پورمحمدی:

رهبری تابحال اجازه کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی را نداده است

رهبری تابحال اجازه کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی را نداده است

معاون سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت که دولت از مقام معظم رهبری درخواست کرده که سهم صندوق توسعه ملی از ۴۰ درصد به ۲۰ درصد برسد که مقام معظم رهبری اجازه نداده اند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، سید حمید پورمحمدی در جلسه علنی نوبت عصر امروز و در جریان بررسی جزئیات بودجه در بخش درآمدی در ارتباط با درآمدهای نفتی اظهار داشت: مطابق قانون سهم صندوق توسعه ملی از درآمد فروش نفت باید ۴۰ درصد باشد. دولت از مقام معظم رهبری درخواست کرده که این میزان ۲۰ درصد شود تا دولت ۲۰ درصد از سهم صندوق توسعه ملی استقراض کرده تا صرف بودجه شود ولی تا هم اکنون ایشان اذن نداده اند پس ما دو راه بیشتر یعنی کاهش هزینه یا درآمد بیشتر را پیش رو داشتیم.
وی توضیح داد: وقتی سراغ هزینه ها رفتیم تنها جایی که می شد هزینه ها را کاهش داد بودجه عمرانی و تولید بود که همه به این جمع بندی رسیدند نباید این مورد کم شود پس به سمت درآمدها رفتیم.
وی افزود: برای افزایش درآمد یا باید مالیات را اضافه می کردیم که گفتند تولید نابود می شود، راه دیگر افزایش فروش اوراق به میزان ۱۳۷ هزار میلیارد تومان بود که این هم به معنای گره کور دیگری است. تنها راه باقی مانده این بود که از شرکت نفت درخواست نماییم میزان واردات نفت را بیشتر کند یا این که تحریم ها را دور بزند یا این که اگر توافق حاصل شد درآمد بیشتری به دست آورد.
وی اظهار داشت: ما ۱۳۷ هزار میلیارد تومان به علت کاهش منابع دولت کسری داریم پس باید کاری نماییم که این کسری را جبران نماییم.
مالک شریعتی نماینده تهران هم در اینباره اظهار داشت: مقام معظم رهبری با کاهش سهم صندوق توسعه ملی از ۴۰ درصد به ۲۰ درصد مخالفت نکرد پس تلفیق تصمیم گرفت سهم ۴۰ درصد را تصویب کند. بنابراین ۱۳۷ هزار میلیارد تومان از منابع نفتی کاسته می شود. این تصمیم تلفیق کمک می نماید که مطابق با سیاست های کلی رهبری و تأکیدات ایشان جلو رویم.
منبع:

1400/12/01
23:20:59
5.0 / 5
900
تگهای خبر: تصویب , دولت , رهبری , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
محفل