عیوضی مطرح كرد

ردپای اصول آینده نگری راهبردی در سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

ردپای اصول آینده نگری راهبردی در سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

به گزارش محفل عضو اندیشکده علم مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اظهار داشت: سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بر مبنای اصول آینده نگری راهبردی، تدوین شده است.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، محمدرحیم عیوضی به تبیین رابطه آینده پژوهی در سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پرداخت و اظهار نمود: حوزه مطالعاتی آینده نگاری، حوزه ای جدید التأسیس با نگاهی میان رشته ای در مطالعات علوم انسانی است که به دنبال راهنمایی و پیگیری «چه باید کرد؟» های پیش روی دانش انسانی در حوزه های مختلف علوم و فنون بشری است؛ در واقع این حوزه مطالعاتی به دنبال ترسیم آینده های پیش رو با عنایت به فرصت ها و تهدیدهایی است که در هر حوزه‌ی مطالعاتی، پیش روی پژوهشگران و متفکران قرار دارد.
استاد دانشگاه شاهد افزود: سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، سندی چشم اندازی است که مبتنی بر مبانی اسلامی آینده ۵۰ ساله کشور را ترسیم می کند. از آنجائیکه پیشبینی روندهای داخلی و خارجیِ مؤثر در آینده ایران و هم آینده سایر کشورهای دنیا برای طراحی سند یاد شده حائر اهمیت وافری بود آینده پژوهی به منزله یکی از ارکان تدوین بخش افق و تدابیر سند الگو مبنا قرار گرفت؛ چون که سند الگوی پیشرفت باید کاملا منطبق بر محیط آینده باشد تا بتواند از ناهمواری های پیش رو عبور کند و به هدف خود برسد. از این منظر، سند الگو با آینده پژوهی راهبردی پیوند می خورد. هدف آینده نگاری راهبردی، مطالعه و پژوهش به منظور تصمیم گیری در فرآیندهای سیاستگذاری از راه تصویرسازی، ترسیم چشم انداز و تمرکز بر راهبردهای بلندمدت در محیط های دستخوش ناپایداری و عدم قطعیت است.
عضو اندیشکده علم مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خاطرنشان کرد: مهم ترین عدم قطعیت های راهبردی کشور که نیازمند بذل توجه اسناد و مراکز سیاست گذاری و راهبردی کشور است عبارت از مناسبات منطقه ای و قومی و اقدامات تروریستی، موضوعات دفاعی و امنیتی، اقدامات جدایی طلبانه، تغییرات اقلیم، تغییرات قیمت نفت و حامل های انرژی، تغییر ترکیب جمعیتی، تغییر باورها و ارزش ها یا تهاجم فرهنگی، شتاب علم و فناوری و تحول به سمت فناوری های همگرا، آموزش عالی و نسل جوان جویای کار و معضلات اجتماعی نظیر خشونت و آمار بالای طلاق هستند. بررسی بخش های افق و تدابیر سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نشان داده است که دو بخش یاد شده، همه عدم قطعیت های فوق الذکر را به خوبی با رویکرد آینده نگاری راهبردی پوشش داده اند.
عیوضی تصریح کرد: در واقع در تدوین الگوی پیشرفت تلاش شد با تدوین راهبردهای مناسب، اقدامات لازم و مبنایی برای مواجهه فعالانه با آینده صورت گیرد طوری که بدون راهبردهای سازنده الگو، کشور کمتر می تواند در راه رشد و تعالی قرار گیرد و قدرت تبدیل قابلیت های خود به فاعلیت ها را از دست می دهد. بر مبنای سند الگو، تفکر مدیریت راهبردی در کشور باید به سمتی سوق یابد که با استفاده حداکثری از امکانات موجود و در نظر گرفتن اقتضائات کشور، زمینه دستیابی به آینده ای درخشان و در حد استعداد فراهم گردد.
منبع:

1400/10/14
18:54:12
5.0 / 5
931
تگهای خبر: آموزش , پیگیری , طراحی , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل