كارشناس مسائل بین الملل:

غرب دنبال غلبه حاشیه بر متن مذاکرات است

غرب دنبال غلبه حاشیه بر متن مذاکرات است

به گزارش محفل یک کارشناس مسائل بین الملل اظهار داشت: بازیگران غربی تلاش می کنند از فضای پیرامون مذاکرات در جهت تاثیرگذاری بر اصل مذاکرات استفاده کنند و هدف ژست طلبکارانه آنها غلبه دادن حاشیه بر متن است.


حنیف غفاری در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به روند مذاکرات وین اظهار نمود: تاکتیک اصلی آمریکا در قبال مساله برجام بازگشت پوچ به این توافقنامه بین المللی بوده است. به این معنا که در ظاهر به برجام برگردد بدون اینکه در عمل، تحریم های اساسی ضد ایران را بردارد و یا این که اقدامی را در امتداد ایجاد گشایش های واقعی در قبال ایران انجام دهد.
گزینه ای به نام بازگشت پوچ به برجام وجود ندارد
وی با اعلان اینکه دولت سیزدهم این تاکتیک آمریکا را به خوبی رصد کرد، اظهار داشت: مذاکره کنندگان ما در وین با ترسیم خطوط قرمز ایران در مذاکرات و پافشاری بر روی این خطوط کلان، عملاً به طرف آمریکایی و اروپایی این پیام را مخابره کردند که باید بین بازگشت واقعی به برجام یا عدم بازگشت به برجام یک گزینه را انتخاب کنند و در این بین، گزینه ای به نام بازگشت پوچ به برجام یا بازگشت ظاهری به برجام وجود ندارد.
این کارشناس مسائل هسته ای به اختلافات ایران و طرف غربی در زمینه رفع تحریم ها، تضمین توافق، راستی آزمایی، عدم گره زدن برجام به موضوعات غیرهسته ای و مسائل فنی اشاره نمود و اضافه کرد: شواهد نشان میدهد که در همه حوزه های اختلافی، مذاکرات رو به جلو بوده است.
غفاری در عین حال، تعیین اولتیماتوم از جانب غرب را غیرقابل پذیرش ارزیابی کرد و اظهار داشت: این که چرا طرف مقابل بر روی مولفه زمان برای رسیدن به توافق پافشاری می کند کاملا مشخص است. در ابعاد فنی و حقوقی، طرف مقابل حرفی برای گفتن در مقابل ایران ندارد چونکه طرف خاطی، آمریکا و تروئیکای اروپایی بودند و واشنگتن در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و اروپا هم به تعهداتش پایبند نبود.
وی اظهار داشت: در چنین شرایطی، به طور معمول بین بازیگران غربی، مرسوم می باشد که می کوشند از فضای بیرونی مذاکرات یا محیط و پیرامون مذاکرات در امتداد تاثیرگذاری بر اصل مذاکرات استفاده کنند یعنی می خواهند به گونه ای حاشیه را فدای متن کنند. این هم تاکتیکی است که جمهوری اسلامی ایران آن را به خوبی رصد و اعلام نموده که بازگشت به برجام به هر قیمت ممکن، عملا امکانپذیر نیست و رعایت یک سری کلیات، مصالح، بایسته ها و پیش شرط ها لازم و ضروری خواهد بود.
فرانسه نماینده رژیم صهیونیستی در مذاکرات است
این تحلیلگر مسائل راهبردی به نقش بازیگران اصلی و واسطه ای در مذاکرات اشاره نمود و اظهار داشت: حالا نه فقط بازیگرانی مثل تروئیکای اروپایی، روسیه و چین در میز مذاکرات ایفای نقش می کنند بلکه بازیگرانی که بصورت واسطه ایفای نقش می کنند و این منظومه را به گونه ای بسط داده اند در این مذاکرات فعال می باشند و شاید بتوان گفت آن را پیچیده تر کرده اند.
غفاری اشاره کرد: این که می بینیم از یک طرف، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه نسبت به مذاکرات ابراز ناامیدی می کند و از جانب دیگر جوسپ پورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه می گوید که به انعقاد توافق در هفته های آتی خوشبین است، نشان میدهد که بین بازیگران اروپایی درباره روایت آنچه پشت میز مذاکره می گذرد اختلاف نظر وجود دارد.
وی افزود: دلیل آن هم این است که فرانسوی ها به نمایندگی از کشورهای اروپایی مذاکره نمی کنند و مصالح اتحادیه اروپا را در نظر نمی گیرند بلکه دست به صورتی معامله پشت پرده با رژیم اشغالگر قدس زده اند که این بازی در کارنامه مقامات فرانسوی مسبوق به سابقه است.
این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: در مذاکرات اصلی برجام، لوران فابیوس وزیر خارجه وقت فرانسه حتی یکبار به نیابت از رژیم صهیونیستی خواسته هایی را بیان کرد که این مساله به تاخیر در انعقاد توافق موقت ژنو منجر گردید.
غفاری اظهار داشت: شاهد می باشیم که دولت فرانسه مخصوصاً در غیاب دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق ایالات متحده و در سایه اختلافات ضمنی که بین آمریکا و رژیم صهیونیستی در قضیه برجام وجود دارد، می کوشد به اصلی ترین شریک یا اصلی ترین ترجمان مواضع صهیونیست ها در مذاکرات وین تبدیل گردد. این مسئله سبب شده که مواضع فرانسوی ها بعنوان عضو اتحادیه اروپا با مواضع خود اتحادیه فرق داشته باشد.
ژست طلبکارانه تروئیکا و آمریکا تصنعی است
وی اضافه کرد: واقعیت امر این است که یکی از اصلی ترین علل عدم پیشرفت مذاکرات این است که تروئیکای اروپایی بجای این که نقش سه بازیگر مستقل و متعهد در برجام را ایفا کنند به صورتی نقش «دلال» را ایفا و می کوشند که از این آوردگاه به مثابه فرصتی برای اثبات خودشان به دیگر بازیگران غیر اروپایی همچون رژیم صهیونیستی و حتی برخی بازیگران منطقه غرب آسیا استفاده کنند.
این کارشناس سیاست خارجی اظهار داشت: تا آن زمان که این نگاه ابزاری و بازدارنده تروئیکای اروپایی در راه مذاکرات وجود دارد سرعت مذاکرات پایین تر از حد انتظار خواهد بود اما در صورتیکه تروئیکای اروپایی حداقل تابع سیاست اتحادیه اروپا باشد و منافع جمعی اروپا را فدای منافع خود نکند می توانیم شاهد سرعت در پیشرفت مذاکرات باشیم.
غفاری اشاره کرد: غربی ها می دانند که چگونه باید به برجام برگردند و مسائل فنی و حقوقی بارها در مذاکرات به آنها یادآوری شده است. فراموش نکنیم که بواسطه خروج دولت ترامپ از برجام و تداوم رویکرد وی توسط دولت جو بایدن رئیس جمهوری کنونی آمریکا، جمهوری اسلامی ایران طرف طلبکار و غرب طرف بدهکار این ماجراست.
وی اضافه کرد: در چنین شرایطی، ژست طلبکاری اروپا و آمریکا در مذاکرات یک ژست کاملا تصنعی و با هدف تاثیرگذاری محیط بر متن صورت می گیرد و به هیچ وجه افکار عمومی جهانی آن را نمی پذیرد.


منبع:

1400/10/26
21:18:38
5.0 / 5
1064
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل