رئیس كمیسیون قضایی مجلس:

توافق بین المللی باید استقامت داشته باشد

توافق بین المللی باید استقامت داشته باشد

ایرنا- رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: توافق بین المللی باید استقامت داشته باشد و اینقدر ساده لوحانه نباشد که هر کسی هر زمان خواست بتواند از آن بیرون برود.


حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: این لزوم زمانی پررنگ تر می شود که قدرت های مستبد طرف دیگر قرارداد باشند چونکه امکان دارد عرصه را ترک کنند و به تعهد خود وفادار نمانند به صورتی که در گذشته هم این مشکلات را داشته ایم.
نماینده مردم شهرستان های شرق استان کرمان شامل بم، نرماشیر، فهرج و ریگان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هر توافقی صورت بگیرد باید عزتمندانه باشد؛همان طور که مقام معظم رهبری و مراجع بزرگ فرمودند توافق نباید فریب و نیرنگ باشد.
وی تصریح کرد: در هنگام انجام مذاکره باید احتمال زیاد بدهیم که دنبال فریب هستند کما این که در گذشته نه چندان دور توافق صورت گرفته فریب بود
غضنفرآبادی درباره تأثیر توافق های عوامانه در وضعیت کشور اظهار داشت: توافق های عوامانه همان کلاه گذاشتن است و نفعی که ندارد هیچ به ضرر کشور هم هست؛مانند توافقی که در دولت قبل انجام شده بود که هیچ دستاوردی نداشت و فقط دارای ظاهری قشنگ و بدون محتوا بود.
وی بیان نمود: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند طرف های ما قابل اعتماد نیستند و اگر با این افراد به صورت ساده انگاری و ساده لوحانه برخورد شود و گمان نماییم که لبخند آنان در آینده گره گشای مشکلات است یک جهالت و توهم است.
این نماینده مجلس اظهارداشت: حتی در قرآن و روایات ائمه هم تاکید بر قراردهای مهم و محکم شده؛ حتی قراردادی که کسی قرض یا رهنی به کسی می دهد این قرارداد هم باید به صورت محکم صورت گیرد.
نماینده مردم شهرستان های شرقی استان کرمان در مجلس شورای اسلامی افزود: در قرارداد نباید به خنده های شفاهی اکتفا شود و باید متن آن دقیق، کارشناسانه و محکم باشد چونکه طرف ایرانی ما از این قراردادها بارها گزیده شده و نباید از این به بعد صدمه ببیند.
غضنفرآبادی خاطرنشان کرد: متاسفانه در دولت قبل به علت این که فضای رسانه ای را به دست بگیرند گرفتار شتاب زدگی شدند و خسارت دیدند؛ همان گونه که خودشان هم گفتند هر توافقی بهتر از عدم توافق است در صورتیکه حرفی غیرمنطقی است.
توافق دولت قبل برد-برد نبود
وی توضیح داد: توافق دولت قبل حتی طبق گفته های خودشان هم توافق برد-برد نبود، ازاین رو اگر طرف دنبال حل مبحث نباشد و دنبال ظاهرسازی باشد گرفتار شتاب زدگی می شود بنابراین برخی جریانات به خاطر این که سریعتر به نتیجه برسند و آرایی را برای خود کسب کنند، متاسفانه به یک قرارداد و تفاهمی که هیچ نفعی نداشت رضایت دادند و نخواستند توافق محکم، مکتوب و کارشناسی شود.
نماینده مردم شهرستان های شرقی استان کرمان تصریح کرد: متاسفانه در این ماجرا کسانی به طرف خارجی اعتماد کردند و توافقی انجام دادند و امروزه نه تنها از این توافق ثمری نداریم بلکه متضرر هم شده ایم.
وی ضمن اشاره به توجه نکردن به سفارش های مقام معظم رهبری در دوره های گذشته بیان نمود: در دولت قبل به سفارش ها توجه نشد و گفتند امضای کری اعتبار دارد؛ همینطور باوجود سفارش ها حقوق ملت ایران در تمام مبحث ها رعایت نشده بود و تفاهم بگونه ای بود که تمام اقدامات از ناحیه ایران صورت بگیرد و به صورت مرحله به مرحله نبود.
غضنفرآبادی اظهار داشت: قراربود طبق شعاری که داده بودند همه تحریم ها پس از امضای تفاهمنامه برداشته شود که تمام اقدامات همچون بتن ریزی رآکتور اراک و از بین رفتن سانتریفیوژها را انجام دادیم اما این مورد فقط شعار و دروغ بود چونکه تحریمی برداشته نشد بلکه تحریم های بیشتری افزوده شد.
وی اظهار داشت: این خسارت بزرگی به این قسمت قرارداد بود که ما بسیار ساده لوحانه در این مورد وارد شدیم و فقط به حرف شفاهی طرف مقابل اعتماد کردیم که نباید این گونه عمل می شد.
مراقب بازی دشمن باشیم
رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: باید مراقب بازی دشمن بود و دقت لازم را داشت چونکه طرف های مقابل قرارداد بویژه آمریکا و کشورهای تحت سیطره آن سابقه بدی دارند؛ بحث اعتماد را نمی گردد با حرف و شعار بیان کرد.
غضنفرآبادی با اشاره به اینکه باید مراقب باشیم بازی نخوریم و دقت لازم را داشته باشیم که طرف با مذاکرات ما را سرگرم نکند اظهار داشت: ما دنبال مذاکره هستیم اما نه این که تحت این عنوان حل مشکلات کشورمان را به مذاکره پیوند بزنیم که متاسفانه در گذشته بعضی از افراد این کار را در حق کشور کردند و تمام موضوعات و مسایل کشور را به مذاکرات پیوند زدند.
به گفته وی در توافق قبلی هیچ پیشرفتی در مسایل اقتصادی و سایر موضوعات نداشتیم و امروزه واقعا جامعه ما رنج آنرا تحمل می کند.
مسئولان تضمین های لازم را بگیرند
این نماینده مجلس تاکیدکرد: مسؤلان دقت لازم را داشته باشند و تضمین های لازم را بگیرند؛ این گونه هم نباشد که ایران به صورت یک طرفه اقداماتی را انجام دهد، اگر مقرر است ما اقداماتی را انجام دهیم طرف مقابل هم باید یکسری اقدامات انجام دهد.
رییس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی افزود: توافق باید مقتدرانه، هوشمندانه و عزتمندانه باشد و در نهایت باید دشمنی ها را هم از بین ببرد نه این که با تفاهمنامه دشمنی ها باقی بماند چونکه این تفاهمنامه نبوده و دروغ، مکر و فریبی بیش نیست.
به گفته وی باید حفظ حقوق دو طرف در قرارداد رعایت شود و بودن تضمین نباشد.
مسببان توافق عوامانه پاسخگو باشند
نماینده مردم شهرستان های بم، نرماشیر، فهرج و ریگان در مجلس اظهار داشت: مسببان توافق های عوامانه باید در دو جهت پاسخگو باشند، یکی افکار عمومی که متاسفانه هنوز برخی اصرار دارند توافق نامه خوب بوده در صورتیکه هیچ نتیجه ای نداشته است و دیگر این که مردم باید متوجه باشند این یک تفکر انحرافی است که متاسفانه در بدنه نظام جمهوری اسلامی ایران تحت هر عنوانی رشد کرده و مراقب این گونه تفکرات باشند.
غضنفرآبادی اضافه کرد: مردم باید متوجه باشند اگر توافق نامه محکم و عوامانه نبود و دارای تضمین بود حالا درگیر این مشکلات نمی شدیم و وقت کشور و مسؤلان را هم صرف این موضوعات نمی کردیم.
رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: صدمه این تفکرات خطرناک گاهی اوقات به حدی جدی است که شاید مردم آنرا به پای نظام، اسلام و انقلاب هم بگذارند و همه ما مسؤلان و دلسوزان باید برای مردم بویژه نسل جوان تبیین نماییم که این تفکر انحرافی به جامعه صدمه وارد می نماید.
این نماینده مردم در مجلس خاطرنشان کرد: انقلاب مظلوم قرار گرفته که باید تاوان اقدامات بی خاصیت و بی مورد برخی افراد را بدهد و مردم باید هوشیار باشند و بدانند انقلاب در این قضیه گناهی ندارد.

1400/09/20
15:23:18
5.0 / 5
966
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
محفل