موافق كلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱

پورابراهیمی: برنامه مولدسازی جامع دارایی های دولت در لایحه 1401 باید کامل و جامع شود

پورابراهیمی: برنامه مولدسازی جامع دارایی های دولت در لایحه 1401 باید کامل و جامع شود

به گزارش محفل رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نخستین شرط مجلس برای تصویب لایحه بودجه 1401 برنامه مولدسازی جامع دارایی های دولت در لایحه 1401 است که باید کامل و جامع شود چونکه آنچه در لایحه آمده سرفصل حوزه تصمیمات نیست.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ اظهار نمود: دولت سیزدهم در وضعیت خاصی امور اجرائی کشور را به دست گرفت که شاید از مردادماه تا حالا زمان لازم به جهت اینکه لایحه جامع و کاملی ارائه شود نبوده است و انتظار داشتیم لایحه ای که دولت می خواهد ارائه کند لایحه ای مبتنی بر اصلاح ساختار اقتصادی کشور ارائه شود که البته دولت گام هایی دراین زمینه برداشته، اما اینها قسمتی از مطالبی است که بعنوان هدف گذاری در لایحه بودجه مد نظر مجلس بوده است.
ایشان سپس عنوان کرد: ما باتوجه به شرایط کشور، وضعیت فعلی و فضای سیاسی داخل و خارج از کشور باید به دولت اجازه دهیم که در زمینه اصلاح ساختار از زمان بیشتری که در تعامل با مجلس دارد استفاده نماید و رویکرد گرفتن تصمیمات مهم در نظام اقتصادی کشور تحقق یابد.
نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت های خود با رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه اشاره کرد: آنچه دولت زحمت کشیده است و در لایحه آورده قسمتی از انجام کار بوده و دغدغه هایی که نمایندگان امروز مطرح می کنند کاملا به حق است. ما امروز به کلیات رای می دهیم اما رای ما با شروطی برای دولت خواهد بود.
پورابراهیمی با اعلان اینکه ما کمک می نماییم که این کلیات رای بیاورد، اظهار داشت: نخستین شرط مهم ما برنامه مولدسازی جامع دارایی های دولت در لایحه ۱۴۰۱ است که باید کامل و جامع شود چونکه آنچه در لایحه آمده سرفصل حوزه تصمیمات نیست.
وی ادامه داد: نکته دوم در ارتباط با حوزه راندمان است، سهم ۳.۵ درصد از ۸ درصد نرخ رشد اقتصادی کشور که مد نظر قرار گرفته است و برنامه جامع و مشخص و تعهدات آن که باید توسط دولت مشخص شود، تعیین تکلیف نشده است.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی موضوع اصلاح بودجه شرکت های دولتی و بانکها را یکی دیگر از ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۱ برشمرد و بیان کرد: به دولت اعلام کردیم که تغییراتی در این عرصه دیده نمی گردد در صورتیکه ۲ تا ۲.۵ برابر بودجه عمومی کشور متعلق به بانکها و شرکت های دولتی است که ۶۰ درصد این بانکها و شرکتها زیان ده هستند. انتظارمان در کمیسیون تلفیق این است که این سرفصل ها مورد اصلاح قرار گیرد.
پورابراهیمی تاکید کرد: موضوع مهم دیگر سقف استقراض دولت در لایحه بودجه است که این مساله نیز باید در کمیسیون تلفیق اصلاح گردد. همین طور موضوع تعیین تکلیف دارایی های دولت یکی دیگر از مطالبی است که باید روی آن بحث شود، هم اکنون ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان موضوع دارایی های متوقف شده ای است که به سبب مضیقه بودجه کشور امکان تزریق به آنها وجود ندارد. پس انتظار داریم که در کمیسیون تلفیق این مساله تعیین تکلیف شود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: برآورد ما این است که حداقل ۲۶۰۰ میلیارد تومان برای تعیین تکلیف این مهم نیاز است. اگر این موارد در بحث تعیین تکلیف دارایی های نیمه تمام در بودجه در کمیسیون تلفیق اصلاح گردد، لایحه می تواند به بهبود شرایط اقتصادی کشور کمک نماید تا خروجی آن به نفع کشور باشد.
منبع:

1400/10/19
20:06:34
5.0 / 5
1138
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل