دیروز در مذاكرات وین چه گذشت؛

دستیابی به توافق در کوتاه مدت نیازمند ابتکار و انعطاف طرف غربی

دستیابی به توافق در کوتاه مدت نیازمند ابتکار و انعطاف طرف غربی

محفل: مذاکرات وین این روزها در حالی به مراحل نهایی نزدیک می شود که شکست یا موفقیت آن در ابهام قرار دارد؛ دستیابی به توافق، تنها زمانی امکان پذیر خواهد بود که بگفته وزیر امور خارجه کشورمان، ابتکار و انعطاف طرف غربی می تواند مذاکرات را در کمتر از چند ساعت یا چند روز به سرانجام برساند.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، مذاکرات لغو تحریم ها در وین در ایام اخیر به مراحل حساس رسیده و به اذعان مذاکره کنندگان حاضر در وین، به مراحل پایانی نزدیک شده است و دیدارها و گفت وگوهای دیپلماتیک در وین برای لغو تحریم های ظالمانه ادامه دارد.
در همین راستا، علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران، روز گذشته (سه شنبه) با انریکه مورا هماهنگ کننده گفت وگوها دیدار و رایزنی کرد.


میخائیل اولیانوف مذاکره کننده ارشد روسیه نیز در حساب توئیتری خود از برگزاری یک جلسه «جدی و مفید» با سران هیات های سه کشور اروپایی اطلاع داد.
وی همینطور در توییتی نوشت: ما درمورد راه ها و تدابیر احتمالی برای حل و فصل مشکلات برجسته باقی مانده گفتگو کردیم. دیدارهای مشابهی در فرمت های مختلف میان تمامی مشارکت کنندگان دیگر در مذاکرات در حال انجام می باشد.


همچنین روز گذشته جلسات دو جانبه دیگری میان مذاکره کنندگان کشورها در ایام دوشنبه و سه شنبه در جریان مذاکرات لغو تحریم ها در وین برگزار شده بود.
به گفته وانگ کوان مذاکره کننده ارشد چین در وین، مذاکرات در مرحله آخر قرار دارد و فاصله تا دستیابی به یک توافق نهایی، تنها به اندازه یک گام کوچک است.
مذاکرات در زمان حاضر به مرحله ای رسیده که تنها تصمیمات سیاسی طرف های غربی می تواند موفقیت یا شکست مذاکرات را تعیین کند. اگر طرف های غربی تصمیمات لازم را اتخاذ کنند، میتوان چند موضوع باقی مانده را حل کرده و به توافق نهایی دست یافت.
انریکه مورا هماهنگ کننده مذاکرات وین روز سه شنبه در توئیتی نوشت که «مذاکرات در لحظه حساسی است و ما بعد از ده ماه مذاکره به پایان نزدیک می شویم».
وی با اشاره به اینکه نتیجه نهایی هنوز نامشخص است اضافه کرد: «همه هیأت ها به صورت کامل درگیر هستند و کارها به صورت فشرده در کوبورگ جریان دارد.»


حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز در گفتگو با شبکه سی ان ان در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، ضمن اشاره به نگاه ایران به مذاکرات وین، اظهار داشت: ما نسبت به نتیجه مذاکرات در وین خوش بین هستیم؛ اما به بخشی از آن که در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران است. به این علت که دولت آقای رئیسی اراده جدی برای دستیابی به یک توافق خوب و فوری در وین دارد.
وی خاطرنشان کرد: ما برای رسیدن به یک توافق خوب تلاشهای زیادی را در هفته های گذشته به عمل آوردیم و الان می توانم بگویم که تابحال هیچ گاه تا این اندازه به رسیدن به یک توافق خوب نزدیک نبوده ایم.
رئیس دستگاه دیپلماسی در تشریح انتظارات جمهوری اسلامی ایران از آمریکا در جریان مذاکرات وین، اظهار داشت: چندین موضوع باقی مانده است که جزو خطوط قرمز ما هستند. ما هنوز در موضوع تضمین نتوانسته ایم یک ابتکار عملی و قابل اعتماد را از سوی آمریکایی دریافت نماییم. ما معتقد هستیم که تمامی موضوعات چه در حوزه هسته ای و چه در حوزه رفع تحریم ها باید به صورت یک بسته حل و فصل شوند.
وی خاطرنشان کرد: ابتکار و انعطاف طرف غربی می تواند مذاکرات را در کمتر از چند ساعت یا چند روز به سرانجام برساند.
امیرعبداللهیان همینطور در مصاحبه با شبکه یورو نیوز خاطرنشان کرد: ما فکر می نماییم اگر امروز طرف غربی بخواهد به آنچه بر سر میز مذاکره در وین جریان دارد واقع بینانه برخورد کند، در کمتر از چند ساعت می توانیم به مرحلهٔ توافق نهایی برسیم. پس از نظر ما تعیین زمان در دست طرف غربی است و به واقع بینی و ابتکار عمل طرف غربی بستگی دارد. ما با جدّیت در وین بر سر میز مذاکره می مانیم.


علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران هفته پیش با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: پس از هفته ها مذاکرات فشرده، بیشتر از هر زمان به توافق نزدیک شده ایم اما تا وقتی درباره همه چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق نشده است.
وی با اشاره به اینکه « واقع بینی، خودداری از زیاده خواهی و توجه به تجربه ۴ سال قبل لازمه تحقق این هدف است» اضافه کرد: زمان تصمیم گیری طرف های مذاکراتی ما فرا رسیده است.


در همین حال، در ایام گذشته در ادامه بازی های رسانه ای غرب برای تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی ایران، بعضی از کاربران در شبکه های اجتماعی غربگرای داخلی، مطرح نمودند که حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشومان مقرر است به تیم مذاکره کننده ایران در وین بپیوند، اما پیگیری های خبرنگار ایرنا از آن حکایت می کند که وزیر امور خارجه کشورمان در زمان حاضر هیچ برنامه ای برای سفر به وین ندارد و مقرر است هفته آینده عازم آفریقا شود.
در روزهای اخیر نیز در حالیکه مذاکرات لغو تحریم ها در پایتخت اتریش در جریان است، هیاتی دیپلماتیک از جانب رژیم صهیونیستی در وین حضور پیدا کرده و با عنایت به دیدارهایی که صورت می دهد، قصد تاثیرگذاری بر این مذاکرات را دارد.
البته رسانه های صهیونیستی یکشنبه شب گزارش دادند که راهبرد نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل در مورد توافق هسته ای شکست خورده است. در صورت امضای توافق با ایران، اسرائیل در مقابل یک معضل و وضع دراماتیک قرار می گیرد.
سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست مطبوعاتی درباره اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مورد توافق احتمالی در وین اظهار داشت: مخاطب آنچه که سران رژیم صهیونیستی می گویند، واشنگتن و پایتخت های اروپایی است. مبنای اظهارات آنها همیشه ایجاد جنگ روانی برای تاثیرگذاری در پایتخت ها و اقدامات ضد دیپلماسی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما به حرف های آنها نه توجهی داریم و نه مبنای قضاوت ما قرار می گیرد. مخاطب آنها شما نیستید و مردم بزرگ ایران از این که مخاطبان ها چه کسانی هستند، آگاهند. آنها از متحدان خود باج خواهی می کنند که سال ها این باج خواهی را انجام داده اند.


دور هشتم مذاکرات که از ششم دیماه سالجاری در وین شروع شده، یکی از طولانی ترین دورهای مذاکرات است و شرکت کنندگان سرگرم تکمیل پیش نویس متن توافق و تصمیم گیری در مورد برخی موضوعات اختلافی بوده اند. قریب به اتفاق هیات ها اذعان دارند که گفت وگوها به رغم پیچیدگی برخی مسائل رو به جلو و در راه پیشرفت است.


منبع:

1400/12/04
20:53:37
5.0 / 5
891
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
محفل