در روز سیزدهم مذاكرات چه گذشت

موسم تصمیمات سخت سیاسی واشنگتن

موسم تصمیمات سخت سیاسی واشنگتن

محفل: مذاکرات لغو تحریم ها در وین، این روزها در حالی پیگیری می شود که تیم های مذاکره کننده از خیلی از پرانتزها و موارد اختلافی عبور کرده اند و رسیدن به یک توافق خوب، به تصمیمات خاص سیاسی واشنگتن درباره مسائل باقی مانده و رفع تحریم ها، بستگی دارد.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، مذاکرات لغو تحریم ها در وین، روز گذشته دوشنبه در حالی شروع شد که مذاکره کنندگان ارشد کشورها برای تایم اوت دوم در دور هشتم، راهی پایتخت ها شده بودند تا هم به وظایف سیاسی خود رسیدگی کنند و هم مشورت هایی را با تصمیم گیران کشورهایشان داشته باشند.


علی باقری مذاکره کننده ارشد کشورمان بمنظور از سرگیری مذاکرات دور هشتم بعد از توقف موقت دوم در روز جمعه، بامداد روز دوشنبه، راهی وین، شهر برگزاری مذاکرات شد تا باردیگر گفت وگوهای خودرا برای کار بر روی موضوعات چارگانه رفع تحریم ها، اطمینان از رفع موثر تحریم ها، تعهدات هسته ای، راستی آزمایی و گرفتن تضامنی که دولتی در واشنگتن توافقات بین الملل و این توافق را به سخره نخواهد گرفت، شروع کند.
مذاکره کننده ارشد کشورمان در دو روز اقامت در تهران، در قالب یک برنامه سنگین و فشرده با همه مقامات ذیربط بالادستی، فنی و تخصصی نشست های هماهنگی و مشورتی داشت.
البته زمانی که مذاکره کنندگان ارشد کشورها در پایتخت ها به سر می بردند، مذاکرات کارشناسی کماکان ادامه داشت و جلسات کارگروه رفع تحریم و ترتیبات اجرایی(کارگروه سوم) با حضور کارشناسان ایران و گروه ۱+۴ در طول این مدت در هتل کوبورگ وین انجام شد.
رئیس هیئت مذاکره کننده کشورمان در ادامه رایزنی های دیپلماتیک خود، روز گذشته با نمایندگان اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی دیدار نمود. هم زمان نیز جلسات کارشناسی درباب موضوعات مختلف جریان در وین جریان داشت.
در این میان موضع چین و روسیه بسیار منطقی بود و از خواسته های عقلانی جمهوری اسلامی ایران حمایت کردند؛ در حالی که مذاکره کنندگان ارشد اروپایی تلاش کردند که با تعیین اولتیماتوم های ساختگی و مقصرنمایی ایران، مسیر مذاکرات را از رسیدن به یک توافق خوب، منحرف کنند.


حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در این زمینه اشاره کرد: نماینده چین در وین در کنار نماینده روسیه، نقش مثبتی را در پشتیبانی از حقوق هسته ای جمهوری اسلامی ایران و در پشتیبانی از لغو تحریم ها دنبال می کنند.
رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: امروز توافقات مهم تری را دنبال می نماییم تا در وین در زمانی کوتاه به یک توافق خوب و دست پیدا نماییم. در این مساله نقش چین در کنار روسیه بسیار مهمست.
وی اشاره کرد: امیدواریم که طرف های غربی هم با نگاهی واقع بینانه و با هدف نیل به یک توافق خوب که حقوق و منافع ملت ایران هم در آن دیده شود، مذاکرات را در وین دنبال کنند و ابتکار عمل داشته باشند.
امیرعبداللهیان با تاکید بر نداشتن ابتکار عمل طرف های غربی در مذاکرات وین، اشاره کرد: اشکالی که در طرف های غربی وجود دارد، این است که هم سه کشور اروپایی و هم آمریکا در non-paper هایی که تبادل می کنند و یا پیام هایی که از جانب تعدادی از واسطه ها می فرستند، حرف های خوب می زنند اما در عمل هیچ ابتکار عملی را ارائه نمی دهند.


وزیر امور خارجه کشورمان اشاره کرد: رفتار غربی ها در مقایسه با اظهاراتشان در خصوص این که نگران هستیم و عجله داریم، نشان دهنده این است که در رفتار و گفتار آنها تعارض وجود دارد و ما امیدواریم که از این مرحله عبور نماییم.
با این حال با تلاش تیم مذاکره کننده کشورمان در وین، این گفت وگوها پیشرفت هایی داشته است که ادامه این روند رو به جلو، به تصمیمات و اقدامات تیم های غربی برای نشان دادن میزان جدیتشان در این مذاکرات، بستگی دارد و جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات توافق پایدار و قابل اتکا است و همیشه از دستیابی به یک توافق خوب در کوتاه ترین زمان ممکن استقبال می کند.
سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در مورد آخرین روند این مذاکرات اظهار داشت: طی روزهای اخیر هیات ها گفت و گوهای فشرده ای در وین داشتند و برای تنفسی به تهران برگشتند. تمرکز جلسات در چهار مورد بوده است و در این تنفس هم جلسات کارشناسی در وین قطع نبود.
وی افزود: آخرین وضعیت گفت وگوها در این جا قرار دارد که خیلی از جداول آماده شده و ستون های این جداول نیز آماده هستند. قسمتی از پرانتزها (موارد اختلافی) پاکسازی شدند و توافقات درباره ایده ها تا حدود زیادی انجام شده و درحال تبدیل شدن به کلمات و جملات هستند.
خطیب زاده اشاره کرد: البته آنچه باقی مانده موضوعات کلیدی است که بطور ویژه تصمیمات خاص سیاسی را می طلبد و واشنگتن باید تصمیمات خودرا درباره مسائل باقی مانده و رفع تحریم ها اعلام نماید. اگر این اتفاقات در بازگشت از پایتخت ها بیفتند، می توان گفت با سرعت خوبی درحال حرکت به یک توافق قابل اتکا و پایدار هستیم.


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی جی تی ان» (CGTN ) چین اشاره کرد: تهران هیچ گاه بدنبال اتلاف وقت در مذاکرات وین و یا به انحراف کشاندن روند گفت وگوها نیست و اگر طرف مقابل به تعهدات توافق هسته ای بازگردد، ایران هم به تعهداتش بازخواهد گشت.
حسین امیر عبداللهیان مواضع پکن در مذاکرات وین را سازنده و منطقی خواند و اظهار داشت که ایران از چین به سبب پشتیبانی از مواضع تهران در روند مذاکرات هسته ای قدر دانی می کند.
پیشرفت در متون در رابطه با موضوع هسته ای نشان دهنده میزان جدیت ایران در دورهای جدید مذاکرات بعد از شروع دولت سیزدهم بود و حالا زمان آن رسیده است که غرب جدیت خودرا در موضوعات تحریمی نشان دهد.
دور هشتم مذاکرات لغو تحریم ها از ششم دی ماه در وین شروع شده است و هیئت های مذاکره کننده ایران و کشورهای ۱+۴ سرگرم بحث درباره ازسرگیری اجرای توافقات سال ۹۴ با تمرکز بر راستی آزمایی، رفع تحریم ها و تضمین هستند. به اذعان تیم های مذاکره کننده این گفت وگوها پیشرفت هایی هرچند کم و کند داشته است.منبع:

1400/10/28
17:03:36
5.0 / 5
1031
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
محفل