در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام شد

بحث و بررسی درباره الزام پاسخگویی رییس جمهور و وزرا به تذکرات مجلس

بحث و بررسی درباره الزام پاسخگویی رییس جمهور و وزرا به تذکرات مجلس

محفل: در شانزدهمین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، یک مورد اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان قانون اساسی درباب الزام رییس جمهور و وزرا به پاسخگویی به تذکرات نمایندگان مجلس بررسی گردید.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، به نقل از مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در شانزدهمین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام امسال که به ریاست آیت الله آملی لاریجانی و با حضور برخی روسای قوا، دبیر و بیشتر اعضای مجمع برگزار شد، یک مورد اختلاف مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان قانون اساسی درباب الزام رییس جمهور و وزرا به پاسخگویی به تذکرات نمایندگان مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در این نشست نمایندگانی از شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی و دولت به بیان دیدگاه های خود پرداختند و چند تن از اعضای مجمع نیز در مقام موافقت و مخالفت با نظر کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع که مصوبه مجلس را فاقد مصلحت بیّن و ملزمه دانسته است، اظهار نظر کردند.

باتوجه به حساسیت موضوع، آیت الله آملی لاریجانی بحث و بررسی بیشتر درباره این مصوبه را ضروری دانست و ادامه آنرا به جلسه بعد موکول کرد.

مورد اختلافی مجلس و شورای نگهبان که در جلسه روز چهارشنبه مجمع عنوان شد، مربوط به طرح دو فوریتی اصلاح ماده ۲۰۶ قانون بخشنامه داخلی مجلس شورای اسلامی بود که بر طبق آن مخاطب تذکر نمایندگان مجلس همچون رییس جمهور و وزرا موظفند حداکثر ظرف یک ماه به تذکر مربوطه پاسخ دهند و آنرا در سامانه قانونگذاری و نظارت، ثبت کنند.

شورای نگهبان، مردادماه امسال بعد از بررسی این مصوبه اعلام نمود که الزام مخاطبان تذکر به ارائه پاسخ، مغایر صلاحیتها و اختیارات مجلس شورای اسلامی مصرح در قانون اساسی است.

در این نشست همین طور مواد دیگری از بخشنامه داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب اعضای حاضر رسید.
منبع:

1400/12/05
12:39:03
5.0 / 5
1193
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل