تروئیکای اروپا و بازی تکراری مقصرنمایی

تروئیکای اروپا و بازی تکراری مقصرنمایی

بیانیه جدید سه کشور اروپایی حاضر در مذاکرات هسته ای، تکرار دور باطل بازی مقصرسازی از ایران در مذاکرات است تا با دستاویز قرار دادن بهانه های تکراری و بازی های رسانه ای عدم جدیت و صداقت خویش را در رفع تحریم های ایران به حاشیه ببرند.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ تازه ترین خبرهای رسیده از مرحله دوم، دور هفتم مذاکرات هسته ای ایران با طرف های حاضر در توافق هسته ای؛ نشان داده است که هراندازه ایران کوشیده از خود انعطاف نشان داده و در رسیدن به توافق جدی و مصمم است، سه کشور اروپایی حاضر در این نشست؛ متاثر از دیدگاه های زیاده خواهانه آمریکا با انتشار بیانیه های تکراری، به زعم خود تلاش می کنند هیات مذاکره کننده ایرانی را تحت فشار قرار داده و خواسته بحق و قانونی ایران یعنی رفع تحریم ها را کمرنگ سازند.
نشست دیپلمات های ارشد سه کشور اروپایی با نماینده آمریکا؛ بر مبنای آنچه از اظهارات و شواهد قابل دریافت است؛ نه تنها در راه کاهش اختلافات و نزدیکی به توافق نبوده است بلکه با طرح ادعاهای تازه چالش هایی را در راه گفت و گوها به وجود آورده است.
دیپلمات های ارشد انگلیس، فرانسه و آلمان شامگاه دوشنبه در اطلاعیه ای مدعی شدند که بعد از آغاز دور جدید مذاکرات، «ما ساعت ها تعامل داشته ایم و همه هیئت ها به ایران فشار آورده اند که منطقی باشد. اما تابحال هنوز نتوانسته ایم به مذاکرات واقعی برسیم. ما در برخورد با مواضع جدید ایران که فراتر از برجام است، زمان گران بهایی را از دست می دهیم.» این ادعاها در حالی مطرح می شود که طرف های غربی به صورت مشخص نمی گویند کدام بخش از خواسته ها و مطالبات ایران فراتر و مغایر با توافق هسته ای است. کشاندن این مباحث به فضای رسانه ای حاکی از عدم جدیت طرف غربی در گفت و گوهاست.
با آغاز بازی جدید مقصرنمایی از جانب اروپا که با صدور بیانیه شب گذشته شروع شد، روند رو به جلوی مذاکرات که در چند روز گذشته به وجود آمده بود؛ در معرض صدمه قرار گرفته است. داستان تکراری مقصر جلوه دادن ایران در هر مذاکره و توافقی در حالی بار دیگر در صحنه گفت و گوها در پیش گرفته شده که سیاست ایران هم اکنون چیزی جز به دست آوردن حقوق خود نیست.
نکته قابل تامل این که غربی ها در سال های اخیر با طرح مطالبات فرابرجامی مباحث موشکی و مباحث منطقه ای عملا سطح توقعات خویش را از توافق هسته ای بالا برده و به تعهدات خود عمل نکردند. در تمام این مدت خواسته ایران بازگشت طرف های غربی و مشخصا آمریکا به تعهدات مندرج برجام نه یک کلمه بیشتر و نه کمتر بوده است. حالا هم ایران خواسته مشخص و روشنی دار وهیچ کدام از این بندها و بیانیه ها نمی تواند هدف اصلی تیم مذاکره کننده که رفع تحریم های غیرقانونی ضد مردم ایران را به حاشیه ببرد.
هیات ایرانی مذاکره کننده با چنین فشار رسانه ای، از مواضع خود عقب نخواهد نشست و زمان گرانبهای یاد شده در بیانیه تروییکای اروپا برای هر دو طرف به سرعت درحال گذر بوده و پنجره خویشتنداری ایران در مقابل زیاده خواهی ها تا ابد باز نخواهد ماند.
موضوع رفع تحریم ها در حالی از جانب هیات های اروپایی حاضر در وین مورد تساهل قرار گرفته و به عمد کمرنگ پیگیری می شود که این مهم، بنیان و اساس حضور مذاکره کنندگان ایران در این دوره از گفت و گوهای هسته ای است. بنیانی که هم قبل از آغاز مرحله جدید از دور هفتم مذاکرات هسته ای، مورد تصریح قرار گرفت و هم در تداوم گفت و گوها بر آن تاکید گردیده است.
در طول هر دو مرحله این دور تازه؛ ایران بارها حسن نیت و انعطاف خویش را نشان داده و با وجود اجبار به نتیجه گیری از گفت و گوها؛ درباره بازگشت هیات ها به پایتخت ها و مشورت آنها صبوری به خرج داده است. از طرفی سازمان انرژی اتمی ایران هم به قول «محمد اسلامی» رئیس آن؛ تعاملات خویش را با آژانس بین المللی انرژی اتمی حفظ نموده است.
در برابر این نشانه های انعطاف، طرف مقابل با رویکرد تهدید، عدم جدیت، انعطاف و حسن نیت در مذاکرات تقلای بی نتیجه ای را به کار بسته است تا با اهرم وقت کشی و اعمال تحریم های جدید ایران را تحت فشار قرار دهد. نگاهی که تداوم آن امیدها برای رسیدن به توافق را کاهش داده و کار را دشوارتر از شرایط کنونی خواهد نمود.


منبع:

1400/09/24
17:04:28
5.0 / 5
1069
تگهای خبر: پیگیری , طرح , قانون , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
محفل