در دیدار همتای روسی تاكید شد

شمخانی: راه برون رفت از مشکلات منطقه اتخاذ راهکارهای بومی است

شمخانی: راه برون رفت از مشکلات منطقه اتخاذ راهکارهای بومی است

به گزارش محفل دبیر شورایعالی امنیت ملی اظهار داشت: راه برون رفت از مشکلات منطقه، آخر دادن به دخالت کشورهای فرامنطقه ای بخصوص آمریکا و همکاری و اشتراک مساعی کشورهای منطقه برای اتخاذ راهکارهای بومی حل بحران است.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، علی شمخانی و نیکلای پاتروشف دبیران شورای عالی امنیت ملی ایران و روسیه در دیداری تبادل نظر درباره تحولات منطقه ای و بین المللی، همکاری راهبردی دو کشور در حوزه مقابله با تروریسم را اقدامی ضروری برای ایجاد و حفاظت از صلح و ثبات در منطقه ارزیابی کردند.
شمخانی در این دیدار که در حاشیه سومین نشست گفت وگوی امنیت منطقه ای در دهلی نو برگزار شد، با تبیین بحران های گوناگونی که منطقه را فرا گرفته همچون بحران تروریسم، تجاوز نظامی، اشغالگری و بحران پناهجویان، اظهار داشت: راه برون رفت از این شرایط، آخر دادن به دخالت کشورهای فرامنطقه ای بخصوص آمریکا و همکاری و اشتراک مساعی کشورهای منطقه برای اتخاذ راهکارهای بومی حل بحران است.
وی با اشاره به تحولات افغانستان در ماه های اخیر تصریح کرد: با عنایت به ترکیب قومی و مذهبی جامعه افغانستان چاره بحران این کشور تداوم گفت وگوهای بین الافغانی و تشکیل دولت فراگیر بر مبنای حقیقت های جمعیتی در افغانستان است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با نگرانی تحولات افغانستان و تأثیر بی ثباتی بر معیشت و امنیت مردم رنج دیده این کشور را پیگیری می کند و از هیچ تلاشی برای مساعدت با مردم افعانستان فروگذار نخواهد کرد.
شمخانی تصریح کرد: گسترش روابط ایران و روسیه در همه حوزه ها بخصوص حوزه های امنیتی و تداوم مبارزه مشترک با تروریسم نقش تعیین کننده ای در ثبات منطقه ای دارد.
وی خاطرنشان کرد: دو کشور ایران و روسیه در آماج توطئه و تحریم های آمریکا قرار دارند و باید با ارتقای سطح همکاریهای همه جانبه نظام غیرقانونی و ضد انسانی تحریم آمریکا را گرفتار فروپاشی کنند.
نیکلای پاتروشف دبیر شورای عالی امنیت ملی روسیه هم در این دیدار با ابراز خرسندی از روابط رو به رشد تهران - مسکو در حوزه های گوناگون، تداوم این همکاری ها را به نفع دو ملت ایران و روسیه ارزیابی کرد.
وی با اشاره به تأثیر سازنده سومین نشست گفت وگوی امنیت منطقه ای در نزدیک شدن دیدگاه های کشورهای منطقه در زمینه تهدیدات مشترک و راه های مقابله با آن اظهار داشت: همکاریهای منطقه ای یک انتخاب نیست بلکه مسیری اجتناب ناپذیر برای ایجاد امنیت پایدار در منطقه است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی روسیه با اشاره به گفت وگوهای انجام شده در مورد بحران افغانستان اظهار داشت: افغانستان در سایه هماهنگی و هم افزایی کشورهای منطقه می تواند از شرایط بی ثباتی بیرون برود و آینده بهتری را پیش رو داشته باشد.


منبع:

1400/08/21
13:13:22
5.0 / 5
952
تگهای خبر: پیگیری , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان محفل
محفل