كارشناس مسائل بین الملل:

هدف توافق موقت تضعیف اهرم های ایران در میز مذاکرات است

هدف توافق موقت تضعیف اهرم های ایران در میز مذاکرات است

به گزارش محفل کارشناس سیاست خارجی اظهار داشت: ایران توافق موقت را نخواهد پذیرفت برای اینکه توافق موقت قابل راستی آزمایی نیست و هدف آن تضعیف اهرم های ایران و در نهایت وادار کردن جمهوری اسلامی به پذیرش امتیازات فروبرجامی و محدودیت های فرابرجامی است.


عباس اصلانی در گفتگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره مباحث مطرح شده در رسانه های غربی در خصوص کوشش برای رسیدن به یک توافق موقت اظهار نمود: خبری که توسط رسانه های آمریکایی تحت عنوان توافق موقت عنوان شد، منبع مشخصی نداشت و مقامات مذاکره کننده در این خصوص حرفی نزده اند.
وی به انتشار خبر جعلی طرح موضوع توافق موقت اشاره نمود و اظهار داشت: انتشار این شایعه که روسیه پیشنهاد دهنده طرح موضوع توافق موقت است می تواند با هدف تحت الشعاع قراردادن دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به روسیه مطرح شده باشد.
این کارشناس مسائل بین الملل با یادآوری مخالفت جدی ایران با طرح توافق موقت از آغاز مذاکرات خاطرنشان کرد: رسانه های آمریکایی خبر جعلی پیشنهاد توافق موقت از طرف روسیه را مطرح نمودند تا حداقل به لحاظ رسانه ای، موفقیت مذاکرات آیت الله ابراهیم رئیسی با مقامات ارشد روسیه همچون ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را تحت الشعاع قرار دهند.
اصلانی تصریح کرد: بر مبنای آنچه از منابع نزدیک به تیم مذاکرات ایران شنیده ایم و بر طبق یک منطق قوی، توافق موقت در دستور کار تیم ایران نبوده و نخواهد بود و چیزی که مقامات ایران همچون سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام نموده اند این است که دنبال یک توافق پایدار و قابل اتکا است.
توافق موقت قابل راستی آزمایی نیست و نفعی برای ایران ندارد
وی با اشاره به اینکه تیم مذاکره کننده ایران دنبال این است که تحریم ها به صورت عملی و قابل راستی آزمایی برطرف شود، اضافه کرد: ایران خواهان ضمانتی است که بر مبنای آن، طرف مقابل یعنی آمریکایی ها مثل دوره برجام از توافق خارج نشوند و این مورد با توافق موقت به دست نمی آید.
این کارشناس سیاست خارجی اظهار داشت: توافق موقت قابل راستی آزمایی نیست و ضمانتی برای آن وجود نخواهد داشت و بعید است تا یک توافق پایدار و قابل راستی آزمایی حاصل نشود، ایران بتواند از منافع برجام بهره مند شود. در واقع توافق موقت دو مولفه قابل راستی آزمایی و تضمین شده بودن را ندارد.
اصلانی با اشاره به اینکه توافق کاغذی برای ایران منفعتی ندارد، اضافه کرد: گزارش های افشا شده در رسانه های غربی حاکی از این است که هدف توافق موقت محدود کردن توانمندی های هسته ای ایران و بطور خاص، غنی سازی ۶۰ درصد ایران است. اگر غرب بتواند با یک توافق موقت، بخشی از برنامه هسته ای ایران را متوقف نماید یا به عقب برگرداند، اهرم های مذاکراتی ایران نیز تضعیف خواهد شد. از این جهت به نظر می آید آنچه که طرف غربی از توافق موقت دنبال می کند تضعیف اهرم های مذاکراتی ایران است.
این کارشناس مسائل هسته ای تصریح کرد: اگر ایران با اهرم هایی که الان در اختیار دارد نتواند طرف غربی را قانع کند که تحریم ها را بردارد بعید است که در آینده بتواند در غیاب این اهرم ها، موفق به این کار شود.
اصلانی با اشاره به اینکه طرف غربی مثل دوره برجام، اهرم های زیادی برای فشار به ایران ندارد، اظهار داشت: ایران در حوزه هسته ای، توانسته تجهیزات پیشرفته تری را درحوزه سانتریفیوژها و دیگر حوزه ها نصب کند و غنی سازی را به ۶۰ درصد افزایش داده که این سطح از پیشرفت برای طرف های غربی هم قابل پیشبینی نبود.
وی، موفقیت های ایران در حوزه مهار و مدیریت اثر تحریم ها را خاطرنشان کرد و اظهار داشت: ایران توانسته فروش نفت خودرا افزایش دهد و وارد همکاریهای راهبردی بلندمدت با قدرت های جهانی مثل چین و روسیه شود. همکاریهای اقتصادی ایران با کشورهای همسایه نیز روند فزاینده ای دارد.
این تحلیلگر مسائل راهبردی خاطرنشان کرد: افزایش توان ایران در حوزه صلح آمیز هسته ای در کنار ارتقای توان اقتصادی ایران، غربی ها را به این نتیجه رسانده که با فشار حداکثری نمی توانند محاسبات ایران را تغییر دهند. غربی ها اهرم های کمی برای فشار بر ایران دارند ازاین رو کوشش می کنند که اهرم های ایران را تضعیف کنند.
اصلانی با اشاره به اینکه گذشت زمان به نفع طرف غربی نیست، اضافه کرد: غربی ها تلاش می کنند توانمندی هسته ای ایران را محدود کنند تا بعد بتوانند با فرسایشی کردن فرآیند مذاکرات، امتیازاتی کمتر از برجام به ایران بدهند و امتیازات فرابرجامی از ایران بگیرند.
وی اضافه کرد: طرح موضوع توافق موقت به معنای طولانی کردن فرآیند مذاکرات است. این رویکرد در بین دیپلمات های غربی سابقه دارد و در مواقعی گفت وگوها را طولانی می کردند تا طرف مقابل را خسته کنند و از وی امتیاز بگیرند.
توافق موقت یعنی طرف غربی آماده بازگشت به تعهدات نیست
این کارشناس مسائل بین الملل اظهار داشت: وقتی طرف اروپایی و آمریکایی موضوع توافق موقت را مطرح می کند به این معناست که برای بازگشت کامل به تعهدات برجامی آمادگی لازم را ندارد. دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای بازگشت به برجام با مخالفت هایی روبه روست و جمهوری خواهان و حتی بخشی از دموکرات ها مخالف این مورد هستند.
اصلانی، در پیش بودن انتخابات میاندوره ای کنگره آمریکا در ماه نوامبر را خاطرنشان کرد و اضافه کرد: باتوجه به مخالفت ها با بازگشت کامل ایالات متحده به برجام، دولت بایدن نمی خواهد در آستانه انتخابات دستش خالی باشد.
وی اضافه کرد: دولت بایدن در این شرایط دنبال توافق موقتی است که بتواند بر مبنای آن، امتیازات کمتری به ایران بدهد و بخش هایی از برنامه هسته ای ایران را متوقف نماید.
این کارشناس حوزه سیاست خارجی اظهار داشت: علاوه بر مسائل داخلی آمریکا، مخالفت هایی که برخی بازیگران منطقه ای مثل رژیم صهیونیستی با برجام دارند سبب شده که واشنگتن نتواند به یک تصمیم جدی برای بازگشت به تعهداتش برسد.
اصلانی با اشاره به اینکه توافق موقت یک تله دیپلماتیک است، اضافه کرد: هدف این تله، تضعیف اهرم های ایران و فرسایشی کردن مذاکرات است.
وی اظهار داشت: ایران از ابتدا اعلام نموده که توافق موقت در دستور کار نبوده و نخواهد بود و دنبال یک توافق پایدار می باشد. یکی از دلیلهای مخالفت ایران با توافق موقت این است که اگر طرف مقابل نقض عهد کند، بازگشت پذیری تحریم ها خیلی سریع تر از بازگشت پذیری توان هسته ای ایران اتفاق می افتد. به همین خاطر، منطقی نیست که ایران بخواهد توافق موقت را بپذیرد.منبع:

1400/11/04
22:09:15
5.0 / 5
956
تگهای خبر: اقتصاد , انتخابات , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل