مدیر مركز علوم اسلامی كانادا:

برای اجرای سند الگو باید به همه ابعاد بشر توجه کرد

برای اجرای سند الگو باید به همه ابعاد بشر توجه کرد

مدیر مرکز علوم اسلامی کانادا اظهار داشت: اگر بخواهیم در سند الگو شاهد پیشرفتی یکپارچه و کل نگر باشیم باید به تمامی ابعاد وجودی بشر دقت نماییم.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، دکتر مظفر اقبال به تشریح پیش نیازهای دسترسی به پیشرفت پرداخت و اظهار نمود: پیشرفت سیاسی به دست نمی آید مگر با پیشرفت اقتصادی و این دو به دست نمی آید مگر با پیشرفت تمدن، فرهنگ و مباحث معنوی و روحانی. کلید پیشرفت تمدن اسلامی و تمام مقوله های پیشرفت، در کتاب قرآن است.
وی اضافه کرد: اساس کل دانش ها، در کتاب آسمانی قرآن و بیانات معنوی حضرت علی (ع) و سایر دانشمندان دنیای اسلام است. قرآن، حاوی تمام نکات بنیادی تمام دانش ها در جهان است. قرآن، کتابی است که انسان را از ظلمات به سمت نور هدایت می کند و بر دانشمندان است که مصداق آنها را روشن کنند. در مدلی که می خواهیم برای توسعه تمدن اسلامی طراحی نماییم باید واقع گرایی را در نظر بگیریم تا اهداف متعالی و معنوی قرآن تحقق یابد.
مدیر مرکز علوم اسلامی کانادا تصریح کرد: با بررسی روزنامه های سال ۱۹۵۰ در می یابیم در آن مقطع تاریخی هیچ مرجعی در جهان اسلام نبود که اسلام را به منزله نیروی جهان شمول مطرح کند. در آن زمان فقط دو اندیشه کمونیسم و سرمایه داری در غرب حکم فرما بود اما با ظهور انقلاب اسلامی ایران شاهد نوعی بیداری اسلامی همچون رستاخیزی بزرگ هستیم.
اقبال ریشه یابی دستیابی به پیشرفت متعالی را در پاسخ یابی به این دو سوال دانست که چه شد که ما گرفتار افت شدیم؟ و فهم ما از مقوله توسعه علمی در غرب چیست؟
وی افزود: زوال بشر غربی در نتیجه پیشرفت مادی بدون رشد معنویات و اخلاق اتفاق افتاد، بنا بر این شاهد زوال بشر غربی هستیم. این مهم در از هم پاشیده شدن کانون خانواده در غرب و تعمیق شکاف طبقاتی نمود یافت. اگر بخواهیم از مدل توسعه غربی ها تبعیت نماییم باید بدانیم به طور قطع تمدن ما به سرنوشت تمدن غرب منجر خواهد شد. مطالعه تمدن غرب و شناخت ضعف ها و قوت های آن بسیار راهگشاست.1400/09/28
20:42:26
5.0 / 5
1018
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , طراحی , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان محفل
محفل