ابتکارات ایران در مذاکرات وین

ابتکارات ایران در مذاکرات وین

به گزارش محفل مذاکرات وین این روزها با برگزاری جلسات طولانی و پی درپی میان هیات های مذاکره کننده در کنار ورود برخی بازیگران جدید در عرصه گفت وگوها ادامه دارد و قریب به اتفاق طرف ها به رو به جلو بودن آن اذعان دارند.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، مذاکرات لغو تحریم ها در روز جمعه هم بین نمایندگان گروه ۱+۴ و ایران در جریان بود. این مذاکرات بر مبنای توافقی است که در آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام انجام گرفته است.
جلسات به صورت دو جانبه و چند جانبه طی روزهای گذشته در این جریان داشته و نمایندگان کشورهای مشارکت کننده در این گفت وگوها در اولویت مبحث لغو تحریم های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا ضد ایران تاکید دارند.
در روزهای اخیر طرف های اروپایی ارزیابی مثبت خویش را نسبت به روند مذاکرات عرضه کرده اند. ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه امروز در مصاحبه اظهار داشت که در مذاکرات وین پیشرفت حاصل شده ولی زمان رو به پایان است. او همینطور اضافه کرد که طی چند روز اخیر در راه مثبت حرکت کرده ایم و من هنوز معتقدم که میتوان به یک توافق دست یافت؛ ولی زمان رو به پایان است.


همچنین رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در اظهارنظری اظهار داشت که فقط چند هفته برای دستیابی به توافق در وین فرصت داریم.
اما کسی که از برجام خارج شده است آمریکا است و باید با لغو تحریم ها گام اول را بردارد بدون بلند و تحریم ها، چه با تعیین ضرب الاجل و چه بدون آن، اتفاق جدیدی در مذاکرات رخ نمی دهد.
نمایندگان روسیه و چین بعد از آخر مذاکرات در هتل کوبورگ به خبرنگاران گفتند که مذاکرات رو به جلو و درحال پیگیری است. میخائیل الیانوف نماینده روسیه در مذاکرات در آخرین ارزیابی خود از گفت وگوها اظهار داشت که دستیابی به توافق نهایی برای احیای توافقات سال ۹۴ تا ماه فوریه امکان پذیر است و اضافه کرد که نه تنها روسیه بلکه سایر طرف ها هم اذعان دارند که گفت وگوها درحال پیشرفت است.
در جریان این دیدارها و رایزنی ها در وین، معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی که در راس هیئتی برای گفتگو در مورد دارایی های بلوکه شده ایران به وین سفر کرده است، روز گذشته هم با روسای هیئت های مذاکره کننده در هتل ماریوت وین، دیدار نمود.
وزیر امور خارجه کره جنوبی روز پنجشنبه با علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان دیدار نمود. این جلسه به درخواست طرف کره ای در محل نمایندگی ایران در وین برگزار شد و معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی توضیحاتی در مورد پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی عرضه کرد و اظهار داشت که این کشور برای بازپرداخت بدهی خود به ایران تلاش می کند.
علی باقری در این دیدار تصریح کرد که فارغ از نتایج گفت وگوها در وین، دولت کره جنوبی موظف به آزادسازی پول های بلوکه شده ایران است و تحریم های یکجانبه آمریکا نمی تواند توجیهی برای عدم پرداخت بدهی ها به ایران باشد.


معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی طی روزهای گذشته دیدارهای جداگانه ای با هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام نمایندگان سه کشور اروپایی روسیه و همینطور رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران، داشته است.
دروزه پنج شنبه هم مذاکره کننده ارشد روسیه با انتشار پیامی در توییتر از ملاقات خود با هیئت سعودی در ساختمان نمایندگی دائم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در ایران اطلاع داد و اظهار داشت که این جلسه پیرامون مسائل مختلف همچون دورنمای گفتگوهای امنیتی در حوزه خلیج فارس بحث و تبادل نظر کردند.
در حالی که گفته می شد ملاقات دیپلمات های روسیه و عربستان در وین، در رابطه با ایران بوده است، یک منبع مطلع به خبرنگار ایرنا اظهار داشت که در این ملاقات طرف ها پیرامون مسائل مورد علاقه خود و غیر در رابطه با ایران گفتگو کردند.


علی باقری مذاکره کننده ارشد کشورمان در آخرین ارزیابی خود از روند گفت وگوهای وین که با محور تحریم ها در جریان است، او اظهار داشت که مذاکرات مثبت و رو به جلو در جریان است و در پاسخ به خبرنگاری که از او درباره نتیجه مذاکرات چند روز اخیر سوال کرد، وی خاطرنشان کرد که تلاش ها برای دستیابی به نتیجه جریان دارد.
باقری اظهار داشت که رمز موفقیت مذاکرات وین دستیابی به توافق در زمینه لغو موثر تحریم های ظالمانه ضد ایران است و هر چقدر که طرف مقابل ما آمادگی جدی تری برای لغو تحریم ها و اراده جدی تری برای پذیرش ساز و کارهای مدنظر ایران در لغو تحریم ها داشته باشد، در مدت زمان کوتاه تری می توانیم به توافق دست پیدا نماییم.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در توییتی اظهار داشت که مذاکرات وین در راه طبیعی و خوب جریان دارد و ابتکارات طرف ایرانی این فضا را رقم زده است.
وی همینطور در مورد وظیفه غرب در واکنش به ابتکار تهران تصریح کرد که حالا این طرف غربی است که باید نشان دهد آیا حسن نیت و اراده جدی برای توافق خوب دارد یا نه.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان پیشتر میز در گفتگو با الجزیره افزوده بود که ما خواستار لغو تحریم ها هستیم که از جانب ترامپ بر ایران تحمیل شده است؛ بخصوص تحریم هایی که مغایر مفاد توافقنامه هسته ای است.


مذاکرات لغو تحریم ها، ششم تا نهم دیماه در وین برگزار شده و بعد از یک وقفه کوتاه سه روزه به علت تعطیلات سال نو میلادی، در ۱۳ دیماه مجدداً در وین شروع شده و همچنان در جریان است.
بر اساس آنچه که به گوش می رسد، قریب به اتفاق هیئت های مشارکت کننده در گفت وگوها، به رو به جلو بودن مذاکرات را دارند و در صورتیکه طرف های غربی دست از مقصر نمایی ایران و تعیین ضرب الاجل های ساختگی بردارند، زمان زیادی تا احیای توافقات سال ۹۴ باقی نمانده است.

1400/10/18
17:15:51
5.0 / 5
1086
تگهای خبر: پیگیری , دولت , قانون , قم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان محفل
محفل