اخطار معاون رئیس جمهور درباره تاثیرات و نتایج منفی تحریم ها بر زنان و کودکان

اخطار معاون رئیس جمهور درباره تاثیرات و نتایج منفی تحریم ها بر زنان و کودکان

ایرنا- انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده درباره تاثیرات و نتایج منفی تحریم ها خصوصا بر زنان و کودکان در کشورهای تحت تحریم اخطار داد.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در میزگرد وزرایی نخست شصت و ششمین نشست کمیسیون مقام زن اضافه کرد: آیا زمان آن نرسیده است که شاهد آگاهی و هوشیاری بیشتر مجامع بین المللی و منطقه ای همینطور عکس العمل کشورهای عضو جامعه جهانی نسبت به تاثیرات و نتایج منفی تحریم ها خصوصا بر زنان و کودکان در کشورهای تحت تحریم باشیم؟
متن سخنرانی معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
خانم رئیس، عالیجنابان، بانوان و آقایان؛
جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری که در یکی از مناطق صدمه پذیر دنیا از حیث تغییر اقلیم قرار گرفته است، با وقوف به آثار بلایای طبیعی بر بهره مندی کامل انسانها بخصوص زنان ازحمایتهای حقوق بشری، نسبت به برنامه ریزی دقیق و عملی برای مدیریت آب و هوا، محیط زیست و بلایا مجدانه اهتمام می ورزد.
همچون اقدامات ایران تفاهمنامه معاونت زنان با سازمان محیط زیست به منظور توانمندسازی زنان و مشارکت بیشتر آنان در صیانت از محیط زیست است.
در این سازمان، حالا ۱۱۷۱ زن فعالیت می نمایند و ۴۰ درصد از معاونین این سازمان را زنان می سازند. همینطور یک چهارم از پستهای مدیریت کلان محیط زیست کشور به زنان اختصاص یافته است و تابحال زنان تصدی ۴ دوره ریاست سازمان محیط زیست را بر عهده داشته اند.
به علاوه صدها زن مدیرعامل در شرکتهای دانش بنیان زیست محیطی، زیست فناوری و انرژی مشغول به کار می باشند و سبب افتخار است که اعلام نمایم دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در کشورم هم یک زن است.
در جهت ارتقاء آموزش و فرهنگسازی، وزارت آموزش و پرورش با همکاری سازمان محیط زیست مبادرت به تدوین کتاب درسی انسان و محیط زیست نموده است. ایجاد مدارس سبز(دوستدار محیط زیست)، تأسیس دانشکده ها و پژوهشکده پدافند غیرعامل در سطح تحصیلات تکمیلی، آموزش هزارن زن امدادگر و نجات گر توسط هلال احمر ایران، آموزش مجازی و حضوری کمکهای اولیه و آمادگی در مقابل مخاطرات به هزاران زن، آموزش مراقبت و برخورد با شیوع بیماری کووید به صدهاهزار زن و آموزش هزاران دانش آموز بعنوان محیط یار، از دیگر اقدامات جمهوری اسلامی ایران در حوزه آموزش و محیط زیست است.
جمهوری اسلامی ایران که حالا هماهنگ کننده کارگروه زنان اتحادیه اقتصادی آیورا است، در شرایط تغییرات اقلیمی، نه تنها برای هموطنان بلکه برای صدها هزار نفر از افرادی که در خلال سالیان متمادی از کشورهای همسایه به دلایلی همچون جنگ های تحمیل شده، خشکسالی، بلایای طبیعی و نظایر آن به ایران پناهنده شده اند؛ بخصوص در حوزه آموزش، بهداشت و سلامت زنان و کودکان برنامه ریزی و عرضه خدمات کرده است.
خانمها وآقایان
این اجلاس به دنبال برابری جنسیتی زنان و مردان است ولی باید پرسید آیا زنان این جهان با یکدیگر برابرند تا به دنبال برابری با مردان باشند؟ آیا اگر زنانی تحت فشار جنگ و ترور و بلایای طبیعی صدمه ببینند برخورد مجامع بین المللی و بوقهای رسانه ای با آنها یکسان است یا رنگ و نژاد و منطقه جغرافیایی و در یک کلام قدرت سیاسی بر هرگونه برابری خط بطلان می کشد.
عالیجنابان، بانوان و آقایان؛
به این نکته توجه می دهم که خیلی از شرکتها و مراکز در ارتباط با امور زیست محیطی تحت تحریم های شدید قرار دارند و این سؤال را مطرح می نمایم که آیا تعهدات محیط زیستی کشورها همچون تعهد به انتقال تکنولوژی از کشورهای شمال به جنوب و تعهد به همکاری با کشورها، با وجود اقدامات قهرآمیز یکجانبه بخصوص تحریم های اقتصادی، قابل اجرا و ادامه است؟
آیا عدم اجرای این تعهدات، زنان را در رویارویی با مشکلات محیط زیستی وبحران های حاصل از تغییرات اقلیمی در تنگنا قرار نخواهد داد؟
آیا زمان آن نرسیده است که شاهد آگاهی و هوشیاری بیشتر مجامع بین المللی و منطقه ای همینطور عکس العمل کشورهای عضو جامعه جهانی نسبت به تاثیرات و نتایج منفی تحریم ها خصوصا بر زنان و کودکان در کشورهای تحت تحریم باشیم؟منبع:

1400/12/25
21:31:07
5.0 / 5
790
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , خدمات , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
محفل