سخنگوی وزارت امورخارجه:

سازمان همکاری اسلامی از نفوذ بیشتر رژیم صهیونیستی در جهان اسلام جلوگیری نماید

سازمان همکاری اسلامی از نفوذ بیشتر رژیم صهیونیستی در جهان اسلام جلوگیری نماید

به گزارش محفل سخنگوی وزارت امورخارجه اظهار داشت: سازمان همکاری اسلامی با هرگونه نرمال سازی روابط کشورهای عضو با رژیم صهیونیستی مخالفت جدی خویش را اعلام نماید و از نفوذ بیشتر رژیم صهیونیستی در جهان اسلام جلوگیری نماید.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت امورخارجه، متن سخنرانی خطیب زاده سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اسلام آباد پاکستان - ۳ فروردین ۱۴۰۱ به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدالله رب العالمین و الصلوة و السلام علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین صحبه منتجبین
عالیجناب آقای قریشی وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی پاکستان،
وزرای محترم امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی،
جناب آقای حسین ابراهیم طه دبیر کل محترم سازمان همکاری اسلامی،
عالیجنابان،
خانم ها و آقایان،
شرکت در این جلسه مهم و حضور در جمع وزرای امور خارجه و مقامات بلندپایه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی سبب افتخار است. فرصت را غنیمت شمرده هفتاد و پنجمین سالگرد استقلال کشور دوست و برادر پاکستان را تبریک گفته و از برادران عزیز پاکستانی بخصوص دوست و همکار عزیزم آقای شاه محمود قریشی وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی پاکستان برای میزبانی صمیمانه و استقبال گرم از اینجانب و هیات همراه تشکر و قدردانی نماییم.
عالیجنابان
ناامنی و بی ثباتی در منطقه غرب آسیا در بحران فلسطین و اشغال سازمان یافته سرزمین فلسطین توسط صهیونیست ها که میتوان از آن بعنوان دیرینه ترین و پیچیده ترین بحران نظام بین المللی نام برد، ریشه دارد.
به عنوان نماینده یکی از کشورهای بنیان گذار سازمان همکاری اسلامی نیازی به تذکر این نکته نمی بینم که بنیاد این سازمان بر آرمان فلسطین نهاده شده است و به همین دلیل، بازگشت تمامی فلسطینیان به سرزمین آباء و اجدادی خود و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی همیشگی قدس شریف همچنان باید بعنوان بالاترین اولویت کاری آن مطرح و دستیابی به این هدف والا باید سرفصل کلیه اقدامات ما باشد.
مایه ناخشنودی عمیق است که باوجود تلاش بیشتر از ۵۰ ساله این سازمان، مردم فلسطین کماکان از تداوم اشغال بیرحمانه سرزمین های خود رنج می برند و از بدیهی ترین حقوق بنیادین بشر محروم هستند.
یکی از تاسف بارترین تحولات سالهای اخیر این است که سیاست های مزورانه رژیم صهیونیستی و قدرت اصلی حامی آن ایالات متحده آمریکا در امر پیشبرد سیاست استعماری نرمال سازی با کشورهای اسلامی با تمایل و استقبال بعضی از اعضای سازمان روبرو بوده و این امر زنگ خطر را برای دغدغه مندان وحدت و سعادت امت اسلامی به صدا درآورده است. این در شرایطی است که سازمان همکاری اسلامی پیوسته کلیه اشکال نرمال سازی روابط با رژیم صهیونیستی را قاطعانه رد کرده و شورای وزیران امور خارجه سازمان در قطعنامه های مکرر خود در برهه های زمانی متعدد ضمن محکوم نمودن نرمال سازی روابط با این رژیم، همچون خواستار اعمال تحریم ضد خاطیان و حتی تعلیق عضویت کشورهای عضوی شده است که قطعنامه های سازمان در این حوزه را نادیده می گیرند. ازاین رو لازم است سازمان همکاری اسلامی ضمن تاکید بر موضع همیشگی خود دایر بر مخالفت جدی با هرگونه اقدام سازشکارانه در امر پیشبرد سیاست منحوس نرمال سازی، همینطور اقدامات ملموسی را ضد این آفت وحدت و سعادت امت اسلامی اتخاذ و از نفوذ بیشتر رژیم صهیونیستی در جهان اسلام جلوگیری نماید.
تجربه تاریخی سازشکاران گواهی می دهد که رژیم صهیونیستی در برابر فلسطین و دیگر کشورهای اسلامی جز هویت زدایی، تجزیه و اشغال گری، ناامنی و زوال و نابودی برای هم پیمانان مسلمان خویش هدف دیگری نداشته است و شرنگ تلخ خیانت به قدس شریف و دین مبین اسلام را اول از همه این سازشکاران چشیده اند. بدانیم که نرمال سازی روابط با این رژیم غاصب، ظلمی آشکار به مردم مظلوم فلسطین است و تقویت این روند، رژیم صهیونیستی را در امر هجمه بیشتر به حاکمیت متزلزل فلسطینیان بر مناطق متخلخل کنونی تحت مدیریت آنان تشجیع خواهد نمود تا در نهایت هدف اصلی خود یعنی غصب کامل فلسطین و تشکیل دولت از نیل تا فرات را عملی سازد. جمهوری اسلامی ایران اطمینان دارد که این خواب صهیونیست ها و هم پالکی های آنان تعبیر خوشی برای آنان نخواهد داشت و به فضل و اراده الهی، جهان بزودی زود استقرار دولت اسلامی فلسطین در قدس شریف را جشن خواهند گرفت.
جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارد که تعیین سرنوشت فلسطین باید به دست ساکنان بومی این سرزمین سپرده شود. بر این اساس، جمهوری اسلامی ایران طرح چهار ماده ای " برگزاری همه پرسی ملی در فلسطین" را پیشنهاد داده که در دبیرخانه سازمان ملل متحد به ثبت رسیده است. تردیدی نیست که آخر حیات کیان صهیونیستی در فلسطین نه از راه یک چاره نظامی یا با اجرای ابتکارات سیاسی از پیش شکست خورده بلکه با برگزاری همه پرسی واقعی با شرکت کلیه مردم ساکن در مناطق اشغالی فلسطین و تمامی آوارگان فلسطینی به ناحق رانده شده از سرزمین خویش با هر مذهب و پیشینه سیاسی محقق خواهد شد.
آقای رئیس،
امروزه افغانستان با هم آیند بحران های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و انسانی مواجه می باشد که نتیجه بلافصل سیاست های نادرست و اقدامات غیر مسئولانه و نسنجیده یکجانبه آمریکا طی دو دهه گذشته می باشد. جمهوری اسلامی ایران ثبات در کابل را به مثابه ثبات در تهران دانسته و تمامی مساعی خویش را برای ایجاد و تثبیت صلح و آرامش در افغانستان پیش و بعد از سقوط دولت پیشین مبذول داشته است. راه برون رفت افغانستان از وضعیت کنونی آن بهره گیری از تمامی ظرفیت های انسانی آن کشور از راه کمک به تشکیل یک دولت فراگیر با مشارکت تمامی گروههای سیاسی و قومی افغانی است.
غرب با اعمال سیاست قحطی و گرسنگی صدمه فاجعه باری به بار آورده است. فقر و ناامنی ناشی از تحولات سیاسی اخیر در کنار بحران انسانی ناشی از وضعیت بغرنج اقتصادی آن کشور که با مصادره دارایی های مردم افغانستان توسط اشغالگران تشدید گردید، باعث مهاجرت گسترده به کشورهای همسایه همچون جمهوری اسلامی ایران شده است. ضمن ابراز نگرانی از وضعیت بغرنج اقتصادی و انسانی افغانستان بر این باور هستیم که شرایط کنونی بستر مناسبی برای سوءاستفاده گروههای تروریستی بخصوص داعش در افغانستان برای جذب نیرو ایجاد نموده که نیازمند همگرایی دولت های منطقه برای ارسال کمک های بشردوستانه با هدف بهبود وضعیت انسانی و مساعدت به هیات سرپرستی موقت جهت مبارزه جدی با گروه تروریستی تکفیری داعش می باشد. جمهوری اسلامی ایران ضمن همراهی و همدلی کامل با مردم افغانستان در این شرایط دشوار، هیت حاکمه سرپرستی موقت را به تشکیل دولت فراگیر و ایفای تعهدات شناسایی شده بین المللی همچون رعایت حقوق بانوان و کودکان ترغیب نموده و بر مبنای تحلیل های برآمده از پایش منظم رفتار آن گروه با مردم افغانستان و تعامل آن با گروههای مختلف قومی و سیاسی در تشکیل دولت فراگیر مستقل، روابط خویش را تنظیم خواهد نمود.
تهدیدات امنیتی فراروی جهان اسلام هر روز در شکل جدیدی ظاهر شده و تروریسم تکفیری مولود و مورد حمایت غرب، همچنان در منطقه ما قربانی می گیرد. اقدام ددمنشانه منجر به فاجعه دردناک انفجار در نمازجمعه مسجد "کوچا ریسالدار" در پاکستان که منجر به شهادت و مجروح شدن تعداد زیادی از نمازگزاران بی گناه شد، باعث تاسف و اندوه فراوان گردید. ضمن عرض تسلیت و ابراز همدردی با خانواده های داغدار، این جنایت هولناک که وحدت اسلامی را نشانه رفته است، محکوم می نماییم. همکاری و مشارکت سازمان همکاری اسلامی و اعضای آن در جهت مقابله با پدیده شوم تروریسم و پشتیبانی از تلاشهای دولت پاکستان در این حوزه از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. همینطور از دولت محترم پاکستان مؤکداً می خواهیم در جهت تضمین پشتیبانی از مردم بی پناه – بخصوص اقلیت های مذهبی – در مقابل ظلم و جنایت گروههای تروریستی تکفیری چاره اندیشی نموده و اقدامات پیشگیرانه لازم را در این حوزه در نظر بگیرد تا بیشتر از این حملات خشونت بار و وحشیانه گروههای افراطی به اجتماعات مذهبی را شاهد نباشیم.
در مورد سوریه، ما از تحولات مثبت اخیر در روابط جمهوری عربی سوریه و برخی کشورهای منطقه استقبال می نماییم. جمهوری اسلامی ایران ضمن پشتیبانی از لزوم تأمین امنیت و رفاه کامل مردم سوریه، حملات نظامی رژیم صهیونیستی اسرائیل ضد سوریه همچون آخرین حمله در حومه شمالی دمشق را که منجر به خسارات انسانی شد، به شدت محکوم می کند.
همکاران عزیز،
جمهوری اسلامی ایران همواره از حل و فصل اختلافات و مسایل در ارتباط با کشورهای عضو سازمان از راه گفت و گو و کاربست روش های مسالمت آمیز حمایت کرده است. بعنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در این جلسه پرارزش مایلم بر اهمیت حل مسئله کشمیر از راه توسل به گفتگو و ابزارهای دیپلماتیک تاکید کنم. ایران آمادگی کامل خویش را برای عرضه تمامی ظرفیت های خویش به طرفین به منظور کمک به حل این مسئله اعلام می کند.
آقای رئیس،
عالیجنابان،
دستیابی به آینده درخشان و شکوفایی امت اسلامی تنها از راه تحقق وحدت، همگرایی و افزایش مشارکت میان مسلمانان و کشورهای اسلامی امکان پذیر است. این مورد باید بعنوان مهم ترین هدف راهبردی جهان اسلام مورد عنایت ویژه سازمان همکاری اسلامی قرار گیرد. تقویت همکاریهای اقتصادی و تجاری کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و زیرساخت های اقتصادی و تجاری آن همچون «کومسک» نیاز امروز کشورهای اسلامی است. جمهوری اسلامی ایران ضمن پشتیبانی از این همکاری ها اعتقاد دارد هدف غایی این امر باید کمک به توسعه پایدار اعضا بر مبنای مشارکت فراگیر و منافع متقابل آنها باشد. مایل هستم اعلام نمایم که جمهوری اسلامی ایران به صورت رسمی آمادگی خویش را برای اجرای نظام و ترجیحات تجاری میان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (TPS/OIC) اعلام نموده است که از آغاز ژوئیه ۲۰۲۲ به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد. دفتر هماهنگی «کومسک» اعلام نموده است که با اجرایی شدن نظام مذکور، می توانیم شاهد افزایش هرچه بیشتر مبادلات تجاری میان کشورهای اسلامی باشیم. همینطور توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در مقابله با بحران همه گیری ویروس کرونا همچون تولید واکسن امکان به اشتراک گذاشتن با سایر کشورهای اسلامی را دارد. امیدواریم که با تسهیل شرایط حضور نمایندگان کشورمان نزد سازمان همکاری اسلامی و با همکاری مسئولانه سازمان و مقامات کشور میزبان شاهد اتخاذ گام های عملی در جهت توسعه همکاری و همدلی میان اعضا باشیم.
در آخر ضمن گرامیداشت شهدای حادثه منا، امیدواریم که با کاهش همه گیری بیماری کرونا و تأمین ایمنی کافی برای جامعه بشری در مقابل این ویروس مخرب، بار دیگر جلوه وحدت مسلمانان در مراسم حج ابراهیمی را شاهد باشیم. همینطور آرزومندم که این نشست بتواند نقش مهم خویش را در تحکیم همبستگی و اتحاد میان ملت های مسلمان در جهت مسیر درخشان به انزوا کشاندن و شکست نهایی اشغال گر قدس شریف، آزادی کامل قلمرو سرزمین های فلسطینی – اسلامی تحت سیطره صهیونیسم و تشکیل دولت مستقل فلسطین در سرتاسر قلمرو فلسطین به مرکزیت قدس شریف ایفا نموده و همینطور گامی مؤثر در کاهش مشکلات و آلام برادران افغان ما بردارد.
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاتهمنبع:

1401/01/04
11:17:59
5.0 / 5
875
تگهای خبر: اقتصاد , حامی , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
محفل