جزییات اقدامات وزارت امور خارجه درباب بازگشت ایرانیان مقیم اوکراین به کشور

جزییات اقدامات وزارت امور خارجه درباب بازگشت ایرانیان مقیم اوکراین به کشور

محفل: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار اطلاعیه ای، جزییات اقدامات خود برای تسهیل بازگشت ایرانیان مقیم اوکراین به کشور را تشریح نمود.


به گزارش حوزه سیاست خارجی ایرنا، روابط عمومی وزارت امور خارجه بمنظور آگاهی بخشی در حوزه اقدامات انجام شده برای مدیریت بحران خصوصا در زمینه مربوط به ایرانیان مقیم در اوکراین، با انتشار اطلاعیه ای اشاره کرد: سفارت جمهوری اسلامی ایران در کیف طی سه اطلاعیه که در سایت این نمایندگی موجود است، در برهه های مختلف از جمله، پیش از شروع جنگ به هم میهنان سفارش کرد از اوکراین بیرون بروند.
در این اطلاعیه آمده است: این وزارتخانه بمنظور رصد و ارزیابی مستمر تحولات اوکراین و اتخاذ تصمیمات مورد نیاز، در بهمن ماه امسال، ستاد بحران اوکراین به ریاست معاون وزیر امور خارجه و با حضور نمایندگان بخش های ذی ربط در وزارت امور خارجه را ایجاد و در همین ارتباط هشدار سفر به اوکراین را بروزرسانی کرده و به رنگ قرمز تغییر داد.
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کی یف نیز با انتشار سه اطلاعیه در تاریخ های ۲۴ بهمن، ۴ و ۵ اسفند و روزهای بعد از آن نسبت به ایجاد شرایط اضطراری احتمالی در این کشور هشدار داده و پیش از وقوع جنگ از اتباع ایرانی درخواست نمود در صورتیکه حضور آنها در اوکراین ضرورتی ندارد، نسبت به ترک این کشور اقدام نمایند که البته پیش از شروع جنگ بیشتر هم وطنان مانند بیشتر اتباع خارجی مقیم اوکراین از این کشور خارج نشدند.
پس از شروع تهاجم روسیه نیز از اتباع خواسته شده که از هر امکانی جهت خروج بهره برده و در صورت عدم امکان از پناهگاه های مشخص شده استفاده کنند.
روابط عمومی وزارت امور خارجه اضافه کرد: بمنظور اطلاع سریع و مستقیم از وضعیت اتباع ایرانی در اوکراین، یک خط تماس ۲۴ساعته برای خانواده های اتباع ایرانی به وجود آمده تا بتوانند با وزارت امور خارجه تماس داشته باشند و سفیر جمهوری اسلامی ایران در کیف و همکارانشان بطور مستمر با اتباع و دانشجویان ایرانی ارتباط داشته و در میان آنها حضور می یابند.
در این اطلاعیه تاکید شده است: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی دو تماس تلفنی با سفیر کشورمان در اوکراین و همین طور سرپرست سفارت کشورمان در لهستان اتخاذ تدابیر لازم برای برقراری هرگونه تسهیلات جهت ایرانیان مقیم در اوکراین را ابلاغ و همین طور در گفت وگوی تلفنی با وزرای امور خارجه اوکراین، روسیه، مجارستان و اسلواکی، تامین امنیت و سلامت شهروندان ایرانی ساکن در اوکراین را اولویت جدی جمهوری اسلامی ایران دانست و برقراری شرایط مناسب برای خروج آنها از مناطق بحرانی را مورد تاکید قرار داد.
روابط عمومی وزارت امور خارجه در ادامه این اطلاعیه خاطر نشان ساخت: با پیگیری و درخواست وزیر محترم امور خارجه از همتایان خود در کشورهای پیرامونی اوکراین و همین طور مصوبات ستاد بحران اوکراین، ملاقات های مدیران کل ستادی وزارت امور خارجه در تهران با سفرای کشورهای همسایه اوکراین و رایزنی های سفرای کشورمان با کشورهای رومانی، لهستان و مجارستان مرزهای این کشورها برای ورود اتباع ایرانی باز و تلاش ها برای هماهنگی اختصاص قطار و سایر طرق برای خروج دانشجویان ایرانی از اوکراین ادامه دارد.
روابط عمومی وزارت امور خارجه در اطلاعیه خود اضافه کرده است: از دیگر اقدامات مهم انجام شده، باتوجه به نگرانی دانشجویان ایرانی مشمول مقیم اوکراین و بعد از رایزنی با ستاد کل نیروهای مسلح، این ستاد اعلام نمود: کلیه مشمولین ایرانی مقیم خارج از کشور که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند می توانند تا تاریخ ۱۴۰۵/۱۲/۲۹ به مدت سه ماه و حداکثر دو بار در سال به کشور تردد کنند. این امر زمینه را برای بازگشت دانشجویان ایرانی مقیم اوکراین تسهیل کرده است.
روابط عمومی وزارت امور خارجه در آخر ابراز امیدواری کرد که با همکاری رسانه ها در امر اطلاع رسانی به بهترین نحو و در سریعترین زمان ممکن، ایرانیان مقیم اوکراین بتوانند در امنیت کامل از این کشور بیرون بروند.


منبع:

1400/12/10
14:55:25
5.0 / 5
785
تگهای خبر: ابلاغ , پیگیری , سایت , مصوبات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
محفل