در جلسه هیات دولت انجام شد

اعطای سهمیه جبرانی بنزین به دارندگان کارت سوخت در آذر ماه

اعطای سهمیه جبرانی بنزین به دارندگان کارت سوخت در آذر ماه

محفل: هیات دولت در جلسه بامداد روز چهارشنبه که به ریاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی برگزار شد، با اعطای سهمیه جبرانی بنزین به دارندگان کارت سوخت برای جبران هزینه وارده در دوره عدم دسترسی به سامانه هوشمند سوخت موافقت کردند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، در جلسه امروز هیات دولت بمنظور جبران هزینه وارده به دارندگان کارت سوخت بنزین در دوره عدم دسترسی به بنزین سهمیه ای به سبب بروز اشکال در سامانه هوشمند سوخت، هیات وزیران وزارت نفت را موظف کرد بوسیله شرکت تابعه ذیربط، سهمیه جبرانی بنزین با قیمت هر لیتر ۱۵ هزار ریال را به سهمیه ماهانه خودرو ها در آذر ماه ۱۴۰۰ فقط برای یک دفعه اضافه کند.
بر این اساس، سهمیه جبرانی برای انواع خودرو ها با کاربری های مختلف به شرح زیر است:
۱۰ لیتر بنزین برای خودرو های سواری شخصی و مدل بالا، سواری و مدل بالا جانبازان و معلولین، مسافربر شخصی، آموزشگاه های رانندگی، آژانس و دستگاه های عمومی، وانت کم مصرف، وانت پرمصرف (دوگانه سوز و LPG) و کامیون (دوگانه سوز و LPG)
۵ لیتر برای موتورسیکلت
۲۰ لیتر بنزین برای خودرو های سواری عمومی (دوگانه سوز و LPG)، تاکسی و تاکسی ون (دوگانه سوز و LPG)، خطی بین شهری (دوگانه سوز و LPG)، وانت پرمصرف و کامیون (بنزین سوز)
۳۰ لیتر بنزین برای خوردوهای سواری عمومی (بنزین سوز)، تاکسی (بنزین سوز)، خطی بین شهری (بنزین سوز)، آمبولانس (بنزین سوز، دوگانه سوز و LPG)
۴۰ لیتر بنزین برای اتوبوس، تاکسی ون (بنزین سوز) و مینی بوس (بنزین سوز)
رأی اعتماد هیات وزیران به استاندار پیشنهادی وزارت کشور
همچنین در این نشست، اعضای دولت بعد از بررسی برنامه ها و سوابق اسماعیل زارعی کوشا، وی را بعنوان استاندار کردستان تعیین کردند.
زارعی کوشا متولد ۱۳۵۷ در شهرستان قروه و کارشناس ارشد و دانشجوی دکتری در رشته فقه و مبانی حقوق و کارشناس حسابداری است. وی قبل از این مسئولیت هایی همچون مشاور و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل روابط عمومی و تبلیغات مجمع تشخیص مصلحت نظام، فرماندار و قائم مقام شهرداری کلانشهر قم، فرماندار شهرستان نهاوند، قائم مقام صدا و سیمای مرکز خوزستان و همدان و مدیر طرح و نظارت مرکز موسیقی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را برعهده داشته است.
اختصاص اعتبار به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان
هیات وزیران همچنین، باتوجه به خطرپذیری بالای کشور در مقابل مخاطره زلزله و اهمیت رصد و پایش مطلوب تر گسل ها و زمین لرزه های رخداده در مناطق مختلف کشور و بمنظور آگاهی، آمادگی و اطلاع رسانی سریع و بموقع زلزله، با اختصاص مبلغ ۳۰۰ میلیاردریال اعتبار هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران (به ترتیب مبلغ ۵۰ میلیاردریال اعتبار هزینه ای بمنظور حفظ، نگهداری، ارائه خدمات شبانه روزی و سایر هزینه های مرکز لرزه نگاری کشوری، شبکه ها، پایگاه ها و ایستگاه های لرزه نگاری سطح کشور و مبلغ ۲۵۰ میلیاردریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای برای تقویت و به روزرسانی تجهیزات موجود، توسعه و تجهیز ایستگاه ها و رصدخانه های جدید و نیز تعمیرات ابنیه و تجهیزات شبکه ها، پایگاه ها و ایستگاه های لرزه نگاری سراسر کشور) موافقت نمود.
با تصویب هیات وزیران همین طور مبلغ یک هزار میلیاردریال اعتبار هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای (به ترتیب مبلغ ۳۰۰ میلیاردریال اعتبار هزینه ای و مبلغ ۷۰۰ میلیاردریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای) بابت تسویه تنخواه بمنظور پیشگیری، بازسازی تاسیسات زیربنایی و روبنایی و پرداخت خسارت به لطمه دیدگان ناشی از حوادث غیرمترقبه استان خوزستان اختصاص یافت.
دولت همین طور مؤسسه و سازمان یاد شده را موظف کرد ضمن نظارت فنی و اجرائی بر روند انجام کار و بازسازی، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را هر سه ماه به سازمان های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال کنند.
در ادامه جلسه امروز هیات دولت، تعداد دیگری از پیشنهادهای دستگاه های اجرائی بررسی و به تصویب هیات وزیران رسید.
انتقال اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای مؤسسه علمی کاربردی صنعت آب و برق به پژوهشگاه نیرو
با توجه به انحلال مؤسسه علمی کاربردی صنعت آب و برق و انتقال کارکنان، مجتمع ها و واحدهای استانی آن به پژوهشگاه نیرو، هیات وزیران با پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور در خصوص انتقال اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای این مؤسسه به پژوهشگاه مذکور موافقت نمود.
آیین نامه میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده ها اصلاح شد
دولت بمنظور تامین نظر مجلس شورای اسلامی درباب ماده (۱۵) بخشنامه میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده ها که قبل از این نیز مورد بازنگری قرار گرفته بود، با اصلاح آن موافقت نمود.
به سبب این اصلاحیه، چنانچه مؤسسه اعتباری از پرداخت حق عضویت خود ظرف سه ماه بعد از مهلت های مقرر امتناع ورزد، موضوع جهت اعمال اقدامات انتظامی موضوع ماده (۴۴) قانون پولی و بانکی کشور همچون سلب صلاحیت مدیران و ممنوعیت عملیات سپرده گیری مؤسسه اعتباری به هیأت انتظامی بانکها ارجاع می شود.
ایران و رومانی در حوزه بهداشت دام و دامپزشکی با یکدیگر همکاری می کنند
هیات وزیران باتوجه به نقش ویژه کشور رومانی بعنوان یکی از مهم ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات دامی در سطح اتحادیه اروپا و رابطه تجاری خوب این کشور با کشورهای خاورمیانه، با صدور مجوز به وزارت جهاد کشاورزی برای مذاکره، پاراف و امضای موافقتنامه همکاری در حوزه بهداشت دام و دامپزشکی بین دولت های جمهوری اسلامی ایران و رومانی موافقت نمود.
صدور مجوز موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین ایران و کشورهای پاکستان و عمان
هیات وزیران در ادامه، به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داد با هماهنگی معاونت حقوقی رییس جمهور و وزارت امور خارجه، نسبت به انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت های جمهوری اسلامی پاکستان و سلطنت عمان اقدام نماید.
اصلاح مصوبه مربوط به اعطای تسهیلات در قالب طرح بهسازی مسکن روستایی
هیات وزیران بمنظور ایجاد وحدت رویه و هماهنگی بین وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباب پرداخت تسهیلات در قالب طرح بهسازی مسکن روستایی و شناسایی متقاضیان واجد شرایط، با اصلاح مصوبه مربوط موافقت نمود.
به سبب اصلاح مصوبه فوق، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مکلف است بر طبق طرح جامع مسکن (مصوب وزارت راه و شهرسازی) با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور، سهم استانی تسهیلات را تعیین و برمبنای سهمیه ابلاغ گردیده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نسبت به توزیع سهمیه بانکهای عامل به تفکیک استان، شناسایی متقاضیان واجد شرایط بوسیله وزارت راه و شهرسازی، معرفی آنان جهت دریافت تسهیلات و نظارت بر ساخت و ساز در چهارچوب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اقدام نماید.
انتقال مبالغ جرایم تأخیر در تأدیه اوراق مشارکت فروش رفته شرکت های «مهندسی آب و فاضلاب کشور» و «توسعه آب و نیروی ایران» به حساب بدهی دولت
دولت در امتداد تکلیف خود نسبت به وزارت نیرو و متعاقباً شرکت های «توسعه آب و نیروی ایران» و «مهندسی آب و فاضلاب کشور» در خصوص انتشار اوراق مشارکت در سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ بمنظور اجرای پروژه های بخش های آب و کشاورزی و منابع طبیعی، با انتقال مبالغ جرایم تأخیر در تأدیه (پس از سررسید) اوراق مشارکت فروش رفته شرکت های یاد شده در سالهای مذکور به حساب بدهی دولت موافقت نمود.
اصلاح مصارف اعتبارات مربوط به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران
هیات وزیران بمنظور تسهیل در اجرای «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران» و با توجه به این که خیلی از کارهای سازمان انرژی اتمی ایران در اجرای این قانون از جنس کارهای عمرانی است، مصوب کرد اعتبارات پیش بینی شده مربوط به اقدامات این سازمان در اجرای قانون یاد شده، بصورت ۵۰ درصد هزینه ای و ۵۰ درصد دیگر نیز بصورت تملک دارایی های سرمایه ای در قالب موافقتنامه های متبادله با سازمان برنامه و بودجه کشور با رعایت توضیحات مندرج در ردیف مربوطه به مصرف برسد.
تمدید مجوز ورود و ترخیص خودرو های کشنده بوژی فوق سنگین تا آخر سال ۱۴۰۰
با توجه به نیاز ضروری حمل و نقل سنگین کشور به خودرو های بوژی کش و محدودیت های به وجود آمده در این خصوص در امتداد تحریم های بین المللی و همین طور زمانبر شدن گرفتن مجوزهای لازم همچون سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان ملی استاندارد ایران، هیات وزیران با تمدید مجوز ورود و ترخیص خودرو های یاد شده تا آخر سال ۱۴۰۰ موافقت نمود.
آیین نامه طبقه بندی و تشخیص صلاحیت پیمانکاران اصلاح شد
هیات وزیران در امتداد سیاست های دولت در خصوص توانمندسازی و پشتیبانی از شرکت های پیمانکار و ایجاد ظرفیت های شغلی جدید به ویژه در پیمانکاران بخش خصوصی و کمک به ماندگاری آنها در وضعیت سخت اقتصادی و بیماری فراگیر کرونا و نیز بهره مندی مناسب از تجارب کاری شرکت های پیمانکاری قدیمی، با اصلاح تعدادی از مواد «آیین نامه طبقه بندی و تشخیص صلاحیت پیمانکاران» موافقت نمود.
به سبب این اصلاحیه، منظور از کارکنان، اعضاء هیأت مدیره، مدیر عامل و پرسنل امتیازآور شرکت می باشند که لازم است جهت امتیازآوری، دارای حداقل ۳۶ ماه سابقه کار مرتبط در ۶ سال قبل منتهی به درخواست صلاحیت، مستند به بیمه و یا روزنامه رسمی در کارهای مرتبط باشند. درباب کارکنان امتیازآور، لازم است حداقل سه ماه از سابقه کار مفید و مرتبط آنها منتهی به زمان تشخیص صلاحیت در شرکت متقاضی باشد.
برای شرکت هایی که برای نخستین بار درخواست تشخیص صلاحیت دارند و بالاترین پایه درخواستی آنها پایه ۵ است، امتیاز کارکنان آنها، فقط بوسیله مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره کسب می شود.
در مورد شرکت هایی که امتیاز تجمعی تجربه کاری آنها در ۱۵ سال قبل احراز نشود و سابقه قدمت شرکت بیش از ۱۵ سال است، مشروط به این که هیات مدیره و سهامداران آن تغییر پیدا نکرده باشد، به ازای هر سال مازاد بر ۱۵ سال در ۳۰ سال گذشته، ضریب افزایشی ۰/۰۴ به امتیاز کار تجربی اضافه می شود. حداکثر ضریب افزایشی متعلقه ناشی از این تبصره در سرجمع امتیاز، ۰/۵ و فقط در یک رشته موثر خواهد بود.
همچنین در سال هایی که ضریب ۲‏/۱ مندرج در رابطه ۴ با ضریب متوسط افزایش وزنی متناسب نباشد (بیش از ۱۰ درصد تفاوت داشته باشد)، میانگین ضرایب تعدیل ابلاغ گردیده مربوط به آن سال کارشاخص در سال هایی که قرارداد در آن جاری بوده، جایگزین ضریب Pk گردد.
گردش مالی، توان مالی جاری و توان مالی بلندمدت به میلیون ریال برمبنای یکی از اظهارنامه های مالیاتی چهارسال منتهی به زمان تشخیص صلاحیت شرکت که بالاترین امتیاز مالی بروزآوری شده را کسب نماید، ملاک عمل می باشد.
اصلاح بخشنامه تعیین تعرفه خدمات کنسولی
با توجه به سپری شدن بیش از چهار سال از اجرای مصوبه دولت درباب «آیین نامه تعیین تعرفه خدمات کنسولی» و ضرورت بازبینی در تعرفه ها و الحاق تعرفه های جدید برمبنای ارائه خدمات و نرخ تورم سالانه در جداول تعرفه ریالی و ارزی، هیات وزیران با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص اصلاح بخشنامه مذکور موافقت نمود.
منبع:

1400/08/26
23:19:06
5.0 / 5
1266
تگهای خبر: آموزش , ابلاغ , اقتصاد , تصویب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان محفل
محفل