كمیسیون تلفیق تصویب كرد

اختصاص منابعی برای خرید تبلت دانش آموزی مناطق محروم و روستاها

اختصاص منابعی برای خرید تبلت دانش آموزی مناطق محروم و روستاها

به گزارش محفل سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که منابعی جهت کمک به فعالیتهای پژوهشی و فناوری در دانشگاه های دولتی وزارت های علوم و بهداشت و سازمان نوسازی مدارس برای خرید تبلت دانش آموزی مناطق محروم و روستاها اختصاص داده شد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، رحیم زارع در توضیح جلسه عصر امروز کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ اظهار داشت: کمیسیون تلفیق تصویب کرد که ۱۰ درصد از منابع حاصل از واردات های خودرو های سنگین و راهداری صرف پشتیبانی از اشتغالزایی و توسعه راه و آب روستایی در مناطق محروم شود.
وی ادامه داد: همینطور مالیات نقل و انتقال و سود ایجادی در شرکتهای موثر ناشی از انتقال آورده غیر نقدی به شرکتهای سهامی عام در شرف تاسیس که به منظور ایجاد و تکمیل طرح های تولیدی، صنعتی و کشاورزی، زیربنایی و طرح های تملک دارایی های سرمایه ای و حمل و نقل شکل می گیرد و مجوز عرضه عمومی و تاسیس آن از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت می شود، مشمول مالیات به نرخ صفر خواهد بود.
زارع افزود: همینطور به منظور توسعه روش ها و الگوهای تأمین مالی و استفاده از ابزارهای مالی جذب سرمایه های بخش غیردولتی و اهرم سازی صنایع منابع عمومی برای اجرای طرح های تملک دارایی سرمایه و پروژه های پیشران کمیته ای مرکب از وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، دستگاه اجرایی ذی ربط (حسب مورد)، نمایندگان صندوق توسعه ملی، شورای هماهنگی، بانکها و کانون بانکها تشکیل می شود. این کمیته موظف است، نسبت به طراحی روش ها و ابزارهای تأمین مالی پروژه های یاد شده به شورای اقتصاد اقدام نماید. پیشنهادات کمیته مزبور با تصویب شورای اقتصاد برای تأمین مالی پروژه های فوق لازم الرعایه است.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ افزود: استانداران سراسر کشور مکلف شدند، به منظور ایجاد شفافیت در نحوه تخصیص اعتبارات به پروژه های عمرانی موجود در سرفصل آب (نظیر پروژه های آبرسانی و فاضلاب روستایی و شهری) و پیشرفت واقعی این پروژه ها، گزارش «پیشرفت فیزیکی» این پروژه ها را در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان ها به سمع و نظر نمایندگان ناظر مجلس شورای اسلامی برساند. سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است، در انتها مرداد و بهمن ۱۴۰۱ گزارش تجمیعی از تخصیص اعتبارات و پیشرفت فیزیکی پروژه های عمرانی سرفصل آب را به کمیسیون های برنامه و بودجه و محاسبات و امور داخلی و شوراها عرضه کند.
وی افزود: همینطور ۱۰ درصد از محل منابع حاصل از واردات خودرو جهت کمک به فعالیتهای پژوهشی و فناوری در دانشگاه های دولتی وزارت های علوم و بهداشت و دانشگاه صنعتی مالک اشتر، دانشگاه های فرهنگیان، پیام نور، شهید رجایی، شاهد، جهاد دانشگاهی و سازمان نوسازی مدارس برای خرید تبلت دانش آموزی مناطق محروم و روستاها اختصاص داده شد. هزار میلیارد تومان از محل منابع حاصل از واردات خودرو برای تجهیز ناوگان زیردریایی نیروی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران تخصیص پیدا می کند.
زارع در ادامه اظهار داشت: در جهت مدیریت بحران آب، سالم سازی محصولات کشاورزی و کاهش وابستگی در تأمین خوراک دام با لحاظ مناطق محروم، وزارت جهاد کشاورزی مکلف شد با همکاری سازمان برنامه و بودجه حداکثر ظرف مدت شش ماه برنامه ملی کاهش تبخیر سطحی از راه توسعه آبیاری زیر سطحی، برنامه کاهش مصرف سموم شیمیایی و سالم سازی خاک، آب و محصول، برنامه قطع وابستگی و خودکفایی خوراک دام سبک، سنگین و طیور را تدوین و اجرا نماید. سازمان برنامه و بودجه هم مکلف شد این برنامه ها را مبنای تخصیص بودجه های صیانتی مربوطه قرار دهد.
وی ادامه داد: با هدف توسعه به کارگیری ماشین آلات کشاورزی نوساز و در جهت توسعه سطح زیر کشت در دیمزارها، بانکهای کشاورزی، ملی و توسعه تعاون موظف شدند به نسبت مساوی مجموع مبلغ ۱۰۰ هزار میلیاردریال تسهیلات خرید ماشین آلات مربوطه از تولید کنندگان داخلی که به تایید وزارت جهاد کشاورزی رسیده را با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و دوره بازپرداخت پنج ساله به متقاضیان معرفی شده از جانب وزارت جهاد کشاورزی پرداخت کنند. این تسهیلات بعد از انعقاد قرارداد خرید بین متقاضیان و تولید کنندگان ماشین آلات صرفا در وجه تولیدکننده پرداخت می شود و اقساط مربوطه توسط متقاضی به بانک عامل باز پرداخت می شود. وزارت جهاد کشاورزی هم مکلف است، از راه صندوق های زیرمجموعه تمهیدات لازم جهت تسهیل زمان تسهیلات مذکور را برای متقاضیان فراهم آورد.
زارع در انتها اظهار نمود: کلیه صنایع آب بر (به تشخیص وزارت نیرو) موظف شدند تا آخر خرداد ماه نسبت به شفاف سازی ترکیب منابع آبی مورد استفاده اقدام نمایند. وزارت خانه های صنعت، معدن و تجارت و نیرو موظف می باشند، بسته تنبیهی - تشویقی برای کاهش استفاده از آبهای سطحی و زیرزمینی توسط این صنایع و جایگزین کردن آن با پساب صنعتی و شهری را تا آخر شهریور ماه تهیه و به تصویب هیئت وزیران برسانند.
منبع:

1400/11/13
22:41:22
5.0 / 5
998
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , دولت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
محفل