امیرعبداللهیان برحمایت ایران از فرآیندهای مردم سالاری درعراق تصریح کرد

امیرعبداللهیان برحمایت ایران از فرآیندهای مردم سالاری درعراق تصریح کرد

به گزارش محفل حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با فواد حسین وزیر امور خارجه عراق ضمن استقبال از تصمیم پارلمان، دولت و مردم عراق برای اخراج نیروهای نظامی آمریکا، بر حمایت ایران از فرآیندهای مردم سالاری در این کشور تاکید نمود.


به گزارش پنجشنبه شب ایرنا از وزارت امور خارجه، امیرعبداللهیان امروز میزبان وزیر خارجه عراق و هیات همراه همچون قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی دولت عراق بود و دو طرف در مورد موضوعات مختلف مورد علاقه در سطوح دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کردند.
در این ملاقات امیرعبداللهیان ضمن تبریک برگزاری موفقیت آمیز انتخابات پارلمان عراق، بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از فرآیندهای مردم سالاری در عراق تصریح کرد.
وزیر امور خارجه ضمن اشاره به عزم تهران برای توسعه همه جانبه مراودات و تعاملات در سطوح دولتی، بخش خصوصی و مردمی از آمادگی ایران برای لغو عام روادید برای سفر اتباع دو کشور اطلاع داد.
امیرعبداللهیان همینطور ابراز امیدواری کرد با سفر هفته آینده وزیر راه و شهرسازی ایران به عراق شاهد نهایی شدن مقدمات اجرای پروژه راه آهن شلمچه - بصره باشیم. امیر عبداللهیان خاطرنشان کرد خیلی از ظرفیت های تجاری و اقتصادی دوطرف مورد استفاده قرار نگرفته اند که با اجرایی شدن پروژه های توافق شده قبلی و هم اتصال هرچه بیشتر اقتصاد دو کشور میتوان شاهد ارتقاء قابل توجه روابط در مدت زمان کوتاه بود.
در این ملاقات امیرعبداللهیان ضمن اشاره به دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، ابراز امیدواری کرد با عنایت به تشکیل کمیته مشترک قضایی، شاهد پیگیری جدی تر و مجازات عاملین، آخرین و مسببین این جنایت تروریستی و آوردن آنها به پیشگاه عدالت باشیم.
وزیر امورخارجه ایران همینطور ضمن استقبال از تصمیم پارلمان، دولت و مردم عراق برای اخراج نیروهای نظامی آمریکا، ارتش، دولت و مردم عراق را در سطحی از توانایی و قابلیت و بلوغ خواند که کاملا توانایی حفظ و صیانت از حاکمیت و امنیت خویش را دارا می باشند.
در این دیدار فؤاد حسین هم ضمن تشکر از کلیه حمایت ها و مواضع همدلانه تهران، از آمادگی عراق برای توسعه روابط دوجانبه، بخصوص در مورد مسایل تجاری و اقتصادی اطلاع داد.
وزیر امورخارجه عراق با برشمردن پروژه های مشترک فی ما بین، اظهار نمود امروز فرصت خوبی برای روابط فراهم آمده است تا شاهد جهشی در ابعاد مختلف باشیم.
فواد حسین همینطور ضمن عرضه گزارشی از آخرین وضعیت امنیتی این کشور و خروج آمریکا، توضیحاتی در این خصوص عرضه کرد.
دو طرف در این ملاقات در مورد برخی موضوعات دیگر همچون افغانستان، مذاکرات وین، مبارزه با تروریسم و داعش در عراق و سوریه گفتگو کردند.
در این ملاقات وزیر امور خارجه ایران از ابتکار بغداد برای میزبانی گفت وگوهای ایران و عربستان و هم مساعی جمیله این کشور در انتقال سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن، مرحوم ایرلو، قدردانی نمود.


منبع:

1400/10/03
11:09:27
5.0 / 5
1010
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
محفل