خطیب زاده:

امیرعبداللهیان فردا به مسکو می رود

امیرعبداللهیان فردا به مسکو می رود

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: آقای امیرعبداللهیان فردا عازم مسکو است.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود در روز دوشنبه ضمن اشاره به درخواست های جدید آمریکا در مذاکرات وین، اظهار داشت: علت بازگشت مذاکره کنندگان به پایتخت ها، یک تنفس و توقف کوتاه است. بعضی از بن بست یا اتمام مذاکرات نام بردند که توضیح داده شد این توقف تنفسی به درخواست هماهنگ کننده کمیسیون مشترک و هماهنگ کننده برجام بوده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: فروکاستن آنچه که در وین اتفاق می افتد به یک یا دو عامل، روشن کننده وضعیت نیست. چند مبحث کلی و البته محدود باقی مانده که تصمیمات آن باید در واشنگتن اتخاذ شود.
منتظر پاسخ آمریکا هستیم
وی با اشاره به اینکه ما در نقطه ای قرار داریم که به وین بر می گردیم و دور نهایی و رسیدن به یک توافق خوب و پایدار را برگزار می نماییم، اظهار داشت: هم اکنون منتظر پاسخ آمریکا هستیم. البته رایزنی ها در سطوح مختلف ادامه دارد و وزرای امور خارجه کشورها مدام با هم در ارتباط هستند و مذاکره کنندگان ارشد هم با هم در ارتباط هستند.
سخنگوی دستگاه سیاست خارجی افزود: آقای امیرعبداللهیان فردا عازم مسکو هستند.
خطیب زاده خاطرنشان کرد: آنچه که برای ما در این راه چراغ راهنما و چارچوب حرکت خواهد بود، منافع ملت بزرگ ایران است. این منافع، چارچوب های مذاکرات و توافق خوبِ نهایی را مشخص می کند.
علت توقف مذاکرات ایران و عربستان
وی در تشریح علت توقف مذاکرات ایران و عربستان، اظهار داشت: تاریخی توسط دوستان ما در عراق برای گفت و گوهای دور پنجم میان ایران و عربستان سعودی اعلام شده بود؛ اما این تاریخ هنوز قطعی نیست. بمحض این که این تاریخ قطعی شود، اعلام می کنم.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سکوت مجامع بین المللی در مقابل اعدام های عربستان و اعتراض به وضعیت ادعایی حقوق بشر در ایران اظهار داشت: به رغم تعاملات بسیار مثبتی که بین جمهوری اسلامی ایران و کمیسر عالی طی چند ماه گذشته انجام شده است، بیان این ادعاهای بی اساس در اظهارات ایشان نه تنها سازنده نیست، بلکه مخرب تلقی می شود.
ایران تحمل وجود کانون دسیسه و توطئه در مزرهای خویش را ندارد
خطیب زاده اظهار داشت: به هیچ وجه پذیرفته نیست که یکی از همسایگان ما که روابط و تعامل عمیقی با ما دارد، کانون ایجاد تهدید برای جمهوری اسلامی ایران باشد. کانون تهدید شدن به یک کشور ثالث برنمی گردد. رژیم صهیونیستی بارها و بارها از داخل خاک عراق ناامنی بوجود آورده و برخی تجمعات ضد انقلاب و گروه ها و گروهک های تروریستی در این کشور انجام می شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت: چندین بار به دولت مرکزی عراق تذکر داده شده است که مرزهای عراق، نباید به مرزهای ناامنی برای ایران تبدیل گردد. ایران تحمل وجودکانون دسیسه و توطئه در مزرهای خویش را ندارد، عراق نباید محل اعزام گروههای تروریستی به ایران شود.
اشراف کامل اطلاعاتی به نقاط حضور رژیم صهیونیستی در منطقه داریم
وی بیان داشت: انتظار جمهوری اسلامی ایران از دولت مرکزی عراق این است که یکبار برای همیشه به این وضعیت آخر دهد و اجازه سوءاستفاده از مرزهای خویش را ندهد. رژیم اشغالگر قدس باید بداند ما اشراف کامل اطلاعاتی به تک تک نقاطی که در آن حضور دارند، داریم. اگر امروز به صورت آشکار بیان می شود برای این است که پیام دقیق تری را دریافت نمایند.
خطیب زاده در پاسخ به این سؤال که با عنایت به فرسایشی شدن مذاکرات تا چه زمانی باید منتظر بی عملی آمریکا در برجام بمانیم، اظهار داشت: ما دو مسیر را در دولت آقای رئیسی پیگیری کردیم.
دولت رییسی کشور را معطل مذاکرات وین نکرد
وی بیان نمود: مسیر اول مسیر خنثی سازی تحریم ها است هیچ چیزی در دولت آیت الله رییسی معطل گفت وگوها در وین نبوده و نیست و نخواهد بود. ازاین رو این مورد را برای همه عزیزان می گویم که همه برنامه ها، اقدامات و طراحی ها در وزارت خانه های مختلف مبتنی بر نیازهای اولیه مملکت، اقتصاد مقاومتی، تاب آوری کشور طراحی شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن اشاره به پیگیری مسیر دوم اظهار داشت: این وزارت خانه در راه اول مسئولیت های بسیاری در اقتصاد مقاومتی دارد اما مسیر دومی را که پیگیری می کند و مجری و مسئول پیگیری آن است مسیر رفع تحریم ها است.
خطیب زاده خاطرنشان کرد: مادامی که ما امید به این داشته باشیم که حقوق ملت در چهارچوب خطوط قرمز تعیین شده و مصالحی که اندیشیده شده حفظ خواهد شد در وین هستیم به جهت اینکه مسیر رفع تحریم ها را به سرانجام درست آن برسانیم اما هیچ چیزی را معطل وین نخواهیم کرد.
ادامه دارد...


1400/12/23
12:39:15
5.0 / 5
777
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , دولت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
محفل