در واكنش به ادعای مقامات آمریكایی؛

موسوی: جمهوری اسلامی هیچ حركت خصمانه ای مقابل ملت ایران را بی پاسخ نمی گذارد

موسوی: جمهوری اسلامی هیچ حركت خصمانه ای مقابل ملت ایران را بی پاسخ نمی گذارد

به گزارش محفل سخنگوی وزارت امور خارجه اشاره كرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ حركت خصمانه ای مقابل ملت ایران را بی پاسخ نخواهد گذارد و در زمان خود به هر حركت نابخردانه واكنش قاطع و مناسب نشان خواهد داد.به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «سید عباس موسوی» باتوجه به قبول مسئولیت ایجاد خطر برای هواپیمای خطوط هوایی ماهان از طرف سخنگوی سازمان تروریستی سنتکام آمریکا، این اقدام ماجراجویانه و خطرناک را به شدت محکوم کرده و آنرا ناقض حقوق بین الملل هوانوردی و مخل صلح و امنیت منطقه دانست.

وی ادعای سخنگوی سنتکام در خصوص اینکه جنگنده های آمریکایی در ماموریت هوایی روتین خود در مجاورت پایگاه التنف در سوریه مبادرت به بازرسی بصری هواپیمای مسافربری ماهان از فاصله ای ایمن کرده اند را مضحک دانسته و چنین اقدامی را واجد خلاف های پی در پی توصیف کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلان اینکه هم حضور نیروهای آمریکایی در سوریه و هم ماموریت هوایی جنگنده های آنان غیرقانونی می باشد، اظهار داشت: از آن مهم تر هیچ کس به آمریکا چنین اجازه ای نداده است که هواپیماهای مسافربری را به وسیله جنگنده های نظامی خود روی آسمان بازرسی کند.

موسوی افزود: چنین کاری هم غیرقانونی، هم خطرناک و هم بازی با جان انسان های بیگناه است به خصوص که برخلاف ادعای انجام شده، فاصله امن اصلا رعایت نشده است.

وی با اشاره به پیگیری های حقوقی و فنی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران این اقدام آمریکا را بوسیله رجوع به مجامع قانونی بین المللی خصوصاً سازمان بین المللی هوانوردی (ایکائو) دنبال خواهدنمود و اجازه نخواهد داد آمریکا این چنین با قلدربازی های خود تمام مقررات بین المللی را به سخره گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه نسبت به هر گونه ماجراجویی جدید در منطقه از طرف آمریکا یا رژیم صهیونیستی هشدار داد و اشاره کرد: ثبات و امنیت منطقه غرب آسیا نباید بازیچه رقابت های انتخاباتی در آمریکا قرار گیرد.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ حرکت خصمانه ای مقابل ملت ایران را بی پاسخ نخواهد گذارد و در زمان خود به هر حرکت نابخردانه ای واکنش قاطع و مناسب نشان خواهد داد.

منابع خبری پنجشنبه شب گزارش دادند که دو فروند جنگنده آمریکایی برای هواپیمای مسافربری شرکت ماهان در آسمان سوریه ایجاد مزاحمت کردند که این اقدام سبب شد به بعضی از مسافران این پرواز لطمه برسد.

«بیل اوربان» سخنگوی سنتکام بامدادان جمعه درباره این مزاحمت اظهار داشت که بازرسی بصری با هدف اطمینان یافتن از امنیت پرسنل نیروهای ائتلاف در پایگاه التنف صورت گرفت و زمانی که خلبان اف-۱۵ هواپیما را بعنوان هواپیمای مسافربری ماهان ایر شناسایی کرد، اف-۱۵ به صورت امن مبادرت به فاصله گرفتن از هواپیما کرد.

وی اضافه کرد که مزاحمت جنگنده های این کشور برای هواپیمای مسافربری ایرانی، حرفه ای بوده و برمبنای معیارهای بین المللی صورت گرفته است.

همچنین دو مقام آمریکایی که نامشان فاش نشده است، به رویترز گفتند که یک جنگنده اف-۱۵ آمریکا در میدان دید هواپیمای مسافربری ایران قرار گرفت اما در فاصله امنی قرار داشت.

یکی از این مقام ها اظهار داشت که این مزاحمت بر فراز سوریه صورت گرفت.منبع:

1399/05/04
13:57:10
5.0 / 5
1966
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
محفل