مخبر:

فرهنگستان ها الگوی تعامل با دانشگاه ها و دستگاههای اجرایی عرضه کنند

فرهنگستان ها الگوی تعامل با دانشگاه ها و دستگاههای اجرایی عرضه کنند

جلسه هیأت امنای مشترک فرهنگستان های کشور بامداد امروز(دوشنبه ) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار گردید.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، محمد مخبر در این نشست با تکیه بر این که باید فرهنگستان های چهارگانه جمهوری اسلامی ایران بعنوان چراغ راه و قله های علم و ادب و هنر به دولت در اداره کشور کمک فکری و مشاوره ای عرضه کنند، خاطرنشان کرد: دولت موظف است از این تشکیلات برای پیشبرد امور اساسی و استراتژیک کشور استفاده نماید چون که وجود فرهنگستانها بسیار مهم می باشد و البته تابحال به خوبی از این ظرفیت بهره برداری نشده است.
معاون اول رئیس جمهور بر لزوم تبیین جایگاه و نقش فرهنگستان ها در کشور و همینطور ارتقاء روابط میان دولت و فرهنگستان ها تصریح کرد و اضافه کرد: باید تعاملات و ارتباط فرهنگستان ها با دولت بخصوص وزارت خانه های تخصصی متناسب با آنها گسترش یابد و این آمادگی وجود دارد تا جلسات هیأت امنای فرهنگستان ها با حضور وزرا و به صورت منظم در دولت سیزدهم تشکیل گردد.
وی با اعلان اینکه اساتید علمی کشور بخصوص اعضای فرهنگستان های علوم، علوم پزشکی، هنر و زبان و ادب فارسی سرمایه و آبروی کشور هستند، از سازمان برنامه و بودجه و همینطور سازمان امور اداری و استخدامی خواست تا با تخصیص اعتبارات لازم و حل مشکلات اداری در جهت تقویت فرهنگستان های چهارگانه کشور گام بردارند.
مخبر همینطور ضمن اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری در زمینه مرجعیت زبان فارسی و نهضت تولید علم، تصریح کرد: باید در کنار توجه به پیشبرد تکنولوژی های جدید در کشور، نقاط قوت فرهنگ و هنر ایرانی ـ اسلامی به دنیا منعکس شود و تلاش نماییم زبان فارسی بعنوان یکی از زبان های اصلی جهان مطرح باشد.
وی ادامه داد: فرهنگستان ها باید یک الگو به منظور تعامل با دانشگاه ها و دستگاههای اجرایی در جهت مهارت افزایی و ارتقاء توان علمی دانش آموختگان دانشگاهی عرضه کنند.
معاون اول رئیس جمهور گسترش ارتباطات اقتصادی و هنری را دو پایه مهم تعاملات کشورهای جهان برشمرد و اضافه کرد: تعاملات اقتصادی در پایداری روابط کشورها بسیار موثر هستند اما مسائل اقتصادی بعنوان روبنا به شمار می آید و این روابط هنری و فرهنگی رایج بین کشورها است که اجازه نمی دهد تعاملات دو ملت و دولت از بین برود.
او همینطور از روسای فرهنگستان های چهارگانه کشور خواست تا با بازنگری اساسنامه های خود برپایه نیازها و لزوم های کشور به روز شوند.
در این نشست که وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همینطور فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون علمی فناوری رئیس جمهور، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور و روسا و نمایندگان فرهنگستانهای زبان و ادب فارسی، هنر، علوم و علوم پزشکی حضور داشتند، گزارش هایی از عملکرد، برنامه ها و سیاست های پنج ساله فرهنگستانها، بودجه تفصیلی سال ۱۴۰۰ و حسابرسی و مالی سال ۹۹ این فرهنگستان ها عرضه شد.
همینطور در این نشست روسای فرهنگستانهای کشور به شرح اقدامات خود در طول پنج سال قبل همچون تبیین نقش فرهنگستان ها درکشور، انعقاد تفاهمنامه های مراودات بین المللی با آکادمی های علوم دنیا، سیاست پژوهی و عرضه راهبردهای ملی و گردآوری و معرفی دستاوردهای تاریخی کشور در زمینه های علمی، هنری و ادبی و همکاری و هم افزایی با وزارت خانه ها و دستگاههای دولتی برای حل مشکلات کشور در بخش های پزشکی، فرهنگی، علمی و ادبی پرداختند.
در ادامه این جلسه هم درخواست ها، پیشنهادات و مطالبات فرهنگستان های کشور همچون چگونگی نحوه اهدای نشان ها، اختصاص اعتبارات مالی، ضرورت پیوند و تعامل فرهنگستان ها با دانشگاه، صنعت و کشاورزی، ضرورت توجه شورای انقلاب فرهنگی به نقش فرهنگستان ها، توجه بیشتر به جایگاه فرهنگستان ها در وزارت خانه های مرتبط و دستگاههای اجرایی ودولتی، برگزاری جلسات منظم روسای فرهنگستان ها با وزارت خانه های مربوط، بازنگری اساسنامه فرهنگستان ها و توجه به حضور جمهوری اسلامی ایران در نهادها و آکادمی های علمی و هنری جهان مورد بحث وبررسی قرار گرفت.
منبع:

1400/10/07
11:21:33
5.0 / 5
857
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل