امیرعبداللهیان:

توافق خوب در کوتاه مدت در دسترس می باشد

توافق خوب در کوتاه مدت در دسترس می باشد

وزیر امور خارجه اظهار داشت: اگر طرف آمریکایی و سه کشور اروپایی در بازگشت به اجرای کامل تعهداتشان ذیل برجام جدی باشند، رسیدن به یک توافق خوب در کوتاه مدت در دسترس می باشد.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و سایمون کاوونی همتای ایرلندی وی بعد از دیدار ظهر امروز ۲۵ بهمن ماه در وزارت امور خارجه، در کنفرانس خبری در جمع خبرنگاران حاضر شدند و به تشریح جزئیات گفت وگوی انجام شده در این دیدار پرداختند.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: امیدواریم که بزودی شاهد بازگشایی سفارت ایرلند در تهران باشیم. یکی از بهترین مناسبات را در حوزه کشورهای اروپایی با ایرلند داریم و پیش از این هم حجم تبادل مناسبات دو کشور قابل توجه بوده است، در دولت جدید هم از این رویکرد استقبال می نماییم.
وی افزود: امیدواریم روابط خویش را با کشورهایی همچون ایرلند را که نگاهی مبتنی بر همکاری دارند بخصوص در پرتو تحولات جدید با نگاه به سیاست خارجی متوازن دولت مردمی و تحول گرای جناب آقای دکتر رئیسی ارتقا ببخشیم.
امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه من و همتای ایرلندی توافق داریم که حجم مبادلات تجاری دو کشور بخصوص در دو سال قبل رضایت بخش نیست، اضافه کرد: این در شرایطی است که ظرفیت های بسیار متنوعی در دو کشور وجود دارد.
وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: امروز توافق کردیم اولویت همکاری ها را به بعضی از موضوعات بخصوص در زمینه های کشاورزی و مواد غذایی، مدیریت منابع آبی، فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی، صنایع پزشکی و دارویی، فناوری نانو و انرژی های تجدیدپذیر، اختصاص دهیم. البته به این معنا نخواهد بود که سایر حوزه های همکاری ها را مورد توجه جدی قرار ندهیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ضمن اشاره به روابط پارلمانی دو کشور، خاطرنشان کرد: این روابط از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و خرسندم تاکید کنم که در سالهای اخیر، همچون در ماه های گذشته، دیپلماسی پارلمانی دو کشور از قدرت لازم برخوردار بوده است.
امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: ایران از عضویت غیردائم ایرلند در شورای امنیت سازمان ملل حمایت کرده و نقشه این کشور را در کمک به صلح، ثبات و امنیت جهانی از مجرای نقش آفرینی شورای امنیت سازمان ملل مهم می دانیم.
وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه از توجه اروپا بخصوص از توجه ایرلند نسبت به تحولات در منطقه پیرامونی ایران اطلاع و آگاهی داریم، تصریح کرد: افغانستان همچنان مبحث مورد توجه ما در منطقه و در سطح جهانی است.
وی با تکیه بر این که ایران کماکان از سیاست تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان حمایت می کند، اظهار داشت: علاوه بر کمک های انسان دوستانه ایران به افغانستان، ارسال کمک های بین المللی از مرزهای زمینی و هوایی و دریایی به افغانستان را تسهیل می نماییم و به این نقش مهم خود ادامه می دهیم.
غرب به جای رفتار مبتنی بر شوک، نقش واقعی خود ذیل برجام را ایفا کند
وزیر امور خارجه کشورمان در مورد مذاکرات وین بیان داشت: ایران برای رسیدن به توافق خوب آماده است و از رفتار مبتنی بر ایجاد شوک، طرف غربی در مذاکرات استقبال نمی نماییم. طرف های غربی به جای رفتار مبتنی بر شوک، به جای بازی با متن و به جای بازی با زمان، باید نقش واقعی خویش را برای بازگشت به تعهداتش ذیل برجام، ایفا کنند.
امیرعبداللیهان با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران با منطق مذاکراتی قوی، به حضور و تلاشهای خود ادامه می دهد، اظهار داشت: هدف ما رفع کامل تحریم هایی است که در توافق برجام مورد استناد قرار گرفته و جامعه جهانی در سال ۲۰۱۵ از آن حمایت کرده است.
وزیر امور خارجه کشورمان با تکیه بر این که اگر امروز در وین توافق حاصل شود و تحریم های جمهوری اسلامی ایران لغو شود، برای جمهوری اسلامی ایران بهتر از این است که فردا این اتفاق بیفتد، افزود: بنابراین ایران برای رسیدن به یک توافق خوب، عجله دارد اما در قالب مذاکراتی منطقی و دستیابی به حقوق و منافع ملت ایران.
رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: ما معتقد هستیم که اگر طرف آمریکایی و سه کشور اروپایی در بازگشت به اجرای کامل تعهداتشان ذیل برجام جدی باشند، رسیدن به یک توافق خوب در کوتاه مدت در دسترس می باشد.
امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: آمریکایی ها در پیام هایی که از راه کشورها و واسطه ها به جمهوری اسلامی ایران منتقل می کنند، از داشتن حسن نیت برای رسیدن به یک توافق صحبت می کند اما تا این لحظه بر روی زمین اتفاق ملموسی که ترجمان عملی حسن نیت در مورد ادعای آمریکایی ها باشد، مشاهده نمی گردد.
تهدید و اخطار غرب تعیین کننده نقطه پایانی مذاکرات نخواهد بود
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه ما رسیدن به یک توافق خوب را در دسترس می دانیم، عنوان کرد: معتقد هستیم که ابتکارات و پیشنهادات عملی مثبت و سازنده که جمهوری اسلامی ایران عرضه کرده است، راه را برای رسیدن سریع به چنین توافقی هموار کرده است.
وی در مورد زمان آخر مذاکرات وین اظهار داشت: تهدید و اخطار طرف های مقابل تعیین کننده نقطه پایانی مذاکرات نخواهد بود؛ بلکه واقعیات میز مذاکره، میزان جدیت و اهتمام طرف های غربی و آمریکایی برای بازگشت به تعهداتشان، تعیین کننده زمان آخر مذاکره و یا رسیدن به یک توافق خوب خواهد بود.
امیرعبداللهیان در انتها تصریح کرد: باید اشاره کنم که برنامه هسته ای ایران یک برنامه کاملاً صلح آمیز است.
وزیر خارجه ایرلند: می خواهیم سال آینده میلادی سفارت خویش را در تهران بازگشایی کنیم
در ادامه وزیر خارجه ایرلند هم در این کنفرانس خبری با اشاره به اینکه برای بازگشت به برجام تشویق گر همه بودیم، اظهار داشت: با ایران پارسال تماسهای منظمی داشتیم. متوجه هستم ایران به خاطر تصمیمات قبلی دولت آمریکا خشمگین باشد. ایران اقداماتی را در حوزه هسته ای انجام داده است. ایرلند به دنبال خلع سلاح هسته ای بوده و هست.
کاوونی خاطرنشان کرد: احیای برجام می تواند به نفع مردم ایران باشد. توافق در وین می تواند شرایط را برای همکاری بیشتر در سطح منطقه ایجاد نماید. ایرلند می خواهد به همه طرفین کمک نماید این مذاکرات را به پیش برده و به نتیجه برسانند.
وی بیان داشت: گفتیم باید همکاری ها و دیالوگ ها باید در سطح دوجانبه در بعضی مسائل افزایش یابد. در ۱۲ ماه گذشته مذاکرات سطح بالایی داشتیم. می خواهیم سال آینده میلادی سفارت خویش را در تهران بازگشایی نماییم.


1400/11/25
22:44:58
5.0 / 5
882
تگهای خبر: دولت , وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل