کولاک تیمور

کولاک تیمور

به گزارش محفل جوانِ زن و بچه دوست ایلیاتی پس از منصوب شدن به مقام فرمانداری نظامی تهران به جان زنان و دختران خرس انداخت، پادگان مرکز ۲ زرهی را به شکنجه گاه تمام و کمال تبدیل کرد، توده ای های ارتش را قلع و قمع کرد، فداییان اسلام را به طرز فجیعی به جوخه اعدام سپرد و پیرمرد محترمی چون آیت الله سیدابوالقاسم کاشانی را اذیت و آزار داد و لقب «قصاب تهران» را از آن خود کرد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، امروز شصت و هشتمین سالروز انتصاب تیمور بختیار به فرمانداری نظامی تهران در سال ۱۳۳۲ است.
تیمور کیست؟
تیمور در سال ۱۲۹۳ در آغازین ماه های جنگ جهانی اول در روستای دزک از توابع شهرکرد از فتحلی خان و بی بی کوکب در قلعه دزک، محل زندگی ایل بختیاری متولد شد.
فتحعلی خان معروف به سردار معظم در سه دوره هشتم، نهم و دهم مجلس شورای ملی به نمایندگی از ایل بختیاری و شهرکرد وارد مجلس شورای ملی شد. او فرزند لطفعلی خان امیرمفخم معروف به امیر مفخم بختیاری وزیر جنگ کابینه نجف قُلی خان بختیاری ملقب به صَمصام السلطنه، رئیس الوزرای احمد شاه قاجار بود.
بی بی کوکب حاجی ایلخانی هم فرزند نصیرخان سردار جنگ، حاکم شهرهای اصفهان، کرمان و یزد و نماینده دوره چهارم شهرکرد در مجلس شورای ملی و از خان های سرشناس ایل بختیاری بود.
عبدالحمید، مجید و منوچهر برادران تیمور بودند.
تیمور سواد اولیه را در مکتب خانه ای در شهرکرد و دوره اول متوسطه را در دبیرستان ادب معروف به کالج انگلیسی در شهر اصفهان آموخت. زمینه خانوادگی و علاقمندی او به نظام باعث تمایل تیمور به دانشکده افسری شد، اما به علت طراحی طرح ترور رضا شاه در منطقه کندوان جاده چالوس به وسیله علی قلی خان سردار اسعد ملقب به سردار اسعد بختیاری، رفیق گرمابه و گلستان شاه و از نیروهای بختیاری موثر در نهضت مشروطه و پس از آن، نتوانست مجوز ورود به این دانشکده را به دست آورد.
با لو رفتن طرح ترور رضا شاه توسط خبرچین رضا افشار، استاندار وقت اصفهان در ایل بختیاری، رضا شاه نسبت به بختیاری ها که نقش پررنگ و تاثیرگذاری در نهضت مشروطه و فتح تهران در دوره محمدعلی شاه قاجار داشتند، بسیار بدبین شد طوری که دستور محروم شدن پسران ایلخانان بختیاری از حق تحصیل در دانشکده افسری کشور را داد.
طرح ترور باعث شد رضا شاه درخواست لطفعلی خان امیرمفخم معروف به امیر مفخم بختیار، پدربزرگ تیمور که خدمات شایانی به حکومت رضا شاه داشت را رد کند و همچنان با تحصیل تیمور در دانشکده افسری موافقت نکند.
چند ماه پس از این مخالفت ابوالقاسم خان بختیار، عموی تیمور و حاکم شهرهای شهرکرد، اصفهان، کردستان و کاشان او و شاپور بختیار عموزادگان بختیاری را به کشور لبنان برد و در مدرسه ی لائیک ثبت نام کرد و این دو پسر عمو دوره دوم متوسطه را در این مدرسه درس خواندند و دیپلم گرفتند و به زبان فرانسه مسلط شدند.
تیمور سه بار ازدواج کرد. ازدواج اول او درون ایلیاتی بود. همسر اول تیمور ایران خانم دخترِ خسرو خان سردار ظفر حاکم شهرهای یزد، کرمان، بلوچستان، اصفهان و مازندران و برادر کوچکتر علی قلی خان سردار اسعد ملقب به سردار اسعد بختیاری و نجف قُلی خان بختیاری مشهور به صمصام السلطنه بود.
آموزش تیراندازی تیمور بختیار به یکی از پسرانش

1400/10/01
12:40:53
5.0 / 5
1041
تگهای خبر: آموزش , ثبت نام , خدمات , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
محفل