وزیرخارجه در نوشتاری در رسانه روسی مطرح كرد؛

امیرعبداللهیان: نقشه راه جدید در روابط ایران و روسیه ترسیم می شود

امیرعبداللهیان: نقشه راه جدید در روابط ایران و روسیه ترسیم می شود

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در یادداشتی در یک رسانه روسی خاطرنشان کرد که نقشه راه جدید در روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه ترسیم می شود و دو کشور در مناسبات دو جانبه، مصمم هستند تا معاهده اساس روابط متقابل و اصول همکاری را مطابق با تحولات جهانی به روز رسانی کنند.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، امیرعبداللهیان روز سه شنبه و در آستانه سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسکو، در یادداشتی در خبرگزاری روسی اسپوتنیک نوشت: سفر آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسکو به دعوت رسمی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری فدراسیون روسیه در شرایط متفاوتی انجام می شود.
آیت الله رئیسی فردا (28 دی ماه) بنا به دعوت رسمی ولایمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، در راس یک هیات بلندپایه سیاسی-اقتصادی برای انجام سفری دو روزه عازم مسکو می شود.
امیرعبداللهیان در این یادداشت اضافه کرد: از یک سو دو کشور در سال های بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی با عبور از فراز و نشیب های تاریخی در روابط دو جانبه، درصدد هستند به پشتوانه تمدن غنی و میراث حاکمیت کهن، آینده ای درخشان در روابط دوجانبه رقم زده و مشارکتی فعال در تحولات منطقه ای و جهانی در راه صلح و ثبات داشته باشند و از طرفی دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران (دولت سیزدهم) دارای نقشه راه جدیدی مبتنی بر سیاست خارجی متوازن، فعال، پویا و هوشمند با تکیه بر همکاری با همه همسایگان بخصوص فدراسیون روسیه و پیشبرد دیپلماسی اقتصادی بوده و مصمم است همکاریهای دو و چندجانبه با این کشور را بیشتر از پیش گسترش دهد.
وزیر امور خارجه در ابتدای یادداشت خود یادآورشد که دولت جدید جمهوری اسلامی ایران به فدراسیون روسیه بعنوان کشور همسایه قدرتمند و دوست خود بر پایه "همکاری، احترام و منافع متقابل" می نگرد و علاقمند است تا باوجود محدودیت های ناشی از شیوع کرونا، جهشی معنادار در عرصه های مختلف و تبادل هیئت های عالیرتبه بین دو کشور ایجاد نماید.
عزم ایران و روسیه برای توسعه همکاریهای پایدار و بلندمدت است
امیرعبداللهیان یادآورشد که رایزنی های دو کشور طیف وسیعی از موضوعات مختلف در سطوح دوجانبه(سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و فنآوری، دفاعی و امنیتی، پارلمانی، رسانه ای) منطقه ای (از جمله خاورمیانه، قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی) و بین المللی (از جمله مذاکرات وین برای لغو تحریم) را در بر می گیرد.
وزیر خارجه ادامه داد که دو کشور در مناسبات دو جانبه، مصمم هستند تا معاهده اساس روابط متقابل و اصول همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه را مطابق با تحولات جهانی به روز رسانی کنند.
وی اضافه کرد: در حوزه سیاسی، تبادل پیام های رهبران دو کشور و همینطور گفتگوهای تلفنی اخیر روسای جمهور دو کشور حاکی از عزم طرفین برای توسعه همکاریهای پایدار و دراز مدت است.
وزیر خارجه تصریح کرد: در حوزه اقتصادی، تجاری، صنعتی و کشاورزی پروژه های مختلفی بین دو کشور تعریف شده و در حال اجرا می باشد. آغاز فرآیند عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای و همکاریهای رو به جلو جمهوری اسلامی ایران با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، به عامل تقویت کننده روابط اقتصادی دو کشور تبدیل گشته است. افق های روشنی در انتظار همکاریهای اقتصادی دو کشور است.
وی افزود: در حوزه فرهنگی و تعاملات مردمی، امضای موافقتنامه تاسیس و چهارچوب فعالیت مراکز فرهنگی دو کشور راه را برای ارتقای مناسبات فرهنگی دو کشور هموار کرده است.
امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در حوزه پارلمانی، سفر محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی به مسکو و انتقال پیام مقام معظم رهبری خطاب به پوتین و سفر متقابل ویچسلاو والودین، رئیس مجلس دومای فدراسیون روسیه به تهران به تحکیم دیپلماسی پارلمانی دو کشور کمک کرده است.
وی در ادامه مقاله نوشت: در حوزه امنیتی، موافقتنامه همکاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در حوزه امنیت سایبری به امضای مقامات دو کشور رسیده است. طرفین در زمینه تقویت امنیت اطلاعات و مبارزه با جرائم سازمان یافته، با یکدیگر در سازمان ملل متحد و دیگر مجامع منطقه ای و بین المللی، همکاری می کنند.
روابط ایران و روسیه در حوزه دفاعی و انتظامی روند رو به رشد دارد
امیرعبداللهیان در ادامه یادداشت خود در رسانه روسی افزود در حوزه دفاعی و انتظامی، روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه روند رو به رشدی دارد. انجام رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند و دریای عمان مبین جدیت سه کشور است.
وی افزود: در سطح منطقه ای و در پرتو اراده رهبران عالی، همکاریهای دو کشور در جهت تأمین منافع مشترک از مرزهای روابط دو جانبه عبور کرده و با ورود به حوزه های کمک به تأمین امنیت منطقه ای و بین المللی، مستحکم تر از هر زمان دیگری است. در این حوزه، جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه بعنوان دو قدرت منطقه ای از نقش منحصر به فرد و ممتازی در حل و فصل مناقشات و معادلات منطقه ای و مبارزه با تروریسم برخوردار می باشند.
وزیر خارجه خاطرنشان کرد: دو کشور دارای این نگاه مشترک هستند که منطقه خاورمیانه به علت مداخلات خارجی ها و سیطره تفکرات امنیت محور، گرفتار مشکلات گوناگونی همچون جنگ، بی ثباتی و ناامنی شده است. برای رفع این مشکلات، رایزنی های دو کشور در مورد ثبات بخشی در افغانستان، سوریه، یمن و لیبی تداوم دارد.
امیر عبداللهیان در ادامه یادداشت خود نوشت: در مبحث سوریه، دو کشور بعنوان ضامن روند آستانه، همکاریهای منطقه ای مشترک و موفقی داشته اند. میتوان از این تجربه موفق بعنوان الگو در دیگر حوزه ها و همچون در بازسازی سوریه و برقراری ثبات و امنیت پایدار در این کشور، بهره جست. بازگشایی سفارتخانه ها و نرمال سازی روابط دولت های اسلامی و عربی با دمشق مورد توجه جمهوری اسلامی ایران است.
وی اضافه کرد: درافغانستان، جمهوری اسلامی ایران به تازگی میزبان نشست دوم همسایگان افغانستان در تهران با حضور فدراسیون روسیه بوده است. از نظر جمهوری اسلامی ایران، صلح تنها با مشارکت همه اقوام و تشکیل دولت فراگیر، احترام به خواست مردم افغانستان و از راه امنیت پایدار منطقه ای محقق می شود.
وی در ادامه تصریح کرد که همکاریهای منطقه ای جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه منحصر به غرب آسیا نشده بلکه دیگر مناطق همچون قفقاز جنوبی، آسیای مرکزی و دریای خزر را در بر گرفته است. در این خصوص جمهوری اسلامی ایران در اولین جلسه رایزنی ها در چارچوب فرمت همکاریهای ۳+ ۳ در منطقه قفقاز جنوبی که در مسکو برگزار شد، فعالانه شرکت نمود و آمادگی خود جهت میزبانی نشست دوم را در تهران اعلام نموده است. از نگاه جمهوری اسلامی ایران، همکاریهای درون منطقه ای بخصوص در حوزه تجاری، اقتصادی، حمل و نقل و تزانزیت کمک شایانی به رشد و شکوفایی منطقه و استقرار صلح و ثبات خواهد نمود.
همکاری ایران و روسیه در سطح بین المللی
وزیر خارجه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران، دریای خزر را دریای صلح و آرامش و عرصه همکاریهای سازنده بین کشورهای ساحلی آن می داند.
وی خاطرنشان کرد که در سطح بین المللی، جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه ضد تحریم های ضد بشری و یک جانبه آمریکا، مداخلات غرب در امور دیگر کشورها، " ممانعت از ایفای نقش عوامل ثالث در روابط خود و لزوم احترام به حقوق بین الملل همبستگی کامل دارند.
به باور جمهوری اسلامی ایران، راهبرد یک جانبه گرایی شکست خورده و دوره رفتارهای ضد قانونی، نادیده گرفتن اصول شناخته شده بین المللی و تخریب چندجانبه گرایی که تهدید بزرگی برای صلح و امنیت بین المللی به شمار می آید، گذشته است.
وزیر خارجه با تکیه بر این که دولت جدید جمهوری اسلامی ایران، با نگاهی عمل گرایانه و نتیجه محور و با هدف دستیابی به یک توافق خوب وارد گفت وگوهای وین شده است، افزود: در این حوزه تاکید می کنم که فدراسیون روسیه هم در دستیابی به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی و هم در مذاکرات اخیر جمهوری اسلامی ایران با ۱+۴ نقش موثر و سازنده ای داشته و گام های مثبتی جهت کمک به لغئ تحریم ها برداشته است.
امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات جدید، حسن نیت و عزم جدی دارد. موفقیت این مذاکرات منوط به لغو موثر و قابل راستی آزمایی تحریم ها و بازگشت طرف ها به تعهدات خود است. هدف اصلی مذاکرات پیش رو باید اجرای کامل و مؤثر توافق سال ۲۰۱۵ میلادی و نرمال سازی روابط تجاری و همکاریهای اقتصادی پایدار با جمهوری اسلامی ایران باشد.
وی نوشت: واضح است تهران به همان میزان که متعهد به عدم انحراف برنامه صلح آمیز هسته ای خود است، متعهد به حفظ و صیانت از دستاوردهای دانشمندان و صنعت هسته ای صلح آمیز خویش هم می باشد و باوجود تحریم های غیر قانونی و غیر انسانی، مصمم به ادامه مسیر توسعه همه جانبه کشور در عرصه های هوا ـ فضا، ماهواره بر ها، صنعتی، تجاری، دریانوردی، دفاعی، علم و تکنولوژی های جدید می باشد.
وزیر خارجه در انتها یادداشت خود نوشت: با عنایت به اراده جدی رهبران دو کشور برای توسعه مناسبات دو جانبه، نزدیکی هر چه بیشتر جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه از راه استقامت پایه های مردمی روابط دوجانبه بخصوص در عرصه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، گردشگری و شناخت ملت های ایران و روسیه همچون راهکارهای مهمی است که در دستور کار دولتمردان دو کشور قرار گرفته است. بدیهی است تحکیم مناسبات و شکل گیری بلوک های جدید منطقه ای بخصوص با حضور دیگر بازیگران مهم و نو ظهور آسیایی، نوید بخش تقویت و تثبیت روندهای چندجانبه گرایی در سطح جهانی خواهد بود.منبع:

1400/10/29
10:06:29
5.0 / 5
1189
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
محفل