گروسی:

اگر ایران و آژانس توافق نکنند تصور محقق شدن برجام اشتباه است

اگر ایران و آژانس توافق نکنند تصور محقق شدن برجام اشتباه است

به گزارش محفل مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: اگر ایران و آژانس توافق نکنند تصور محقق شدن برجام اشتباه است.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی در نشست خبری مشترک با رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: از زمانیکه آقای اسلامی در این سمت به اینجا آمده اند، ملاقات های مستمر داشتیم و تلاش کردیم موضوعات مختلف را حل و فصل نماییم و گفت وگوهای مثمرثمری با آقای اسلامی داشتم.
وی اضافه کرد: همانطور که آقای اسلامی گفتند چند مبحث خاص هنوز باقی مانده است که باید شفاف سازی نماییم و هر دو طرف هم تلاش کردند اما تا پیش از این موفقیتی در این حوزه نداشتیم و متخصصین ما تلاش کردند در یک سیستم نظام مند با هم گفتگو کنند اما سعی کردیم تا رویکرد عملگرایانه ای را داشته باشیم.
گروسی اضافه کرد: این امر از چند جهت مهم می باشد که من به دو جهت اشاره میکنم؛ اول این که همزمان با این دیدار، مذاکرات وین در جریان است و با عنایت به این که این روند موازی مذاکرات است، با عنایت به این که مذاکرات ما موازی آن است این دو روند به هم متصل و وابسته است و در صورتیکه ایران و آژانس درباره این مسایل پادمانی تفاهم نداشته باشند تصور این که یک توافق جامع مثل برجام محقق شود وجود ندارد.
مدیرکل آژانس بین المللی تصریح کرد: نکته دوم که امیدوارم رو به جلو باشد این است که انرژی هسته ای قابلیت فراوان دارد و برای توسعه کشورها مهم می باشد. با در نظر گرفتن همه موضوعات همچون گرمایش زمین، رکود اقتصادی ناشی از کرونا به این نتیجه خواهیم رسید که تولید انرژی متناسب با محیط زیست همچون انرژی هسته ای بسیار مهم می باشد.
وی تصریح کرد: برای حرکت به سمت آینده و پیشبرد همکاری ها معتقد هستم که بیشتر از گذشته باید به آینده نگاه نماییم تا ایران بتواند از انرژی هسته ای استفاده نماید.
حفظ استقلال آژانس مهم است
گروسی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه به چه علت گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از انتشار رسمی از جانب برخی منتشر میشود، اظهار داشت: من هم بارها این سوال را از خودم پرسیدم؛ پاسخ این است که بعضی از اعضا به این پروتکل محرمانگی احترام نمی گذارند و بعضی از آنها محتوا را به اشتراک می گذارند. هم اکنون برای بالا بردن امنیت بحث شده است ولی اگر کسی قصد بر ملا کردن اسناد را داشته باشد، پیشگیری از آن دشوار خواهد بود.
وی در پاسخ به سوال مبنی براینکه اسناد جاسوسی که توسط جاسوسی های رژیم صهیونیستی در اختیار آژانس قرار گرفته است تا چه زمانی آژانس مقرر است به این اسناد استناد کند، اظهار داشت: دستور کار ما توسط هیچ کشوری رهبری نمی گردد و کار ما تحت کنترل هیچ کشوری نیست و آنچه که مهم می باشد حفظ استقلال آژانس است.منبع:

1400/12/15
11:00:24
5.0 / 5
803
تگهای خبر: اقتصاد , رهبری , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
محفل