رئیس جمهور در جمع فعالان و متخصصان حوزه محیط زیست و منابع طبیعی مازندران:

کوتاهی در حفظ جنگلها پذیرفته نیست

کوتاهی در حفظ جنگلها پذیرفته نیست

محفل: رییس جمهور با تاکید بر این که هیچ نوع کوتاهی در صیانت از جنگلها پذیرفته نیست، اظهار داشت: لازم است ساخت و ساز در درون جنگلها که تخلف آشکار است به سرعت بررسی و از ادامه تخلفات ساختمانی در جنگلها جلوگیری شود.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی بعدازظهر امروز جمعه در نشست با فعالان و متخصصان حوزه محیط زیست و منابع طبیعی مازندران با انتقاد از ساخت و سازهای بدون مجوز در جنگلها اظهار داشت: باید بررسی شود ساختمان هایی که در قلب جنگل راه اندازی شده، با مجوز چه مقاماتی بوده و آیا آن مقام برای صدور این مجوز صلاحیت داشته یا نداشته؟ و چنانچه صلاحیت داشته، چگونه به خود اجازه داده مجوز ساخت و ساز در جنگل را صادر و ثروت ملی را تخریب کند؟
رئیس جمهور از استاندار مازندران خواست کارگروهی را مامور کند تا از فردا بامداد تخلفات ساختمانی در درون جنگل را با اولویت ساختمان های درحال راه اندازی بررسی نمایند تا مشخص شود این ساختمان ها با چه مجوزی درحال راه اندازی است.
وی افزود: این کارگروه موظف است تا آخر امسال لیست تخلفات را در مازندران مشخص نماید تا جلوی آنها گرفته شود.
رئیسی با تاکید بر این که تخلف و لطمه به جنگلها از هیچ فرد و دستگاهی پذیرفتنی نیست، اشاره کرد: ادارات و سازمان های دولتی اجازه تعرض به منابع طبیعی را ندارند و دستگاهها، مقامات و افراد بانفوذ هم چنانچه مرتکب تخلف شوند، باید با آن شدیدتر برخورد شود.
رئیس جمهور اشاره کرد: از امروز نباید به هیچ عنوان اجازه داده شود صدمه ای به جنگل های کشور وارد شود و ضمن برخورد با متخلفان، لازم است مردم نیز در جریان این برخوردها قرار گیرند.
رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود استان مازندران را یکی از قطب های کشاورزی کشور توصیف، و بر لزوم پشتیبانی از کشت برنج در سطح استان اصرار کرد و اظهار داشت: ظرفیت و امکان خودکفایی در برنج وجود دارد و این نیازمند برنامه ریزی مناسب و پشتیبانی از کشاورزان است و بدیهی است دولت از هرگونه کوشش برای خودکفایی در محصول برنج حمایت می کند.
رئیس جمهور در ادامه به موضوع بررسی وضعیت سدها توسط دانشگاههای مازندران اشاره نمود و اظهار داشت: دانشگاههای استان می توانند وضعیت سدها را بدون نگاه اقلیمی و با دیدگاه دقیق کارشناسی و علمی بررسی و لطمه های آنرا برطرف کنند.
رئیسی همین طور بر ضرورت برنامه ریزی برای جلوگیری از هدررفت آب اصرار کرد و اظهار داشت: لازم است در مدیریت آب، تجدیدنظر جدی صورت گیرد و بی شک با مدیریت مناسب می توان کاری کرد که با کمبود آب مواجه نباشیم؛ ضمن این که با پیش بینی ها، پیشگیری ها و اقدامات مناسب می توان از قطعی آب و برق نیز جلوگیری کرد؛ همچنان که در ماههای گذشته دراین زمینه اقدامات شایسته ای انجام شده است.
رئیس جمهور با تاکید بر این که صیانت و حفظ محیط زیست به مفهوم مسدود و محصور کردن مناطق طبیعی نیست، اظهار داشت: حفظ محیط زیست بیش از هر چیز نیازمند طراحی های علمی و ابتکار عمل تخصصی است که ضمن صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی، امکان استفاده مردم از این مناطق نیز فراهم باشد.
رئیسی در ادامه نقش مردم و تشکل های مردم نهاد را در حفظ محیط زیست مهم توصیف کرد و از رییس سازمان محیط زیست خواست برای صیانت از منابع و ثروت ملی کشور با سازمان جنگلها و منابع طبیعی برادرانه همکاری کنند.
منبع:

1400/12/21
12:22:15
5.0 / 5
803
تگهای خبر: دولت , طراحی , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
محفل