در واكنش به لغو سفر تیم ملی كشتی؛

استبداد ورزشی از نوع آمریکایی

استبداد ورزشی از نوع آمریکایی

به گزارش محفل روادید ۶ نفر از اعضای تیم کشتی آزاد کشورمان از جانب کشور آمریکا صادر نشده و به نظر می آید مسئولان سیاسی ایالات متحده بدون توجه به دوستانه بودن این مسابقه، سیاست نخ نما استبدادی را یک مرتبه دیگر به میدان ورزشی کشاندند و این مورد را در المپیک زمستانی چین هم می بینیم.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، پس از افتخارآفرینی ملی پوشان کشتی آزاد کشورمان در پیکارهای جهانی سال ۲۰۲۱ نروژ و شکست برخی از قهرمانان نامدار آمریکا همچون دیوید تیلور و جی دن کاکس برابر حسن یزدانی و کامران قاسم پور و همین طور کسب طلای وزن ۱۲۵ کیلوگرم جهان از طرف امیرحسین زارع در غیاب گیبل استیوسون، بوریس بومگارتنر رئیس فدراسیون کشتی آمریکا در محل مسابقات بصورت رسمی از تیم ملی کشتی کشورمان برای برگزاری دیدار دوستانه دعوت بعمل آورد. البته قبل از آن نیز آمریکا درخواست هایی را برای حضور تیم کشتی آزاد کشورمان داده بود.
نکته مهم دعوت تیم ملی کشتی آزاد کشورمان از طرف فدراسیون کشتی این کشور است و تنها قرار بود یک مسابقه دوستانه ورزشی باشد و به طور قطع در کنار آن جذابیت رویارویی بزرگان کشتی دنیا در غالب ۲ تیم با چاشنی انتقام، موضوعی است که شاید چشم میلیونها بیننده ورزشی و کشتی دوست به برخی مبارزه های این مسابقه بود.
از سوی دیگر سایت رسمی فدراسیون کشتی آمریکا نوشت، این فدراسیون بعنوان نهاد ملی حاکم بر کشتی ایالات متحده هیچ نوع دخالتی در تصمیم گیری های مربوط به صدور روادید ندارد.
دیدار دوستانه تیم های ملی کشتی آزاد ایران و آمریکا قرار بود ۲۳ بهمن (۱۲ فوریه) ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی در زمین «گلاوب لایف» در «آرلبنگتون» تگزاس اجرا شود. حتی ۲۷ هزار بلیت نیز قرار بود برای این مسابقه به فروش برسد که قسمتی از آن فروخته شده بود. کمترین قیمت بلیت در نظر گرفته شده برای این مسابقه ۱۵ دلار بود.
اما خبری روز سه شنبه در رسانه های کشورمان در خصوص صادر نشدن ویزا برای ۶ نفر از اعضای تیم کشورمان منتشر گردید. قبل از این نیز «علیرضا دبیر» رئیس فدراسیون کشتی کشورمان اعلام نموده بود که در صورت صادر نشدن روادید حتی یک نفر از اعضا، تیم ملی کشتی آزاد کشورمان به آمریکا سفر نخواهد کرد. موضوعی که دبیر آنرا در نامه ای رسمی به فدراسیون کشتی آمریکا اعلام نمود.
«محمدابراهیم امامی» سخنگوی فدراسیون کشتی روز گذشته اعلام نمود: مجید داستان و کامران قاسمپور بعنوان دو کشتی گیر اصلی، احسان امینی مربی تیم ملی، محمد مصلایی پور داور المپیکی، حجت کریمی سرپرست و علیرضا دبیر رییس فدراسیون کشتی نفراتی بودند که روادید آمریکا برای آنها صادر نشد.
جای سووال است که علت اصلی صادر نشدن روادید ۲ کشتی گیر که یکی از آنان قهرمان سال ۲۰۲۱ جهان است و سایر اعضای تیم چه می تواند باشد؟ به طور قطع چیزی جز دخالت دادن مسایل سیاسی به میادین ورزشی است؟
موضوعی که آمریکا در آن ید طولایی دارد و قبل از این نیز برخی تیم های ورزشی کشورمان مانند والیبال و وزنه برداری نیز ساعت ها در فرودگاه های این کشور معطل شده بودند.
سیاست های خصمانه ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده و منع حضور اتباع برخی کشورها همچون ایرانیان در آمریکا و صادر نشدن روادید برای تیم های ورزشی کشورمان در آمریکا نشان میدهد که آمریکایی ها در این رابطه مسبوق به سابقه هستند و متاسفانه با دخالت دادن مسایل سیاسی در میادین ورزشی، جذابیت ها و زیبایی های ورزش را با چنین اعمالی خدشه دار و زشت جلوه داده اند.
البته در ایام گذشته برخی رسانه های آمریکایی و وابسته به رژیم صهیونیستی با ترجمه مصاحبه علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی که در ارتباط با سیاست های خصمانه دولت آمریکا صحبت کرده بود، به برخی حاشیه ها دامن زده و احتمال صادر نشدن روادید برای دبیر و برخی نفرات تیم ملی کشتی کشورمان وجود داشت موضوعی که دخالت سیاست مردان و تصمیم گیران این کشور را در مسایل ورزشی عیان تر ساخته است.
فدراسیون کشتی آمریکا اعلام نموده که از این که ایران تصمیم گرفته است در مسابقه بالپارک مقابل تیم ما شرکت نکند، بسیار ناامید است. همانند ۱۶ بار قبلی که ایران از سال ۱۹۹۵ در ایالات متحده به رقابت پرداخته، این رویداد نیز قرار بود برای حسن نیت بوسیله ورزش و بعنوان فرصتی برای ورزشکاران دو کشور برای رقابت در بالاترین سطح اجرا شود.
اعلام آمادگی فدراسیون کشتی کشورمان برای حضور در آمریکا و برگزاری مسابقه دوستانه با تیم ملی کشتی آزاد این کشور، حسن نیت فدراسیون کشتی کشورمان برای رقابت برابر ورزشی بین ۲ کشورمان را نشان میدهد که متاسفانه سیاستمداران آمریکایی در چند دهه گذشته فاقد آن بوده و از هر فرصتی برای ضربه زدن به نظام و مردم بهره برداری می کنند.
در مقابل فدراسیون کشتی کشورمان در اقدامی بموقع سفر تیم ملی کشتی آزاد کشورمان را به آمریکا کنسل کرد.


علیرضا دبیر در دلیلهای حضور نیافتن خود به فدراسیون کشتی آمریکا اعلام نمود: بسیار متأسفم اعلام کنم که تیم ملی کشتی جمهوری اسلامی ایران بدلیل صادر نشدن روادید به ۶ نفر از اعضای این تیم، عملا امکان حضور و شرکت در مسابقه دوستانه با تیم ملی آمریکا را ندارد.
متاسفانه صادر نشدن روادید از طرف مقامات کشور شما به رغم تمامی مقدمات انجام شده از طرف اعضاء تیم ایران و ارائه همه مدارک لازم و پیگیری های مکرر بعدی رقم خورده است.
ناخرسندم که اعلام کنم تا این لحظه ویزای ۲ کشتی گیر، مربی تیم، سرپرست تیم و داور المپیکی فدراسیون و اینجانب به عنوان رئیس فدراسیون صادر نشده است و پس چاره ای جز اعلام لغو سفر برای اینجانب باقی نمانده است.
همچنین مایلم اعتراض خودرا نسبت به برخورد غیرمحترمانه و دور از ادب برخی عوامل سرکنسولگری آمریکا در دبی با سرپرست تیم ملی کشتی ایران که ایشان را حدود ۵ ساعت تحت مصاحبه بازجویی گونه قرار دادند، اعلام نمایم.
در کنار موضوعی که برای کشتی کشورمان به وجود آمده می توان به نمونه دیگری اشاره نمود و آن هم تحریم بازی های المپیک زمستانی 2022 پکن از طرف آمریکا است.
کاخ سفید اعلام نمود که مقامات رسمی دولت آمریکا المپیک زمستانی پکن را به سبب مسائل حقوق بشری چین تحریم می کنند، این در حالیست که ورزشکاران آمریکایی می توانند به چین سفر کنند و در مسابقات نیز شرکت نمایند.
این اقدام آمریکا نمونه بارز استفاده ابزاری از رویداد المپیک برای دستیابی به مقاصد قدرت طلبانه، افزایش تنش ها و ترویج استبداد در جهان است.
گذشته از دخالت مسایل سیاسی در این دیدار دوستانه کشتی، حضور نداشتن ۲ نفر از یک تیم ۱۰ نفره برابر یک تیم 10 نفره توجیهی نمی تواند داشته باشد. به طور قطع غیبت 2 عضو از یک تیم 10 نفره از همان ابتدا انگیزه و جذابیتی که ممکنست در مسابقه ورزشی وجود داشته باشد را خواهد گرفت.
سایت فدراسیون آمریکا نیز قبل از این ترکیب ۲ تیم را به این شرح اعلام نموده بود:
۵۷ کیلوگرم: توماس گیلمن (آمریکا) - علی رضا سرلک (ایران)
۶۱ کیلوگرم: دیتون فیکس (آمریکا) - مجید دستان یا محمد رمضان پور (ایران)
۶۵ کیلوگرم: یانی دیاکومیهالیس (ایالات متحده آمریکا) - رحمان عموزاد خلیلی (ایران)
۷۰ کیلوگرم: جیمز گرین (آمریکا) - امیرمحمد یزدانی چراتی یا عرفان الهی (ایران)
۷۴ کیلوگرم: جیسون نولف (آمریکا) - یونس امامی (ایران)
۷۹ کیلوگرم: جردن باروز (آمریکا) - محمد نخودی (ایران)
۸۶ کیلوگرم: زاهد والنسیا (آمریکا) - حسن یزدانی چراتی (ایران)
۹۲ کیلوگرم: جیدن کاکس (آمریکا) - کامران قاسم پور (ایران)
۹۷ کیلوگرم: کایل اسنایدر (آمریکا) - مجتبی گلیج (ایران)
۱۲۵ کیلوگرم – نماینده آمریکا بعدا اعلام می شود - امیرحسین زارع (ایران)
به دعوت فدراسیون کشتی آمریکا قرار بود «محمدهادی ساروی» فرنگی کار وزن ۹۷ کیلوگرم کشورمان و دارنده مدال برنز المپیک و طلای قهرمانی جهان نیز آزادکاران را در این سفر همراهی کند و برابر آنجلو هنکوک دارنده مدال برنز جهان نیز قرار گیرد.
در این مقال بد نیست نقبی به گذشته و 5 سال پیش بزنیم. جام جهانی ۲۰۱۷ کشتی آزاد در کرمانشاه در همان سالی انجام شد که ترامپ دقیقا قانون منع حضور اتباع برخی کشورها را به تصویب رسانده بود.
اما دولت کشورمان در نهایت با بیان این که مسابقات ورزشی با سیاست جدا است روادید حضور تیم ملی کشتی آمریکا را صادر کرد و این تیم بدون هیچ مشکلی در کشورمان حضور پیدا کرد و حتی «جردن باروز» آزادکار نامدار آمریکایی ها از حضور در ایران بعنوان سفر فراموش نشدنی یاد کرد و میهمان نوازی مردم عزیز کرمانشاه و به ویژه تماشاگران پرشور این خطه تا سال ها در یاد و خاطره آزادکاران آمریکایی باقی خواهد ماند.
بازگشت به 33 سال پیش
بوریس بومگارتنر رئیس فدراسیون کشتی آمریکا، همانی آزادکاری است که در فینال سنگین وزن پیکارهای جهانی ۱۹۸۹ مارتینی سوییس مغلوب پهلوان باشی ایران مرحوم «علیرضا سلیمانی» شد.
سلیمانی وقتی که از سکوی قهرمانی مسابقه های کشتی آزاد قهرمانی سال ۱۹۸۹جهان در شهر مارتینی سوییس بالا رفت و مدال طلای جهان را بر گردن آویخت، «بروس بومگارتنر» از آمریکا نایب قهرمان شد و «اصلان بیک خادراتسف» از اتحاد جماهیر شوروی سابق بر سکوی سوم ایستاد و در این حالت پرچم ایران بالاتر از پرچم کشورهای آمریکا و شوروی سابق به اهتزار درآمد و بار دیگر، تاریخ برای کشتی ایران تکرار شد.
چرا که جهان پهلوان غلامرضا تختی در مسابقه های قهرمانی جهان در مسابقه های قهرمانی سال ۱۹۵۴ جهان در توکیو ژاپن موفق شد با کسب مدال طلای جهان، بالاتر از «بوریس کولایف» از اتحاد جماهیر شوروی سابق و «جک بابلر» از آمریکا قرار گیرد و پرچم ایران بالاتر از پرچم های اتحاد جماهیر شوروی سابق و آمریکا قرار گرفت. طلای سلیمانی اولین طلای ورزش ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود.
«امیرحسین زارع» آزادکار جوان وزن 125 کیلوگرم کشورمان در پیکارهای جهانی 2021 نروژ توانست پس از 32 سال کشتی آزاد کشورمان را در پیکارهای جهانی و در سنگین وزن صاحب مدال طلا کند.


1400/11/16
23:00:20
5.0 / 5
1396
تگهای خبر: پیگیری , تصویب , دولت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل