همایش ملی ایران و همسایگان ۴ بهمن

همایش ملی ایران و همسایگان ۴ بهمن

سید حمزه صفوی از برگزاری همایش ملی ایران و همسایگان با سخنرانی محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی، سرلشکر صفوی و وزرای امور خارجه و اقتصاد آگاهی داد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، دکتر سید حمزه صفوی مدیرعامل مرکز آینده پژوهی جهان اسلام و دبیر کمیته اجرائی همایش ملی ایران و همسایگان اظهار داشت: از دو سال قبل یک دغدغه مشترک بین مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و مرکز آینده پژوهی جهان اسلام وجود داشته است، در خصوص این که ما نیاز داریم به یک چارچوب مشخص و یک نظام حکمرانی به نام سیاست همسایگی بپردازیم.
وی با اشاره به جلسات و برنامه های علمی مشترک میان دو مرکز اظهار نمود: بعد از برگزاری حدود ۴۵ نشست علمی و بیش از ۲۵ مصاحبه علمی با نخبگان، در گام بعدی بحث همایش ملی ایران و همسایگان عنوان شد و تا امروز حدود ۲ سال است که با دادن فراخوان و دعوت از دانشگاه های مطرح کشور و اندیشکده هایی که روی این مساله کار کردند، همایش را پیش بردیم و این همایش به همت مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و مرکز آینده پژوهی جهان اسلام ۴ بهمن برگزار می شود.
صفوی با اشاره به برگزاری پیش نشست های همایش ملی ایران و همسایگان افزود: با حمایت دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، تربیت مدرس، دفاع ملی، جامع امام حسین (ع)، فردوسی مشهد و دانشگاه های گیلان و مازندران، پیش از برگزاری همایش بیش از ۱۰ پیش نشست تخصصی برگزار شده است.
صفوی با تاکید بر این که این همایش، یک رویداد کاربردی است و با سایر همایش های علمی که برگزار می گردد متفاوت می باشد اشاره کرد: خروجی نشست ها و پنل ها و سخنرانی های همایش و کار فشرده ای که طی ۲ سال قبل انجام گرفته، به پیشنهادهای سیاستگذارانه برای مساعدت با نهادهای اجرائی و کمک به شکل گیری سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران تبدیل خواهد شد.
وی اضافه کرد: در حقیقت این همایش نسبت به تلاش علمی و تلاش اجرائی که تا الان صورت گرفته مانند یک سقف می باشد ولی نسبت به کاری که مقرر است در ارتباط با سیاست همسایگی صورت بگیرد مانند کف است، یعنی سقف طبقه پایین و کف طبقه بالایی که شکل خواهد گرفت. هدف نهایی ما شکل گیری نظام سیاست همسایگی برای کشور است که این هدف با مشکلات مختلفی همچون مفهوم سازی روبه رو است که امیدواریم در این همایش حل شود.
مدیرعامل مرکز آینده پژوهی جهان اسلام در تشریح الزامات سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: سیاست همسایگی باید بعنوان یکی از اولویت های ساختار سیاست خارجی ایران تلقی شود. این تلقی و برداشت، الزاماتی را با خود همراه خواهد داشت که با اهمیت ترین آن پرهیز از شعارگرایی و حرکت به سمت عمل گرایی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: چنین حرکتی بدون شکل گیری سند بالادستی سیاست همسایگی ایران ثمربخش نیست، پیشنهاد می نماییم تدوین سند بالادستی سیاست همسایگی برای ایران در دستور کار دولت سیزدهم قرار گیرد و برمبنای آن یک نقشه راه تدوین شود.
صفوی در تشریح جزییات این همایش اشاره کرد: همایش ملی ایران و همسایگان با سخنرانی محمد باقر قالیباف رییس محترم مجلس شورای اسلامی، سرلشکر صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا و رییس همایش، دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر محترم امور خارجه، دکتر خاندوزی وزیر محترم اقتصاد، دکتر شیخ الاسلامی معاون وزیر و رییس مرکز مطالعات وزارت خارجه، دکتر دهقانی فیروزآبادی دبیر محترم علمی همایش و با ارائه مقاله از طرف اساتید شاخص کشور دوشنبه ۴ بهمن در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار می گردد.
وی اضافه کرد: در این همایش ۸ پنل تخصصی با موضوعات ایران و سیاست همسایگی، ایران و جبهه مقاومت، ترتیبات امنیتی منطقه ای، تعاملات علمی، فرهنگی و تمدنی ایران و همسایگان، مباحث زیست محیطی ایران و همسایگان، کریدورهای تجاری و... برگزار می گردد.1400/11/02
15:42:54
5.0 / 5
1268
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل