بسته اخبار سیاسی ۲۲ آذر

اعتراف اژه ای

اعتراف اژه ای

محفل: قیمت خودرو/ مذاکرات وین/ صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و... از موضوعات پربازدید و خبرساز تحریریه سیاسی ایسنا بود که جزئیات آن در ادامه می آید.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، افزایش اخیر قیمت خودرو در کشور واکنش های بسیاری را در پی داشته است که در همین رابطه رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه دو خودرو ساز بزرگ در ایران عملا حیاط خلوت دولتها هستند، نه بنگاه اقتصادی، اظهار داشت: از دولت انقلابی انتظار می رود ساختار دو خودرو ساز بزرگ را ساماندهی کند. اصلاح ساختار دو خودروساز بزرگ در ایران امروز نه فقط برای دولت هزینه ندارد، بلکه رضایت مردم را هم به دنبال خواهد داشت.
عزت الله اکبری تالار پشتی اضافه کرد: سهم دولت در ایران خودرو تنها ۶ درصد است، ولی مدیر عامل ایران خودرو را وزیر صنعت، معدن و تجارت تعیین می کند.
حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم از مخالفت مجلس با هرگونه افزایش قیمت خودرو آگاهی داد و با اشاره به دریافت مجوز افزایش قیمت از طرف خودروسازی ها اظهار داشت: ما بعنوان مجلس قانع نشدیم که بر چه اساسی مجوز افزایش قیمت داده شده است. با تعدادی از نمایندگان عضو کمیسیون صنایع نیز در همین رابطه نشستی داشتیم. این مبنا برای ما روشن نیست. بنظر می رسد خودروسازها باید هزینه هایشان را کاهش دهند و این هزینه ها از جیب مردم برداشته نشود.
رئیس هیات مذاکره کننده ایران در چهارمین روز از مذاکرات وین در دور هشتم رویکرد غیرسازنده برخی کشورهای اروپایی در روند گفت گوها را مورد انتقاد قرار داد. در یکی دو روز گذشته حجم انتقادات طرف ایرانی نسبت به مواضع سه کشور اروپایی در روند مذاکرات و نیز از طرف مقامات ارشد این کشورها بیشتر شده است. بنظر می رسد سه کشور اروپایی با اتخاذ مواضعی حتی زیاده خواهانه تر از جانب آمریکایی، تا حدی سبب کندی روند گفت وگوها شده اند.
گزارش ایسنا درباره روند مذاکرات و موانع آنرا با عنوان "از غیبت طولانی آمریکا تا ساز ناکوک اروپا" را می توانید اینجا بخوانید.
در همین رابطه نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین از دیدار و رایزنی شرکای برجام (۱+۴) با هیات آمریکایی درباره وضعیت مذاکرات وین آگاهی داد.
اظهارات میخائیل اولیانوف در پی این مطرح می شود که جلسه دوم دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین بعد از وقفه ای چند روزه، پنج شنبه هفته گذشته شروع به کار کرد و هم اکنون مذاکرات برجامی در سطح گروههای دوجانبه و چندجانبه طرفین توافق و کارگروه های کمیسیون مشترک برجام ادامه دارد.
مذاکره کننده ارشد ایران هم با اعلان اینکه درحال اعمال اصلاحات و دیدگاه های ایران بر روی متن پیش نویس وین ۶ هستیم و این گفت وگوها مثبت و رو به جلوست، اشاره کرد: درباره لغو تحریم ها و اقدامات هسته ای در محورهای مختلفی بین دو طرف اختلاف وجود داشته که در پیش نویس وین ۶ مشهود بوده و خصوصاً در بحث هسته ای اختلافات گوناگون و متنوع بوده است و دراین زمینه هیچ ابتکاری از طرف طرف مقابل دریافت نکرده ایم اما خودمان در قالب اصلاحات و پیشنهاداتی که به طرف مقابل دادیم، دیدگاه مان را درباره این اختلافات بیان کردیم.
علی باقری همین طور در گفت وگویی با شبکه المیادین اصرار کرد که روند ما در مذاکرات موفقیت آمیز بوده و پیشرفت خوبی را محقق کردیم و این پیشرفت می تواند زمینه سریعی برای مذاکرات جدی را فراهم آورد.
عماد آبشناس کارشناس مسائل بین الملل هم در ارزیابی خود از روند برگزاری مذاکرات در وین می گوید: بنظر می رسد هر چه اسرائیلی ها هیاهوی بیشتری نشان می دهند بیان کننده این است که مذاکرات در وین به سمت و سوی مثبت پیش می رود و آنچه مشخص است اینکه طرفین چه ایران و چه ۱+۴ و حتی آمریکا به این نتیجه رسیدند که باید به یک توافقی دست یابند.
دیگر اخبار در رابطه با مذاکرات را می توانید در لینک های زیر دنبال کنید.
مذاکره کنندگان در وین خودرا با ایده های ایران تطبیق داده اند
احتمال حصول توافق در مذاکرات وین بیشتر شده است
اصلاح طلبان از توافق وین حمایت خواهند کرد؟
***
دبیر کمیسیون مشترک حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی از اصرار کمیسیون بر تصویب طرح پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی خبرداد و اظهار داشت: اصرار کمیسیون بر تصویب درست، منطقی و همراه با نظرات کارشناسان می باشد.
مهرداد ویس کرمی درباره این که برخی معتقدند با ارجاع این طرح به مرکز تحقیقات به تدریج شاهد مسکوت ماندن طرح خواهیم بود، اظهار داشت: به هیچ عنوان اینطور نیست، اتفاقا بالعکس است و کمیسیون به تصویب این طرح اصرار دارد، اما اصرار کمیسیون بر تصویب درست، منطقی و همراه با نظرات کارشناسان می باشد، ممکنست برخی مخالفان امیدی داشته باشند که چنین اتفاقی که اشاره شد رخ دهد، اما خیر چنین چیزی نخواهد بود، همه ما موافقیم که مدیریت فضای مجازی یک بحث حکمرانی است و وظیفه مجلس است که خلاء قانونی این حوزه را رفع کند.
بعد از آنکه روز یکشنبه (۲۱ آذرماه) لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ توسط رییس جمهور تقدیم مجلس شد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صفحات شخصی خود در توئیتر به آن واکنش نشان دادند که گزارش کامل آنرا می توانید اینجا بخوانید.
اظهارات حجت الاسلام و المسلین غلامحسین محسنی اژه ای در نشست شورای عالی قضایی هم از خبرهای مورد توجه مخاطبان بود.
رییس قوه قضائیه با اعتراف به این که هنوز در قوه قضائیه تحولی ایجاد نکرده ایم، اظهار داشت: اگر کاری کردیم ورودی پرونده ها به قوه قضائیه بسیار پایین آمد، رسیدگی ها کوتاه شد و رضایت مردم بالا رفت، تحولی به وجود آورده ایم.
در پی، اشتباه یک خبرنگار در ثبت سخنرانی معاون پارلمانی رییس جمهور در هفته گذشته، روابط عمومی معاونت پارلمانی رئیس جمهور با صدور اطلاعیه ای مجدد اظهارات منتسب به سید محمد حسینی را تکذیب و اصرار کرد که از دوستان انقلابی انتظار می رود که به اخبار نادرست و اخبار رسانه های بیگانه استناد نکنند.
در این اطلاعیه آمده است: هفته گذشته، اشتباه عجیب یک خبرنگار در ثبت سخنرانی معاون پارلمانی رییس جمهور منشأ قضاوت های نادرستی شد که منبع اولیه خبر بلافاصله متوجه اشتباه خبرنگار خود شد و خبر اولیه را اصلاح کرد. تکذیبیه این خبر نیز در قالب اطلاعیه رسمی روابط عمومی این معاونت همان روز در رسانه ها انتشار یافت، اما گویی برای بهانه جویان اصالت خبر مهم نبود و همچنان بر طبل تفاسیر نامربوط کوبیدند و متاسفانه برخی دوستان انقلابی هم ناآگاه و بی مطالعه و با استناد به اخبار جعلی انتشار یافته در رسانه های معاند، آنرا تکرار کردند؛

منبع:

1400/09/23
11:37:43
5.0 / 5
1061
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل