باقری:

مذاکرات هسته ای در صورت عدم لغو تحریم ها شکست می خورد

مذاکرات هسته ای در صورت عدم لغو تحریم ها شکست می خورد

به گزارش محفل علی باقری کنی معاون سیاسی وزارت خارجه ایران بار دیگر با تکیه بر مواضع کشور برای ادامه مذاکرات وین اخطار داد که مذاکرات هسته ای در صورتیکه تمام تحریم ها لغو نشود؛ با شکست روبرو خواهد شد.


باقری در گفتگو با تارنمای روزنامه ایندیپندنت تصریح کرد که هر گونه پیشرفت در راه مذاکرات باید با لغو همه تحریم های آمریکا همراه باشد و تضمینی در خصوص این که دولت آینده در واشنگتن یک مرتبه دیگر مانند دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا از توافق خارج نشود، وجود ندارد.
وی با انتقاد از عملکرد دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا بیان کرد که دولت فعلی درحال تکرار بعضی از اشتباهات سلف خود است و به سیاست شکست خورده فشار حداکثری بر تهران که باعث سرگردانی سیاسی آمریکا شده، ادامه می دهد.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه عنوان کرد: لغو تمامی تحریم های در رابطه با برجام همچون تحریم های اعمال شده در قالب کارزار فشار حداکثری شرط لازم برای موفقیت در مذاکرات است.
وی ضمن اشاره به بد عهدی واشنگتن در خروج از توافقی که بعد از سال ها مذاکره به دست آمد، خاطرنشان کرد: دریافت تضمین از سوی دیگر برای عدم خروج از توافق، عدم اعمال و اجرای تحریم های جدید و همینطور عدم بازگرداندن تحریم های پیشین برای پیشگیری از این احتمال است که بی نظمی سیاسی در آمریکا تأثیر بر رفتار بین المللی این کشور داشته باشد.
باقری کنی عنوان کرد: متاسفانه، سیاست شکست خورده تداوم فشار حداکثری که در دولت ترامپ آغاز شد، در دستور کار دولت بایدن باقی مانده است.
وی بار دیگر تصریح کرد که بایدن باید تحریم ها را به منظور رها کردن خود از سردرگمی سیاسی و تعقیب سیاست های غیر انسانی و شکست خورده دولت ترامپ لغو کند.
باقری ضمن اشاره به شکست دیگر آمریکا در یکی از سیاست های خارجی خود افزود: فرار آمریکا از افغانستان نمونه دیگری از این بود که ایالات متحده شریک قابل اعتمادی برای هیچکس نیست. ما در جریان گفت وگوی نزدیک، پایدار و سخت با کشورهای منطقه هستیم.
باقری همینطور در مورد بد عهدی تروئیکای اروپایی هم بیان نمود: اروپایی ها باید با اجرای گام های عملی برای رفع تحریم ها، عدم پایبندی خود به برجام را جبران کنند. ما مواضع کشورهای دیگر را با عنایت به منافع خود می سنجیم و تماس و تعامل آنها با آمریکا برای ما مبحث بحث نیست. کشوری که بر سر میز مذاکره می نشیند باید بتواند سیاست های مستقلی را دنبال کند و گرنه چرا باید پای میز مذاکره باشد؟
معاون سیاسی وزارت امور خارجه در گفتگو با نشریه انگلیسی ایندیپندنت در واکنش به بدهی سنگین لندن به تهران اظهار داشت: دولت انگلیس باید بدهی خویش را کامل پرداخت کند، مشکلات پرداخت این بدهی ناشی از وضعیت کسب و کار دولت انگلیس است.
درحالی که جمهوری اسلامی ایران روی لغو تحریم های ظالمانه آمریکا بعنوان محور اصلی مذاکرات تاکید دارد، به نظر می آید که طرف های مقابل تلاش می کنند تا فضای نشست را به انحراف کشانده و تحت شعاع ضرب الاجل های ساختگی قرار دهند. این درحالیست که دولت جدید آمریکا به رغم ادعای تمایل برای بازگشت به برجام رفع تحریم های ظالمانه، تابحال اقدام جدی در این حوزه انجام نداده است.
محمد رضا غائبی سرپرست نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ها بین المللی مستقر در وین هم در نشست شورای حکام با اشاره به اینکه دولت سابق آمریکا به صورت غیرقانونی اصل تثبیت شده حقوق بین الملل، یعنی اصل حفظ قراردادها (Pacta Sunt Servanda) را در قربانگاه خودبرتر بینی قربانی کرد و دولت جدید این کشور هم هنوز این رفتار غیرمسئولانه را به منظور کاهش نتایج مخرب خود اصلاح نکرده است، اضافه کرد: هنوز مشاهده نشده است که آیا دولت کنونی آمریکا آماده ترک اعتیاد این کشور جهت استفاده از اقدامات قهری یکجانبه، احترام به مقررات بین المللی، اجرای کامل و موثر تعهدات لغو تحریم ها و اتخاذ کلیه تصمیمات لازم در این خصوص است.
وی بیان داشت: بسیار مهم می باشد که ایالات متحده از نقض تعهدات خود ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بدون تاخیر بیشتر و هیچ پیش شرطی دست بردارد.
نماینده کشورمان خاطرنشان کرد که مذاکرات آتی در وین، فرصت منحصر به فردی را برای سایر شرکت کنندگان برجام و ایالات متحده فراهم می آورد تا نیت واقعی خویش را برای بازگشت به اجرای کامل تعهداتشان از راه حذف تمامی تحریم های غیر انسانی و غیر قانونی، به روشی موثر ثابت کنند.منبع:

1400/09/05
13:29:47
5.0 / 5
979
تگهای خبر: دولت , قانون , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
محفل