سخنگوی كمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ خبر داد

مخالفت کمیسیون تلفیق با خرید خدمت سربازی برای مشمولین داخل کشور

مخالفت کمیسیون تلفیق با خرید خدمت سربازی برای مشمولین داخل کشور

محفل: سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1401 ضمن تشریح مذاکرات کمیسیون متبوع خود اظهار داشت که پیشنهادی درباب خرید خدمت سربازی برای مشمولین داخل کشور عنوان شد که در مذاکرات رای نیاورد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، رحیم زارع در نشست خبری بامداد امروز درباب مصوبات اخیر کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ در جمع خبرنگاران اظهار داشت: درباب موضوع خرید خدمت سربازی برای مشمولان داخل کشور در کمیسیون تلفیق پیشنهادی ارائه شد که به سبب بالا بودن مبالغ رای نیاورد برای مثال در این پیشنهاد برای دیپلم ۲۰۰ میلیون تومان، برای کارشناسی ۲۵۰ میلیون تومان، برای کارشناسی ارشد ۳۰۰ میلیون تومان، برای دکترای عمومی ۴۰۰ میلیون تومان و برای دکترای تخصصی ۵۰۰ میلیون تومان در نظر بود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ اظهار داشت: در حوزه پرداخت سهم بیمه کارفرمایان برای کارگاه هایی که حداکثر پنج کارگر دارند و پنج سال یا کمتر از فعالیت آنها می گذرد معافیت بیمه ۲۰ درصدی در نظر گرفته شده است. همین طور برای کارگاه هایی که بیش از پنج سال و از پنج کارگر بیشتر کارگر دارند سه درصد کمتر مشمول معافیت بیمه در سال ۱۴۰۱ خواهند شد. همین طور وزارت نیرو مکلف شد متوسط بهای انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی، آلومینیوم، مس و فلزات اساسی و کانی های فلزی و واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی را برمبنای متوسط نرخ خرید انرژی برق از نیروگاه های دارای قرارداد تبدیل انرژی محاسبه و دریافت کند.
زارع عنوان کرد: درباب صندوق کارآفرینی امید که با عنوان صندوق پیشرفت عدالت ایرانیان تغییر نام داده بود ۳۱ واحد تابع استانی منابع درآمدی را از محل درآمد ردیف ها و جداول بودجه سنواتی و همین طور فروش اموال منقول و غیرمنقول مازاد سهم استانها، حقوق دولتی معادن ۲۰ درصد از اعتبارات قانون متوازن و همین طور قانون هدفمندی یارانه ها در امتداد پشتیبانی از تولید بعنوان کمک های بلاعوض بخش غیردولتی، منابع صندوق پیشرفت عدالت ایرانیان تامین گردد. در این خصوص به روسای دستگاهها و استانداران اجازه داده شد که اموال منقول و غیرمنقول مازاد دولتی خودرا که در اختیار دستگاه های دولتی و موسسات تابع آن می باشند بعد از تایید کارگروه های استانی و مصوبات هیات وزیران بوسیله مزایده عمومی در بورس کالا و بصورت الکترونیک در سامانه به فروش برسانند و منابع را به صندوق پیشرفت واریز نمایند.
سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: همین طور به دولت اجازه داده شد تا سقف ۳۵ هزار میلیارد تومان از سهام و سهم الشرکه خودرا در شرکت های دولتی و اموال منقول و غیرمنقول به فروش برساند این اقدام با هدف افزایش سرمایه بانکها و صندوق کارآفرینی امید بود. سه برابر آن باید توسط بانکها برای تسهیلات حوزه پشتیبانی از تولید و اشتغال ارائه شود.
وی افزود: کمیسیون تلفیق با درخواست دولت درباب افزایش سن بازنشستگی مستخدمین کشوری، لشکری و تامین اجتماعی مخالفت کرد. کمیسیون همین طور با محاسبه پاداش بازنشستگی در تمام صندوق های بازنشستگی شامل لشکری و کشوری و سازمان تامین اجتماعی بر طبق حقوق سه سال آخر موافقت نکرد. همین طور به دولت اجازه داده شد که با درخواست دستگاه های اجرائی همچون صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری و سازمان تامین اجتماعی بوسیله شرکت ملی نفت نسبت به تحویل نفت خام و میعانات گازی صادراتی به اشخاص معرفی شده توسط دستگاه های اجرائی بعد از تایید اشخاص توسط وزارت نفت بر طبق قیمت روز صادراتی اقدام نماید.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ارز ترجیحی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ عنوان کرد: قرار شده بود که جهت بررسی این مساله کمیته ای میان مجلس شورای اسلامی و دولت به بررسی این مساله بپردازند. بااینکه تکلیف نرخ محاسبه ارز بر طبق ای تی اس مشخص شده است اما اینکه چه میزان از ارز ترجیحی در جهت تامین کالاهای اساسی و نهاده های دامی و دارو هزینه شود، هنوز تصمیم گیری نشده است، بعد از تشکیل کارگروه و بررسی این مساله و تصویب در کمیسیون تلفیق اطلاع رسانی می شود. درباره نرخ ارز ترجیحی نیز هنگام بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه تصمیم گیری خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اینکه گفته می شود برخی نهادهای امنیتی به موضوع ارز ترجیحی ورود کرده اند آیا چنین موضوعی صحت دارد اظهار داشت: من هم این مساله را در رسانه ها شنیده ام اما جلسه ای در کمیسیون در این زمینه برگزار نشده است.
زارع همین طور درباره رفع اشکال صندوق های بازنشستگی در لایحه سال ۱۴۰۱ اظهار نمود: مصوب کردیم که حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان از محل فروش سهام شرکت های بورسی و غیربورسی به این صندوق ها اختصاص یابد همین طور صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری نزدیک به ۱۳۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است. در مجموع در لایحه سال ۱۴۰۱ حدود ۲۱۹ هزار میلیارد تومان برای پشتیبانی از این صندوق های بازنشستگی مورد توجه می باشد.
زارع درباب چگونگی و میزان درآمد دولت از محل فروش نفت به افراد عنوان کرد: در این زمینه ۴.۵ میلیارد یورو برای پرداخت بدهی دستگاه های اجرائی و برای پشتیبانی از تولید خود مجلس شورای اسلامی نیز ۵.۵ میلیارد یورو مشخص کرده است که ۴۰ درصد سهم صندوق توسعه ملی، ۱۴.۵ درصد در زمینه نفت و ۴۵ درصد هم در زمینه پشتیبانی از زیرساخت های توسعه اقتصادی کشور می باشد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق همین طور درباره این که آیا فرمان ده گانه دولت برای رفع مشکلات بازار سرمایه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ و در بررسی های کمیسیون تلفیق مورد توجه بوده است یا خیر؟ اظهار داشت: در بعضی موارد در قسمت هزینه ای تاکیداتی بر تقویت موضوع بورس وجود دارد، جمع بندی ما در جهت پشتیبانی از تولید است و برای پشتیبانی از بورس هم تمرکز داریم، همکاران در قسمت مصارف هم پیشنهاداتی دارند که سبب تقویت بورس خواهد شد، در مجموع می گویم مصوبات کمیسیون تلفیق در جهت تقویت بورس و احقاق حق سهامداران خواهد بود، دو یا سه مورد از آن ۱۰ مورد مورد توجه بوده است ولی هر ۱۰ مورد دیده نشده است.
وی درباب زمان بررسی لایحه در صحن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: فکر می کنم هفته سوم بهمن ماه به بررسی لایحه بودجه در صحن خواهیم پرداخت، بررسی قسمت مصارف بیشتر از درآمدی است و ممکنست به بیشتر از دوهفته زمان نیاز داشته باشد.
زارع درباره امکان تغییر سقف بودجه نسبت لایحه پیشنهادی دولت اظهار داشت: طبیعی است که همیشه سه یا چهار درصد تفاوت داشته باشد، امسال با توجه به این موضوع واردات خودرو شاید بیش از این پنج یا شش درصد باشد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اینکه مبنای تصمیم کمیسیون درباب خرید خدمت سربازی برای مشمولان غایب خارج از کشور چه بود، اظهار نمود: این پیشنهاد یکی از همکاران بود بااینکه هیچ برنامه ای از طرف دولت در این زمینه ارائه نشده بود، اما چون هنوز نظر نیروهای مسلح گرفته نشده این مساله نهایی نیست و ممکنست یک رای گیری مجدد در این زمینه صورت گیرد. بااینکه در رای گیری اولیه اکثریت اعضاء به آن رای دادند. تاکید می کنم این مساله هنوز نهایی نشده باید نظر نیروهای مسلح گرفته شود در صحن بررسی شود و به تایید شورای نگهبان هم برسد.
زارع در آخر افزود: موضوع خرید خدمت سربازی مشمولان خارج از کشور بیش از دو سوم در کمیسیون رای آورد؛ البته این مساله نهایی نیست، این کار باید با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی درباب اختیارات رهبری معظم انقلاب و رعایت پیشنهاد نیروهای کل مسلح صورت گیرد و شاید یک رای گیری مجدد دراین خصوص شاهد باشیم.
منبع:

1400/11/02
23:35:16
5.0 / 5
913
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
محفل