پاسخ به ماجراجویی جنگنده های آمریكایی انتظار طبیعی از جامعه جهانی

پاسخ به ماجراجویی جنگنده های آمریكایی انتظار طبیعی از جامعه جهانی

محفل: ماجراجویی آمریكایی ها با رفتار خطرناك دو جنگنده این كشور با هواپیمای مسافربری ماهان در آسمان سوریه وارد فاز تازه ای شده است. در این شرایط انتظار می رود نهادها و مجامع بین المللی با این رفتار خطرناك برخورد كنند تا امنیت پروازهای غیر نظامی لطمه نبیند.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، ظاهرا تروریسم دولتی آمریکا در قبال ایران به آسمان و هواپیماهای مسافربری نیز کشیده شده است. پنجشنبه شب هواپیمای مسافربری ماهان که در حال عزیمت از تهران به سمت بیروت بود، با پرواز موازی و نزدیک دو «اف ۱۵ آمریکایی» در راه پروازی خود برای حفظ جان مسافران مجبور به کاهش ارتفاع فوری شد که این اقدام موجب شد خدمه و چند مسافر لطمه ببینند.
یک مقام آمریکایی در مصاحبه با فاکس نیوز که به دلیلهای امنیتی از فاش کردن نامش خودداری کرده، گفته است: «خلبان جنگنده اف ــ ۱۵ نیروی هوایی آمریکا یک هشدار تصادم هوایی دریافت کرده، اما آنرا حدودا استاندارد تلقی کرده و گفته است که در چنین فاصله ای ریسک تصادم هوایی وجود ندارد. احیانا خلبان هواپیمای مسافربری ایرانی نیز هشدار تصادم هوایی دریافت کرده باشد.»
رفتار جنگنده های آمریکایی در مورد پرواز ۱۱۵۲ هواپیمایی ماهان در خاک کشور ثالث نقض آشکار امنیت هوانوردی، تخلف از اصل آزادی پرواز هواپیماهای غیرنظامی و بعلاوه در مغایرت با مواد ۳ مکرر و ۴۴ پیمان هواپیمایی کشوری بین المللی (کنوانسیون شیکاگو) و ضمیمه های مربوطه و کنوانسیون مونترال ۱۹۷۱ و نیز زیر پا گذاشتن اصول مسلم حقوق بین الملل است و نوعی اقدام تروریستی شمرده می شود.
بر اساس کنوانسیون ۱۹۴۴ شیکاگو، آمریکایی ها امنیت کریدور هوایی شناخته شده را نقض کرده اند. شرکت های هواپیمایی مختلف دنیا از این کریدور استفاده می نمایند. اینکه یک جنگنده در کریدور هواپیمای مسافربری حضور یافته و به صورت خطرناکی به سمت یک هواپیمای مسافربری حرکت نماید، خلاف مقررات بین المللی و پروتکل های موجود هوایی است.
زیر پا گذاشتن مقررات بین المللی و قانون شکنی برای دولت آمریکا رویه تبدیل گشته است. آمریکا این دفعه به یک عمل خطرناک تروریستی متوسل شد که ابعاد جدیدی به جنگ رژیم ترامپ ضد ایران اضافه کرده باشد.
اساسا حضور آمریکایی ها در خاک سوریه غیرقانونی می باشد، سوریه کشوری مستقل و عضو سازمان ملل است و چندین بار به آمریکایی ها اعلام نموده است که نیروهای آمریکایی باید خاک سوریه را ترک کنند اما نیروهای آمریکایی بدون مجوز دولت سوریه و حتی بدون مجوز سازمان ملل و به صورت غیرقانونی سوریه را اشغال کردهاند. بدین سبب حضور نیروهای آمریکایی در خاک و آسمان سوریه برخلاف قانون است.
آمریکایی ها ادعا می کنند که قصد داشته اند مطمئن شوند هواپیمای ماهان مسافربری است. در صورتیکه هواپیمایی با این ابعاد با چشم غیرمسلح از زمین هم قابل شناسایی است و ساده ترین و ابتدایی ترین رادارها کاملا مشخص می کند که هواپیما مسافربری یا نظامی است.
کارشناسان و ناظران مسائل بین الملل معتقدند که ماجراجویی آمریکایی ها در امتداد سیاست فشار حداکثری مقابل تهران قابل ارزیابی است. طی دو سه سال اخیر آمریکا جنگ چند بعدی مقابل ملت ایران را در دستور کار قرار داده است. نقطه عطف این اقدامات خصمانه مقابل تهران خروج این کشور از برجام و اعاده تحریم هایی بود که بواسطه برجام تعلیق شده بود. آمریکا نه فقط تحریم های یکجانبه مقابل ملت ایران را برگرداند با تهدید و تطمیع کشورها و شرکت ها کوشش کرد ایران را در تنگنا قرار بدهد. با این وجود و به موازات تشدید تحریم های اقتصادی، آمریکا کارزار رسانه ای و تبلیغاتی مقابل ایران را به راه انداخت. با این وجود در یکی دو سال اخیر یکی دو اقدام ماجراجویانه از طرف رژیم آمریکا هم صورت گرفت. ورود غیر قانونی پهپاد آمریکایی به حریم ایران که توسط پدافند هوایی ایران سرنگون شد. چند ماه بعد آمریکاییها در یک اقدام بزدلانه سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده فقید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را ترور و به شهادت رساندند که با واکنش قاطع سپاه در حمله موشکی به عین الاسد مواجه گردید. رفتار ماجراجویانه آمریکایی ها در قبال هواپیمای مسافربری را می توان از این دست اقدامات ارزیابی کرد. اقدامی که حتما با پاسخ مقتضی ایران در زمان و مکان مناسب مواجه خواهد شد.
بر اساس ماده یک کنوانسیون توکیو انجام هر عمل حتی اگر متضمن هیچ جرمی نباشد اما سلامت و امنیت هواپیما و سرنشینان هواپیما و محموله های هواپیما را به مخاطره بیاندازد، سبب اجرای مقررات این کنوانسیون می شود.
ایالات متحده آمریکا با اقدام غیر قانونی خود امنیت هوانوردی را به خطر انداخته است. این اقدام زیر سوال بردن و لطمه زدن به امنیت پرواز هواپیماهای غیرنظامی است که مسافران غیرنظامی را به مقصد می رساند حتی اگر این پرواز نظامی بود، آمریکا حق نداشت در خاک کشوری دیگر، یعنی سوریه یا لبنان مقابل آن دست به چنین عملیاتی بزند. بنابراین، ادعای مقامات آمریکایی در خصوص این که چنین عملیاتی برای شناسایی و تامین امنیت نیروهای آمریکایی مستقر در مرز عراق و سوریه صورت گرفته، غیرقابل قبول است.
تهدید یک هواپیمای مسافربری در آسمان از طرف جنگنده های نظامی، مصداق بارز یک اقدام تروریستی شمرده می شود. چونکه این عمل اقدامی مستقیم مقابل مسافران عادی و غیرمسلح است.
اقدام آمریکا تنها غیرقانونی می باشد، بلکه تروریستی شمرده می شود. شاید اگر مهارت خلبان نبود، این اقدام جنگنده های آمریکایی ممکن بود به سقوط هواپیما و کشته شدن همه مسافران منجر شود. این اقدام آمریکا یادآور هدف قرارگرفتن هواپیمای مسافربری ایرانی توسط ناو وینسنس در سال ۱۹۸۸ میلادی است. در آن زمان نیز مقامات آمریکایی با اقدام تروریستی خود، صدها مرد، زن، کودک و حتی نوزاد ایرانی را قربانی کردند و درنهایت، فرمانده تروریست این ناو، مدال شجاعت از طرف مقامات آمریکایی دریافت کرد.
نکته قابل تامل اینکه این اقدام تروریستی آمریکا با سکوت دولت های اروپایی و مدعیان حقوق بشر روبه رو شده است بطوریکه تابحال این کشورها هیچگونه اظهار نظری درباره این اقدام تحریک آمیز و خلاف موازین بین المللی آمریکا ابراز نکرده اند. در چنین شرایطی ایران این حق را دارد که از تمام ابزارهای موجود برای دفاع از حقوق خود دفاع کند و انتظار می رود سازمان ها و نهادهای مسئول در قبال این اقدام مخاطره آمیز آمریکایی ها هشدارهای لازم را بدهند.منبع:

1399/05/05
14:55:42
5.0 / 5
1940
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
محفل