كارشناسان سیاست خارجی در گفت وگو با محفل:

آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای صدمه ها را جبران کند

آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای صدمه ها را جبران کند

محفل: کارشناسان سیاست خارجی و بعضی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دستیابی به هر توافقی در مذاکرات را منوط به تأمین منافع ایران دانستند و با اشاره به اینکه ایران جدی ترین طرف مذاکرات وین است، تاکید کردند: آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای صدمه ها را جبران کند.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام با محوریت لغو تحریم های ظالمانه آمریکا ضد ملت ایران بعد از نزدیک به پنج ماه وقفه روز دوشنبه در هتل کوبورگ وین از سرگرفته شد.
این نشست در سطح معاونان وزیر و مدیران سیاسی وزارت امور خارجه ایران و گروه ۱+۴ به ریاست انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا برگزار گردید. علی باقری کنی که شنبه گذشته وارد وین شد، ریاست هیات ایرانی را برعهده دارد.
باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران شب گذشته (یکشنبه) و در آستانه دور جدید مذاکرات وین در گفتگو با خبرنگاران تصریح کرد: با اراده جدی و تدارک قوی برای لغو تحریم های غیرقانونی و ظالمانه وارد گفت وگوها شده ایم.
دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای۱+۴ روز دوشنبه با ترکیب جدید تیم مذاکره کننده ایرانی شروع شد مذاکراتی که به قول مقام های کشورمان هدفی جز رفع تحریم های غیرقانونی و ظالمانه و تثبیت حقوق هسته ای ملت ایران ندارد.
توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ که در تیرماه ۱۳۹۴ بعد از ۲۲ ماه مذاکرات فشرده حاصل و دیماه همان سال به اجرا درآمد با تغییر قدرت در آمریکا به اغما رفت. «دونالد ترامپ» ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ دستور خروج از این توافق را امضا و تحریم های هسته ای را ضد ایران بازگرداند.
تهران به امید اجرای توافق دستکم از جانب سه کشور اروپایی عضو برجام شامل انگلیس، فرانسه و آلمان تا یکسال به اجرای تعهدات برجامی پایبند ماند. ایران اما در سالروز یکسالگی برجام شکنی آمریکا و بی اعتنایی اروپا بر پایه مصوبه شورایعالی امنیت ملی به کاهش تدریجی تعهدات در پنج گام اقدام نمود.
با پیروزی «جو بایدن» در جریان رقابت های انتخاباتی ۲۰۲۰ آمریکا، امید به احیای توافق رو به فزونی گرفت و ۶ دور مذاکره بین ایران و ۱+۴ بدون گفت وگوی مستقیم با آمریکا در وین برگزار شد؛ مذاکراتی که از میانه فروردین سال جاری آغاز و ۳۰ خرداد به پایان رسید.
امروز دوشنبه هشتم آذرماه در حالی شاهد برگزاری دور هفتم گفت وگوها و حضور تیم دیپلماتیک کشورمان به ریاست «علی باقری کنی» معاون وزیر خارجه در وین بودیم که اولین دور مذاکرات در دولت آیت الله دکتر «سیدابراهیم رئیسی» به حساب می آید.
علی باقری رئیس هیأت ایرانی روز دوشنبه در انتها جلسه افتتاحیه گفت وگوهای رفع تحریم های ظالمانه ضد ملت ایران اظهار داشت: این نشست به ریاست نماینده اتحادیه اروپایی و جمهوری اسلامی ایران برگزار شد و شرکت کنندگان دیدگاه خودشان را در مورد دو مبحث بیان نمودند.
وی اضافه کرد: یکی در مورد وضعیت اجرای برجام دیدگاه خویش را بیان نمودند و دوم درمورد چشم انداز آتی بخصوص نگاه هر یک از اعضا نسبت به مذاکرات در روند پیش رو.
او افزود: ما در این جلسه بر این نکته تاکید داشتیم که عامل اصلی شرایط کنونی اقدام کشوری است که با نقض توافق و نقص قطعنامه شورای امنیت از توافق خارج شد و بر مغایر قانون و قوانین بین المللی، تحریم های گذشته را مجدداً باز گرداند و همینطور تحریم های جدیدی را ضد ملت ایران وضع کرد.
باقری اضافه کرد: در نهایت قرار بر این شد که اولاً مبحث لغو تحریم ها بعنوان دستورکار اولیه کمیسیون مشترک برجام قرار بگیرد و برهمین اساس قرار شد فردا بامداد سه شنبه نهم آذرماه کارگروه بررسی مبحث لغو تحریم های غیرقانونی و ظالمانه ضد ملت ایران شروع به کار بکند.
وی خاطرنشان کرد: به نظر من این خودش یک دستاورد قابل توجه است که همه کشورهای عضو گروه ۱+۴ به مطالبه به حق جمهوری اسلامی تن داده اند و تاکید و تصریح کرده اند که باید ابتدا وضعیت تحریم های غیرفانونی رژیم آمریکا ضد مردم ما روشن شود و پس از آن در مورد سایر موارد بحث و بررسی و تصمیم گیری شود.
تیم جدید مذاکرات هسته ای متشکل از نیروهای انقلابی و باتجربه هستند
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: بنده به تیمی که به مذاکرات هسته ای اعزام می شوند امیدواری زیادی دارم چون که متشکل از نیروهای خلاق، معتقد به مبانی انقلاب اسلامی و پایبند به اصول انقلاب اسلامی، اهل تجربه و سابقه و... هستند.
ابراهیم عزیزی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا در مورد تیم جدید مذاکرات هسته ای و گام جدی این تیم برای حضور در مذاکرات برای دفاع از حقوق مردم ایران اظهار نمود: یقینا تیم مذاکره کننده تلاش حداکثری برای صیانت از حقوق ملت ایران خواهد نمود و فقط توافقی را مورد تایید قرار می دهد که به نفع جمهوری اسلامی ایران باشد و توافق بد جزو اهدافش نیست.
او افزود: نباید از یاد برد که طرف مقابل مذاکرات هسته ای یعنی اروپایی ها به علت وابستگی سیاست هایشان به نظام سلطه مورد اعتماد نیستند و باید مذاکرات برجام به صورت دقیق صورت بگیرد.
عزیزی اضافه کرد: تیم جدید مذاکرات هسته ای با یک رویکرد جدید عازم وین می شوند تا مذاکرات برجامی را با متد جدیدی ادامه دهند و بطور قطع این تیم بر اساس منافع ملی و راهبردها و چهارچوب های مشخص کشور در این مذاکرات حضور پیدا می کند.
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: تیم جدید مذاکره کننده هسته ای ایران به علت برخوردار بودن از روحیه انقلابی، هیچ گونه باج خواهی را نخواهد پذیرفت و در تلاش است که با دریافت ضمانت های اجرایی در مورد لغو تحریم ها و همینطور راستی آزمایی، در جهت احقاق حقوق ملت گام بردارد و در این مذاکرات، با عزت و اقتدار ورود پیدا کنند.
وی در انتها تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران، برای تیم مذاکرات هسته ای و دستگاه دپیلماسی تولید اقتدار و قدرت کرده است و آنها با دستان پر به میدان مذاکرات می روند و باید تلاش کنند که از این فرصت پیش آمده، بیشترین بهره برداری را برای مردم ایران داشته باشند.
دستیابی به هر توافقی در مذاکرات منوط به تأمین منافع ایران است
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: اگر طرف غربی به این بلوغ برسند که دستیابی به هر گونه توافقی منوط به تأمین منافع ملت ایران است، میتوان به آینده گفت و گوها امیدوار بود اما اگر به دنبال فرصت سوزی باشند ایران هم می تواند از ظرفیت قانون اقدام راهبردی استفاده نماید.
عباس مقتدایی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا ضمن اشاره به مذاکرات ایران با نمایندگان ۱+۴ برای رفع تحریم ها اظهار نمود: طی روزهای اخیر مذاکرات مقدماتی با برخی طرف های غربی انجام شده است و از هشتم آذرما دور جدید مذاکرات را خواهیم داشت که در آن مقامات سیاسی وزارت امور خارجه متناسب با دستورالعمل هایی که برای آنها در سطح کلی کشور صادر شده، گفت و گوهای خویش را آغاز می کنند.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نکته کلیدی برای ما مبحث تأمین منافع ملت ایران است اگر طرف غربی به این بلوغ رسیده باشد که اگر منافع ملت ایران را تأمین نشود، ایران زیر بار باج خواهی نخواهد رفت، میتوان به آینده مذاکرات خوشبین بود. اما اگر همچنان بخواهند فرصت سوزی کنند یا منافع ملت ایران را نادیده بگیرند قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران که در آذرماه سال قبل به تصویب رسیده است اجرا خواهد شد.
وی اظهار داشت: ازاین رو مبحث کلیدی این است که غرب و کشورهای غربی بپذیرند که دستیابی به توافق منوط به تأمین منافع ملت ایران است.
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با یادآوری سابقه عهد شکنی آمریکایی ها اظهار نمود: آمریکایی ها تا وقتی که نپذیرند که باید حکم عرف، مقررات و حقوق بین الملل را رفتار کنند و تا وقتی نپذیرند جمهوری اسلامی ایران بعنوان یک کشور مستقل دارای حقوق قانونی می باشد، هرگونه ادعای آنها درباره دستیابی به توافق ادعای گزاف خواهد بود.
مقتدایی اظهار داشت: آنها ابتدا باید خطای انجام داده شده از جانب خود در سال های اخیر را جبران کنند و در مرحله بعد جمهوری اسلامی بعد از راستی آزمایی به آنها اجازه خواهد داد متناسب با آنچه که ایران تشخیص می دهد، عمل کنند.
آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای، صدمه ها را جبران کند
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، بازگشت آمریکا به مذاکرات را بدون جبران صدمه ها مورد پذیرش ندانست و اظهار داشت: هرگونه توافق باید با هدف بهره مندی مردم ایران از مراودات اقتصادی خارجی باشد و این هدف جز از راه رفع تحریم ها امکان پذیر نیست.
ابوالفضل عمویی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره مذاکرات هسته ای، اظهار داشت: ایران در مذاکرات بر دو اصل تاکید جدی دارد، نخست آنکه طرف مقابل، متعهد شود که بار دیگر اقدامات غیرقانونی چون خروج از برجام و بازگشت تحریم ها را تکرار نکند و همینطور ضرر و خسارتی که به مردم ایران وارد شده را جبران کند. این اقدام غیرقانونی به اقتصاد و مردم ایران صدمه زده و پیگیری این مورد مردم هستند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم، چالش اصلی مذاکرات وین را به نتیجه نرسیدن آن دانست و اظهار داشت: حفظ تحریم ها با هدف توافق یعنی انتفاع اقتصاد ایران مغایرت دارد. ازاین رو هرگونه توافق باید با هدف بهره مندی مردم ایران از مراودات اقتصادی خارجی باشد و این هدف جز از راه رفع تحریم ها امکان پذیر نیست.
عمویی، درباره غیبت آمریکا در مذاکرات، تصریح کرد: آمریکا به شکل غیرقانونی از توافق خارج شده است و وقتی یک طرف میز مذاکرات را ترک می کند بدون رضایت سایر طرفین نمی تواند برگردد. این تاوانی است که آنها بعنوان طرف خطاکار پرداخت می کنند.
وی درباره بازگشت آمریکا به مذاکرات، افزود: بازگشت آمریکا به میز مذاکره بدون پرداخت هزینه و جبران صدمه ها، مورد پذیرش نیست و آنها با عمل به تعهدات باید رضایت طرفهای مذاکره را برای بازگشت به ۱+۵ جلب کنند.
این نماینده مجلس یازدهم، گرفتن تضمین را از موضوعات اساسی مذاکرات خواند و اظهار داشت: اولین نکته این است که طرف آمریکایی باید اعتراف کند مسیری را که رفته اشتباه است و در همین چارچوب هم از او تضمین خواسته می شود که این اقدام خلاف را تکرار نکند. ازاین رو طرف اروپایی و همینطور روسیه و چین به منطقی بودن خواسته ایران اذعان دارند و می پذیرند که ایران مطالبه به حقی دارد.
عمویی درباره روش دریافت تضمین، اظهار داشت: معمول این است که به طرف مقابل اختیار داده می شود مکانیسم دقیق حقوقی را برای تضمین مشخص نماید. همینطور نحوه دریافت تضمین به شیوه های مذاکراتی برمی گردد که حتما برای آن ابتکاراتی وجود دارد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم اضافه کرد: آمریکا که به شکل غیرقانونی و با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از توافق خارج شد و سیاست فشار حداکثری را اعمال کرد، بار دیگر سیاست خویش را تغییر داده و می خواهد به میز مذاکره و ۱+۵ برگردد. موضع ایران این است که بدون رفع تحریم ها با بازگشت آمریکا به توافق هسته ای موافق نیست.
عمویی افزود: در همین چهارچوب میان ایران و ۱+۴ مذاکراتی در حال انجام می باشد و ۶ دور آن برگزار شده و با تشکیل دولت سیزدهم، دور جدیدی شروع شده است که برپایه آن، تعیین نماییم که شروط بازگشت آمریکا چیست.
نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم، درباره نقش مخرب رژیم صهیونیستی، اظهار داشت: نقش بی ثبات ساز رژیم صهیونیستی برای همه مردم منطقه روشن است. اقدامات خرابکارانه نتوانسته رژیم صهیونیستی را به اهدافش برساند. آنها تلاش کردند با ترور دانشمندان، برنامه هسته ای ایران را عقب بیندازند و در کشور ما ناامنی و بی ثباتی ایجاد کنند اما هیچ گاه به هدف خود نرسیدند.
عمویی افزود: برنامه هسته ای صلح آمیز ایران حالا در نقطه اوج خود قرار دارد و با سرعت جلو می رود و از این جهت ادعاهای رژیم صهیونیستی بی مبنا و بدون نتیجه است.
نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم بیان نمود: شرایط امنیتی رژیم صهیونیستی در خاورمیانه در رویارویی با مردم مظلوم فلسطین و جریان مقاومت، شکننده است. آنها حتی نتوانستند مقابل مردم بی دفاع فلسطینی در عملیات سیف القدس موفق شوند. از این جهت رژیم صهیونیستی چالش های بسیار بزرگتری دارد که در حل آن نتوانسته موفق شود.
عمویی خاطرنشان کرد: به نتیجه رسیدن مذاکرات به مواضع و آمادگی طرف مقابل برای رفع تحریم ها برمی گردد. از دید ما بخشی از مشکلات اقتصادی در کشور ریشه های داخلی و بخشی هم ریشه خارجی دارد که حول مبحث تحریم ها است.
مذاکرات نتیجه بخش هدف اصلی تیم مذاکره کننده ایرانی باشد
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تکیه بر استفاده از تمام ظرفیت های کشور در مذاکرات اظهار داشت: حرف جدید این دور از مذاکرات این است که گفت و گوی نتیجه بخش صورت گیرد و همچون گذشته فرسایشی و وقت گیر نباشد.
فداحسین مالکی در گفت و گو با خبرگار سیاسی ایرنا ضمن اشاره به آغاز مذاکرات نمایندگان ایران و ۱+۴ برای رفع تحریم ها در وین اظهار داشت: در این دور از مذاکرات تلاش براین است که مدیریت فضای مذاکرات به دست جمهوری اسلامی و هیات مذاکره کننده ایرانی باشد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، طرح جدی نبودن ایران در مذاکرات از جانب رسانه های غربی را نوعی فرافکنی خواند و اظهار داشت: ایران همیشه در مذاکرات جدی بوده است اتفاقا این طرف غربی و آمریکایی بوده که هیچگاه جدی نبودند و به تعهداتشان عمل نکردند. جمهوری اسلامی همواره به حقوق و قوانین بین الملل و تعهدات خود پایبند بوده است.
نماینده مردم زاهدان تدبیر جدید دولت سیزدهم در سیاست خارجی را همسو با رویکرد مجلس ارزیابی کرد و اظهار داشت: حرف جدید در این مذاکرات این است که اگر مقرر است گفت و گویی صورت گیرد، باید نتیجه بخش باشد و نباید همچون گذشته فرسایشی و وقت گیر باشد.
مالکی با اشاره به اینکه برجام توافقی است که کامل شده و مذاکره ای درباره آن صورت نمی گیرد، اظهار داشت: با بسته شدن مبحث برجام فقط ایران به تعهدات خود عمل کرد و هیچ کدام از کشورهای عضو به تعهدات خود عمل نکرده و شاهد بودیم حتی بعضی از اعضای برجام اقدام آمریکا در خروج از این توافق را محکوم نکردند.
وی درباره ترکیب تیم اعزامی ایران به مذاکرات وین اظهار نمود: سیاست و راهبرد درباره مذاکرات از جانب شورایعالی امنیت ملی اتخاذ شده و مذاکره کننده ارشد باید از همه ظرفیت های کشور استفاده کنند تا بهانه ای دست طرف غربی داده نشود و این اتفاقا نوعی حُسن و مزیت تیم مذاکره کننده ایران است.
این دیپلمات پیشین کشورمان اظهار داشت: در فضای و شرایط مذاکره احتیاج به فشار نیست باید فضای آرامش حاکم شود تا تیم مذاکره کننده بتواند بر مبنای مأموریت خطیر خود در جهت تأمین منافع ملی ایران اقدام نماید.
ایران جدی ترین طرف مذاکرات وین است
کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه اعلام و تاکید بر لغو تحریم ها بعنوان هدف اصلی مذاکرات یک گام روبه جلو است، خاطرنشان کرد: این دور از مذاکرات جدی ترین دوره گفت و گوهاست و ایران با حسن نیت و اراده جدی قدم به مذاکرات گذاشته است.
فواد ایزدی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا تاکید تیم مذاکره کننده بر لغو تحریم ها بعنوان هدف اصلی مذاکرات را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: مهم ترین اصل هر کار و برنامه ای، هدف آن است و انتخاب لغو تحریم ها در گفت و گوهای هسته ای نشان از جدیت تیم مذاکره کننده دارد.
وی ضمن اشاره به تاکیدات رهبر انقلاب بر لغو تحریمها اظهار داشت: افرادی که پیش از این در قوه مجریه بودند در آن مقطع حرف های دیگری می زدند، مثلا گفته می شد که ما مذاکره می نماییم تا حق ایران در انرژی هسته ای به رسمیت شناخته شود و مبحث لغو تحریم ها نبود بلکه تأمین حق ایران بود. این اواخر هم گفته می شد که ما مذاکره می نماییم تا بی آبرو بودن آمریکا به جهان ثابت شود که این مورد هم چندان درست به نظر نمی رسید.
ایزدی اظهار داشت: همه جهان می دانند که آمریکا کشور بی آبرویی است و نیاز نیست برای اثبات این مورد ما متحمل هزینه شویم، اظهار داشت: این که تاکید می شود، تیم مذاکره کننده به دنبال لغو تحریم هاست، قدم رو به جلویی است که هدف از انجام این مذاکرات را مشخص می کند.
این استاد دانشگاه در ادامه این دور از مذاکرات را جدی ترین دوره مذاکرات ارزیابی کرد و اظهار داشت: ایران با حسن نیت قدم به مذاکرات گذاشته است. کشور هم در حوزه اقتصادی به لغو تحریم ها نیاز دارد و از این جهت به نتیجه رسیدن مذاکرات یکی از اهداف اصلی ایران است و بر همین مبنا سناریو نوشته شده و برنامه ها طراحی و تیم مذاکره کننده تعیین می شود تا مذاکرات به نتیجه برسد.
این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه آیت الله رییسی علل خوبی برای رسیدن به نتیجه هم در حوزه سیاست خارجی و هم اقتصادی دارد، خاطرنشان کرد: این ادعا که ایران در مذاکرات آینده جدی نیست نوعی شبهه افکنی و فرافکنی است. با عنایت به اینکه آمریکایی ها درصدد به شکست کشاندن مذاکرات هستند، در صورت بروز بن بست در مذاکرات، طرف آمریکایی می خواهد اعلام نماید که مقصر ایران است و این تهران بود که علاقه ای به مذاکره نداشته و از موضع تند برخورد می کند.
وی افزود: آمریکایی ها تلاش می کنند بروز هر مشکل احتمالی در مذاکرات را به ایران مربوط کنند تا بتوانند ضد ایران اجماع ایجاد کنند، و به زعم خود چین، روسیه و اروپا را برای اعمال تحریم های جدید قانع کنند.
ایزدی افزود: در واقع این رویکرد هم بعد تخریبی و هم بعد عملیات روانی دارد و برای ایجاد چنین اجماعی باید اول ایران را مقصرنمایی شده و ایران هراسی را گفتمان مسلط کنند تا به هدف خود دست یابند.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بین مواضع اروپا و آمریکا درباره برجام، اختلاف وجود دارد؛ اظهار داشت: به نظر من آمریکا از برجام عبور کرده است و نمی خواهد به متن قبلی بازگردد و به دنبال توافق طولانی تر است.
وی تصریح کرد: حالا آمریکا اعلام می کند که خواهان توافقی قوی تر و فراتر از بحث های هسته ای است کما این که وندی شرمن هم پیش از این گفته بود که شرایط سال۲۰۲۱ مانند شرایط سال ۲۰۱۵ نیست و دغدغه هایی که در ۲۰۱۵ وجود داشته حل شده و در ۶ سال قبل دغدغه های دیگری به وجود آمده است اما به نظر می آید اروپا، چین و روسیه مایل به بازگشت به برجام هستند.
کارشناس روابط بین الملل با تکیه بر این که آمریکایی ها دیگر چندان دغدغه برجام را ندارند، توضیح داد: این عدم تمایل هم به علت سیاست های خارجی و هم سیاست های داخلی این کشور است. اگر توافقی هم حاصل شود، کنگره آمریکا آنرا تایید نخواهد کرد. ضمن این که جمهوری خواهان اعلام نمودند که در صورت پیروزی در کنگره توافق را همانند دوران ترامپ متوقف خواهیم کرد.
ایزدی یادآورشد: حقیقت آن است که دولت بایدن مشکلات گوناگونی دارد که یکی از آنها خود رئیس جمهور آمریکا است و از این جهت در طرف آمریکایی چندان دغدغه بازگشت به برجام دیده نمی گردد و هدف آنها این است که با طرح موضوع هایی فراتر از برجام و دریافت پاسخ منفی ایران مذاکرات را شکست خورده نشان داده و دولت ایران را مقصر اعلام کنند.
ایزدی درباره پذیرش گفت و گوهای فرابرجامی از جانب ایران هم اظهار داشت: در دوره قبل مذاکرات هسته ای در سال ۹۴، رهبری اعلام نمودند که اگر طرف مقابل در ارتباط با برجام درست عمل کرده و پایبند تعهدات خود باشد میتوان در حوزه های دیگر هم گفت و گو کرد اما آیا امریکایی ها به تعهدات خود عمل کردند؟ پاسخ منفی است. پس چطور می توان از توافقی که نفعی برای ایران نداشته و عبور کرده و به توافق گسترده تری فکر کرد؟


منبع:

1400/09/09
11:32:35
5.0 / 5
1187
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل