نشست مشترك مجلس و دولت

رئیسی: دولت می خواهد بودجه 1401 کسری و تورم نداشته باشد

رئیسی: دولت می خواهد بودجه 1401 کسری و تورم نداشته باشد

به گزارش محفل رییس جمهور اظهار داشت: بودجه 1401 نخستین سند مالی مهمی است که در این دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود. دولت می خواهد این بودجه کسری و تورم نداشته و دارای رشد اقتصادی باشد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه مشترک مجلس و دولت به مناسبت روز مجلس در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: در خاطرات شهید مدرس محورهای قابل توجهی در سیره و سلوک ایشان برای مبارزه با استبداد و مبارزه با استعمار دیده می شود. با اهمیت ترین محور در زندگی شهید مدرس پیوند بین معنویت و سیاست است. امروز محصول جدایی معنویت از سیاست در دنیا کلاهک های هسته ای شده است. همین طور ۷۰ سال ظلم بر مردم فلسطین از دیگر نتایج جدایی معنویت از سیاست است. خیلی از اتفاقاتی که در عالم رخ می دهد محصول این امر است.
وی اظهار نمود: برمبنای مکتب شهید مدرس و مکتب امام بزرگوار دینداری و دین مداری، خداخواهی و حق خواهی جامعه را سعادتمند می کند. دین می تواند زندگی بشر را اداره کند و برای همه نیازهای آن برنامه داشته باشد. از خداوند می خواهم که در این روز که سالگرد شهادت شهید مدرس است و در روز مجلس توفیق خدمت به همه ما را در این راه عنایت کند.
رئیسی اشاره کرد: محوری ترین نکته قانون و قانون مداری است. وظیفه مهم مجلس قانون گذاری و تعیین ریل گذاری برای حرکت جامعه است. امروز مجلس جلوه اراده مردم است. ما مجلسی داریم که جلوه رأی مردم را نشان میدهد. نکته مهم این است که ما این اراده مردمی را برای ریل گذاری جامعه به کار بگیریم. قانون گذاری بخش مهمی از کار مجلس است، اما اجرای قانون نیز یک مسئله مهم می باشد. همگان باید خودرا موظف به اجرای قانون بدانند. همه افراد باید بدون استثنا با قانون حرکت کنند و به آن احترام بگذارند. قانون محور اجرای عدالت است.
رئیس جمهور اظهار نمود: ما اگر بخواهیم مسئله قسط و عدالت را محور جامعه قرار دهیم برای سنجیدن میزان اجرای عدالت هیچ ابزاری جز قانون وجود ندارد. هرچقدر قانون رعایت شود می توان اظهار داشت که عدالت نیز رعایت شده است. نمی گویم که این دو را مساوی قرار دهیم اما بهتر از اجرای قانون ابزار دیگری برای سنجیدن اجرای عدالت نداریم.
رئیسی اضافه کرد: کشوری که دارای انتخابات است باید قانون محور اساسی آن باشد. قانون عادلانه، اجرای عادلانه و داوری عادلانه محور اصلی اجرای عدالت است. در روز مجلس باید همه سلیقه های سیاسی و همه مسئولان در همه حوزه ها خودرا ملزم بدانند که در راه قانون حرکت کرده و با اجرای قانون به اجرای عدالت در جامعه کمک کنند.
وی در ادامه اشاره کرد: به روز بودن و کارآمد بودن قانون مهمست اما آنچه که خیلی مهم بوده و رهبری نیز بر آن تاکید دارد مسئله تنقیح قوانین است. مجلس و دستگاه های اجرائی و دستگاه قضایی در این راه باید نقش ایفا کنند. برای اجرای قانون نیازمند هستیم همگرایی و همپوشانی بین همه مسئولان در کشور وجود داشته باشد.
رئیسی اشاره کرد: هماهنگی و انسجام قوا یک تاکتیک نیست بلکه یک راهبرد اساسی و ضرورتی اجتناب ناپذیر است. نباید اجازه داد این انسجام خدشه دار شود. نباید اجازه داد حاشیه ها به متن وارد شود. حتما اظهارنظرها و اختلاف دیدگاه ها وجود دارد اما انسجام بین قوا مسئله اصلی بوده و حاشیه ها باید در حاشیه بماند. باید با انسجام قوا که نیاز جدی جامعه است به سمت حرکت برای حل مشکلات زندگی مردم برویم.
. رئیس جمهور با اعلان اینکه لایحه بودجه ظرف چند روز آینده تقدیم مجلس خواهد شد، اظهار داشت: پیش از این که بودجه ۱۴۰۱ به مجلس بیاید اگر دوستان نظراتی دارند که در همین پیش نویس بتواند رعایت شود، مطرح کنند. مشی سازمان برنامه و بودجه در این چند وقت هم این بوده که با مشورت صاحبنظران خصوصاً دوستانی که در کمیسیون های مجلس هستند، کار را دنبال کند.
به گزارش محفل به نقل از ایسنا، رییس جمهور با اشاره به تقدم لایحه بر طرح در بیانات رهبر انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: گاهی دغدغه نمایندگان بصورت طرح ارائه می شود؛ این حق نمایندگان است اما اگر طرح ها با نظر کارشناسان و دولتمردان باشد با غنای بیشتری تبدیل به قانون خواهد شد.
رئیسی ضمن تاکید بر مشخص شدن وضعیت احکام برنامه ششم توسعه اظهار داشت: بودجه ۱۴۰۱ نخستین سندی است که مقرر است به مجلس ارائه شود. رییس سازمان برنامه و بودجه برای تدوین لایحه بودجه از نظرات نمایندگان مجلس بهره برده و استفاده خواهدنمود. دولت می خواهد بودجه ۱۴۰۱ کسری و تورم نداشته و دارای رشد اقتصادی باشد.
منبع:

1400/09/10
11:34:12
5.0 / 5
1159
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
محفل