چاووش اوغلو خبر داد:

رشد ۷۱ درصدی روابط تجاری ایران و ترکیه

رشد ۷۱ درصدی روابط تجاری ایران و ترکیه

به گزارش محفل وزیر خارجه ترکیه از رشد ۷۱ درصدی روابط تجاری ایران و ترکیه امسال اطلاع داد و اظهار داشت: این رقم با اینکه امیدوار کننده است اما از اهدافی که مشخص کردیم خیلی دور هستیم که باید در این حوزه فعالیت بیشتری داشته باشیم.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، مولود چاوش اوغلو روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با حسین امیرعبداللهیان ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران با زلزله زدگان استان هرمزگان ابراز همدردی کرد و اظهار داشت: ترکیه همواره در کنار ایران برادر بوده و آماده عرضه هر نوع خدماتی است.
وزیرامورخارجه ترکیه ضمن اشاره به اظهارات امیرعبداللهیان در خصوص بازنگری روابط دو طرف در همه حوزه ها اظهار نمود: امروز با برادر حسین و بین هیات های دو طرف در مورد آماده سازی زمینه برگزاری هفتمین شورایعالی همکاری دو کشور صحبت کردیم و برپایه پیشنهاد طرف ایرانی مقرر شد نقشه راه همکاری بلندمدت بین دو کشور آماده شده و در حاشیه جلسه شورای همکاری به امضا برسد.
چاوش اوغلو با بیان اینکه اسناد زیادی دیگری است که امیدواریم بتوانیم در حاشیه اجلاس سران آنها را امضا نماییم، مبارزه با قاچاق، مهاجرت غیرقانونی و مسایل مرزی را از موضوعات این اسناد عنوان نمود.
وی اظهار داشت: متاسفانه در دوران کرونا در حوزه روابط اقتصادی کاهش داشتیم اما امسال در این حوزه ۷۱ درصد رشد داشتیم. این رقم با اینکه امیدوار کننده است اما از اهدافی که مشخص کردیم خیلی دور هستیم که باید در این عرصه فعالیت بیشتری داشته باشیم.
وزیر امورخارجه ترکیه اضافه کرد: در نشست امروز گسترش چارچوب حوزه تجارت ترجیحی بین دو کشور را بررسی کردیم و تلاش می نماییم که این مذاکرات به نتیجه برسد.
چاوش اوغلو در ادامه تحریم های آمریکا ضد ایران را ظالمانه و نادرست ارزیابی کرد وگفت: همواره این مورد را به زبان آورده ایم که کسانی که از سوی برجام خارج شدند باید به این چارچوب برگردند و تحریم های یکجانبه ضد ایران را بردارند.
وی ضمن ابراز خرسندی از آغاز مجدد مذاکرات اظهار داشت: امیدوارم این مذاکرات به نتیجه مثبت برسد نه صرفاً برای مسایل اقتصادی که از جهت ثبات منطقه ای هم به نتیجه رسیدن آن مثبت خواهد بود.
وزیر امورخارجه ترکیه با تکیه بر اینکه همکاری دو کشور نه فقط در مسائل دو جانبه بلکه در مسائل منطقه ای هم دارای اهمیت است، اظهار داشت: برای همکاری با ایران در بحث افغانستان، عراق، ثبات در منطقه قفقاز جنوبی، یمن و چارچوب همکاری ۳+۳ که برای قفقاز جنوبی پیشبینی شده، آماده همکاری هستیم.
چاوش اوغلو اظهار داشت: درمورد عراق طرفدار ثبات آن هستیم و بار دیگر حمله هفته گذشته به نخست وزیر عراق را محکوم کردیم.
وی اضافه کرد: در مورد سوریه امیدواریم بتوانیم نشست هایی در سطوح عالی برگزار نماییم. درباره ثبات در افغانستان هم با ایران دیدگاه مشترکی داریم.
وزیرامورخارجه ترکیه با بیان اینکه در مسائل منطقه ای دیدگاه های ما با ایران همپوشانی زیادی دارد، افزود: نگران وضعیت افغانستان و مباحث انسانی آن کشور هستیم و معتقدیم ایجاد حکومت فراگیر می تواند چاره مشکلات این کشور باشد.
چاوش اوغلو حملات تروریستی اخیر داعش در افعغانستان را محکوم نمود و اظهار داشت: آماده همکاری در مورد افغانستان هستیم.
وی با اشاره به اینکه به دنبال توسعه همکاریهای بین المللی با ایران هستیم، اضافه کرد: دیدار امروز شتاب بیشتری را برای روابط بین دو کشور همه در حوزه منطقه ای و هم در حوزه بین المللی خواهد داد.
وزیر امورخارجه ترکیه با قرائت شعر سهراب سپهری به نام "خانه دوست کجاست" اظهار داشت: من همواره خانه دوست را در تهران می بینیم و بار دیگر می خواهم بگویم که ایران را خانه خود احساس کردم و تشکر می کنم.


منبع:

1400/08/25
10:29:39
5.0 / 5
1144
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , قانون , قم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان محفل
محفل