امیرعبداللهیان:

هدف مشارکت ایران در مذاکرات لغو تحریم ها است

هدف مشارکت ایران در مذاکرات لغو تحریم ها است

به گزارش محفل وزیر امورخارجه، هدف مشارکت فعال ایران در مذاکرات آینده هسته ای را لغو تحریم های غیرقانونی اعمال شده ضد ایران دانست و اظهار داشت که تمامی طرف ها به این درک مشترک رسیده اند که آمریکا مقصر اصلی و مسئول وضعیت فعلی است.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «زبیگنیو رائو» وزیر امور خارجه لهستان و «حسین امیر عبداللهیان» وزیر امورخارجه ایران در گفتگوی تلفنی درباره وضعیت روابط دوجانبه، تحولات منطقه ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کردند.
در این گفتگو وزیر امور خارجه لهستان ضمن اشاره به سابقه تاریخی روابط دو کشور بخصوص میزبانی انسان دوستانه مردم ایران از مهاجران لهستانی در خلال جنگ جهانی دوم، این روابط را برای هردو طرف افتخار آمیز ذکر کرد و اظهار داشت که در سال آینده هشتادمین سالگرد این رویداد تاریخی را در لهستان با برگزاری مراسم جشن ویژه ای گرامی خواهند داشت.
امیرعبداللهیان هم متقابلا وجود مجموعه ای از ذهنیت های مثبت میان مردم دو کشور را در روابط دیرینه دو دولت با اهمیت توصیف کرد و آمادگی کشورمان را برای برگزاری مراسم مشترک گرامی داشت هشتامین سالگرد میزبانی ایرانی ها از اتباع لهستانی اعلام نمود.
وزیر امورخارجه ضمن قدردانی از اهدای یک میلیون دُز واکسن کرونا از لهستان بعنوان مصداقی از روابط انسانی دو کشور، توضیحاتی درباره وضعیت واکسیناسیون، تولید واکسن در ایران و همینطور زیر پوشش قرار دادن بیشتر از ۴ میلیون مهاجر افغان در ایران، به رغم تحریم های غیر انسانی ضد ایران بیان کرد و افزود که از هرگونه ابتکار دیگر کشورها بخصوص لهستان جهت کمک به پناهجویان و مردم افغانستان که این روزها در وضعیت خوبی به سر نمی برند، استقبال می کند.
امیر عبداللهیان همینطور ضمن اشاره به وضعیت بحران انسانی در یمن و پشتیبانی ایران از برقراری صلح، تصریح کرد: بحران یمن چاره نظامی ندارد و محاصره انسانی یمن باید برداشته شود و جنگ خاتمه یابد.
وزیر امور خارجه با خوب توصیف کردن برخی حوزه های همکاری بخصوص فرهنگی و علمی، دیپلماسی پارلمانی، به ناکافی بودن سطح روابط بازرگانی و اقتصادی دو کشور اشاره نمود و بر همکاری هر چه بیشتر بخش خصوصی دو کشور تصریح کرد.
وی هدف مشارکت فعال ایران در مذاکرات آینده هسته ای را لغو تحریم های غیرقانونی اعمال شده ضد ایران دانست و خاطرنشان کرد که تمامی طرف ها به این درک مشترک رسیده اند که آمریکا مقصر اصلی و مسئول وضعیت فعلی است.
وزیر امور خارجه لهستان هم ضمن مرور روابط دوجانبه از ابعاد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی از عزم آن کشور برای ارتقاء هرچه بیشتر روابط اطلاع داد.
وی همینطور از اقدامات ایران درمورد پناه جویان افغانستان ابراز تشکر و اعلام حمایت کرد و در ادامه به بحران مهاجرت غیر قانونی به وجود آمده در مرزهای این کشور پرداخت.
وزیر امور خارجه کشورمان هم ضمن اشاره به وجود تعداد اندک از اتباع ایرانی که تحت تأثیر اقدامات غیر قانونی برخی شبکه های قاچاق انسان اقدام به سفر به بلاروس و از آنجا به صورت غیرقانونی در صدد ورود به لهستان هستند، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت مذکور، تصریح کرد: با اعزام معاون کنسولی وزارت خارجه ایران به منطقه، موفق به بازگشت برخی از اتباع سرگردان در مرز بلاروس و لهستان به ایران شدیم. دو طرف تاکید نمودند که به تلاش مشترک برای حل مبحث ادامه خواهند داد.
در این گفتگو امیر عبداللهیان ضمن ابلاغ سلام گرم رئیس جمهوری کشورمان به همتای لهستانی، از وزیر امور خارجه این کشور برای سفر به تهران دعوت به عمل آورد. وزیر خارجه لهستان هم خواستار ابلاغ سلام های صمیمانه مقامات ارشد لهستان به رئیس جمهور اسلامی ایران شد.
منبع:

1400/08/28
13:53:46
5.0 / 5
952
تگهای خبر: ابلاغ , اقتصاد , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
محفل