خوشبین هستیم که سال ۱۴۰۱ را با تلاش و انگیزه مضاعف شما همکاران عزیز در سرتاسر سازمان و شرکتهای همکار به سالی کاملا متفاوت تبدیل نماییم. امیدوارم در اجرای این برنامه، جامعه مدیرانی که منابع انسانی سازمانی را مدیریت می کنند، خیلی خوب و به صورت جدی به مسائل بپردازند تا همه در جهت دانستن نقشه راه و محتوای اهداف تعیین شده، آگاهی کسب کنند و احساس تکلیف یکپارچه و مضاعفی برای پیشبرد برنامه ها به وجود آید و ان شاءالله سازمان ما تبدیل به مصداق سازمانی مسئولیت پذیر شود و با افزایش همگرایی و هم افزایی از تمام ظرفیت و توان افرادی که در پست های مختلف سازمانی هستند، استفاده حداکثری صورت گیرد و تبدیل به مثال متفاوتی در دستگاه اجرایی در دولت باشیم تا با استفاده از روشی متعهدانه قادر شویم در حوزه فناوری های پیش رو، پیشتازی خویش را افزون کرده و تأثیر خویش را در زندگی مردم و پیشرفت کشور ارتقاء دهیم و به منصه ظهور برسانیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: در ایام نخست شروع به کار در سال ۱۴۰۱، با شهدای هسته ای، شهدای سازمان و شهدای انقلاب اسلامی تجدید میثاق داریم و یاد خاطره این عزیزان را گرامی می داریم. از خدای متعال می خواهیم به ما توفیق دهد تا نسبت به آنچه که در این سازمان هدف گذاری کرده ایم، قائل باشیم و برکات خداوند ضمیمه راهمان برای دستیابی به این اهداف باشد.منبع:

1401/01/17
08:28:54
5.0 / 5
779
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
محفل