جلیلی:

جهاد دانشگاهی باید حلقه وصل دانشگاه ها و دستگاهها باشد

جهاد دانشگاهی باید حلقه وصل دانشگاه ها و دستگاهها باشد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اعلان اینکه جهاد دانشگاهی باید حلقه وصل دانشگاه ها و دستگاهها باشد، اظهار داشت: کاربردی شدن تحقیقات باید قاعده کارهای علمی باشد نه استثناء آن.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، سعید جلیلی بامداد امروز بعد از بازدید از پژوهشکده فناوری های زخم و ترمیم جهاد دانشگاهی، اظهار نمود: فلسفه تشکیل «جهاد دانشگاهی» آنست که کارهای علمی در عرصه دانشگاهی را تا مرحله استفاده کاربردی از آنها امتداد دهد.

وی با اعلان اینکه تمدن با امتداد پیدا کردن اندیشه و علم به عرصه عمل ممکن می شود، اشاره کرد: «جهاد دانشگاهی» باید حلقه وصل دانشگاه ها با دستگاه های کشور باشد؛ به این معنا که مسائل کشور را با فعالیت علمی پیوند دهد و سبب خدمات متقابل دانشگاه ها و دستگاهها باشد.

جلیلی اضافه کرد: گستره ی بزرگی از مراکز آموزشی داریم که اگر کوشش های بهادار آنها به عرصه عمل و موضوعات کشور امتداد پیدا کند، سبب جهش در پیشرفت کشور خواهد شد. چونکه امروز هزینه ی قابل توجهی در دانشگاه ها صورت می گیرد که با اهمیت ترین این هزینه ها، تلاش جوانان و دانشجویان در بهترین بازه ی عمر آنهاست.

ایشان سپس گفت: حاصل این سرمایه گذاری هزاران پایان نامه و مقاله علمی در دانشگاه هاست که هدایت صحیح آنها در جهت حل مسائل کشور هم سبب امیدآفرینی در دانشگاه ها می شود و هم آهنگ پیشرفت کشور را شتاب می بخشد.

نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کتاب خاطرات دکتر حسین بهاروند، از اندیشمندان حوزه زیست فناوری، اشاره کرد: عملکرد این دانشمندان مایه افتخار و غرور است؛ چونکه استعداد آنها در عرصه عملی ظهور پیدا کرده و نتایج کم نظیری را رقم زده است؛ این نوع تلاش ها نباید در حد استثناء بمانند بلکه باید به قاعده و روند مستمر کارهای علمی در کشور تبدیل گردد.

جلیلی اشاره کرد: برای رسیدن به وضع مطلوب و حل عمده مسائل کشور، باید رویکرد حداکثری جهت استفاده از کارهای علمی کشور داشت.

وی ادامه داد: لازمه ارتقاء و جهش در استفاده از ظرفیت علمی کشور، به کارگیری نتایج کارهای علمی در امتداد رفع مشکلات به ویژه در عرصه فناوری، مدیریتی و صنعتی است که زمینه استفاده حداکثری از ظرفیت نخبگان را فراهم خواهدنمود. وقتی یک جوان نخبه احساس کند که از استعداد و مهارت او به شکل مطلوب استفاده می شود، پدیده هایی مثل مهاجرت کم رنگ خواهد شد.

در نشستی قبل از بازدید از آزمایشگاه های پژوهشکده یارا، دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی گزارشی از برخی نتایج مهم الگوسازی تولید علم و تجاری سازی آن در زمینه های پزشکی، فنی و مهندسی و کشاورزی جهاد دانشگاهی، ارائه داد. دستیابی به دانش تولید زخم پوش ها بمنظور شکستن تحریم پانسمان مورد نیاز بیماران پروانه ای و دیابتی و همین طور رفع نیاز کشور به برخی محصولات هایتک و پیوستن ایران به باشگاه صادرکنندگان این کالاها، همچون موارد یاد شده طیبی بود.

همین طور اعضای هیئت علمی پژوهشکده زخم و فناوری جهاد دانشگاهی نیز ضمن ارائه نقطه نظرات خود در زمینه های مختلف، بر لزوم استفاده از تولیدات با کیفیت و محصولات تجاری ساخت داخل بجای واردات کالاهای مشابه تاکید نمودند.


1400/08/26
11:12:01
5.0 / 5
1048
تگهای خبر: آموزش , بازدید , خدمات , قم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
محفل