چه کسی مقرر است به برجام برگردد؟

چه کسی مقرر است به برجام برگردد؟

محفل: مقامات دولت بایدن در حالی از بازگشت ایران به تعهدات برجام سخن می گویند که جمهوری اسلامی هیچ گاه از برجام خارج نشده است و هدف اصلی از مذاکرات بهار امسال و مذاکرات پیش رو بازگشت آمریکا به تعهداتی است که حاضر نیست به آن عمل کند.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا تا حالا چندین بار از بازگشت ایران به تعهداتش در برجام سخن گفته و لغو تحریم های آمریکا را منوط به این اقدام جمهوری اسلامی کرده است. بلینکن با بیان جملاتی مانند این که اگر ایران در مذاکرات جدی باشد آمریکا به برجام باز می گردد، تلاش نموده توپ را در زمین ایران انداخته و مسئولیت خروج کشورش از توافق هسته ای و اعمال تحریم ها را به نحوی فرافکنی کند. این در شرایطی است که کشوری که توافق منضم به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرده و کشورها را برای نقض این توافق بین المللی تحت فشار قرار داده آمریکا بوده است. ایران حالا در چهارچوب برجام است و حتی کاهش تعهداتش هم طبق این توافق بوده است. بدین سبب طرفی که باید با عمل به تعهداتش به برجام برگردد آمریکاست نه ایران
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در واکنش اظهارات بلینکن در خصوص اینکه معین نیست ایران اراده ای برای بازگشت به مذاکرات داشته باشد، اظهار داشت که اگر امروز در وضعیت برجام در این نقطه قرار داریم، آقای بلینکن گرفتار فراموشی نشود. در این نقطه هستیم چون آمریکا گردنکشانه با نقض مقدمات بدیهی حقوق بین الملل از برجام خارج شد و از نظر سیاسی تمام تلاش خودرا کرده که این توافق بین المللی مورد تایید قطعنامه شورای امنیت را از بین ببرد.
تلاش برای نابودی برجام بوسیله وضع تحریم ها موضوعی است که تا کنون خیلی از مقامات آمریکایی به آن اشاره کرده اند. تا جایی که ادوارد ایساک دووره روزنامه نگار و نویسنده آمریکایی بتازگی کتابی با عنوان «نبرد برای روح: درون مبارزات دموکرات ها برای شکست ترامپ» منتشر نموده و در بخش هایی از آن به تشریح کوشش های باراک اوباما، رییس جمهور سابق آمریکا برای تشویق دونالد ترامپ به دست کشیدن از تخریب جنبه های کلیدی برجام که میراث ریاست جمهوری اوباما بود، پرداخته است.
یادی از سخنان ترامپ؛
برای این که در اذهان عمومی جای شاکی و متشاکی عوض نشود لازم است مروری برسخنرانی دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین آمریکا ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ داشت. وی در سخنرانی خود هنگام اعلام خروج آمریکا از برجام از تشدید تحریم های ایران سخن گفت و اعتراف کرد که با وضع تحریم ها برجام را نابود خواهدنمود.
ترامپ با تکرار ادعاهای نخ نما مقابل ایران در مورد برجام اظهار داشت: در سالهای قبل دولت های قبلی وارد توافق هسته ای با ایران شدند تحت عنوان برجام. بر روی کاغذ این توافق قرار بود از آمریکا و متحدان ما در مقابل یک جنون هسته ای از جانب ایران حفاظت کند. سلاحی که فقط موجب به خطر افتادن ایران و دنیا می شد. اما این توافق کمک کرد به ایران که هسته ای شود و به آستانه هسته ای شدن برسد.
او با بیان این ادعا که این توافق موجب رفع تحریم های فلج کننده بدون گذاشتن هیچ محدودیتی بر روی رفتارهای سوء ایران شد اظهار داشت که این توافق هیچ گاه نباید منعقد می شد و موجب ایجاد صلح نشد و هیچ گاه هم نمی توانست بشود. ترامپ گفت حتی اگر ایران به توافق عمل کند باز حکومتش می تواند در آستانه تولید سلاح هسته ای باشد. اگر اجازه دهیم این توافق پابرجا بماند، به زودی مسابقه تسلیحاتی در منطقه خواهیم داشت.
ترامپ اضافه کرد: من اعلام می کنم که ایالات متحده آمریکا از برجام خارج می شود و طی چند روز آینده با صدور یک فرمان اجرائی، شدیدترین تحریم های هسته ای و اقتصادی را مقابل ایران باز می گردانم. هر کشوری که به ایران کمک نماید نیز تحت تحریم های ایران قرار می گیرد. آمریکا را هیچ کشوری نمی تواند گروگان بگیرد.
در واقع ترامپ در اطلاعیه ای سیاسی که سراسر اتهامات واهی بود، اعلام نمود که با وضع تحریم ها قصد نابودی برجام را دارد. ترامپ در مقاطع مختلف اشکارا و با صراحت از قصد و برنامه خود برای نابودی برجام سخن گفت. حتی در جریان تحریم هایی که به عناوین دیگر مانند مبارزه با تروریسم و حقوق بشر مقابل ایران اعمال شد، هدف اصلی تخریب زیرساخت های حقوقی و هرگونه احتمال و امید به موفقیت احیای توافق هسته ای بود و مستقیما برجام را هدف گرفته بود.
ترامپ اعلام نمود: در حقیقت ما می خواهیم سدی را در مقابل اقدامات مخرب ایران بگذاریم، تحریم های قوی تری مقابل ایران اعمال می نماییم، اگر این رژیم به بلندپروازی های خود ادامه دهد، تحریم هایی که آنها را بیش از هر موقع دیگر با سختی روبرو می کند.
او همین طور افزود که آمریکا می خواهد علاوه بر این تحریم ها، مجازات های اقتصادی سنگینی را مقابل ایران وضع کند و چنانچه شرکت های بین المللی این تحریم ها را نقض کنند با تنبیهات سخت آمریکا مواجه خواهند شد.
او در این سخنرانی بصورت تلویحی به هدف اصلی خود یعنی فروپاشی جمهوری اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: دولت قبلی امریکا زمانی تحریم ها مقابل ایران را کنسل کرد که ایران در آستانه فروپاشی بود.
ترامپ اظهار داشت که برجام چه فایده ای دارد؟ فقط قدرت ایران برای تولید سلاح هسته ای را اندکی به تاخیر می اندازد و اعلام نمود: تمامی تدابیر لازم اتخاذ شده است که هر چه سریعتر تحریم های در رابطه با فعالیت هسته ای ایران را بازگرداند. این تحریمها بخشهای حساسی از اقتصاد ایران را نشانه گرفته است. بخش انرژی تحریمهای مالی و صنایع پتروشیمی. او اضافه کرد: تحریم های سرسختانه ای را مقابل سپاه پاسداران و اعضای آن اعمال خواهیم کرد.
تهدید و اجبار شاخصه اصلی سیاست ترامپ بود. او با هدف بی ثبات کردن ایران و وادار ساختن کشورمان به پذیرش زیاده خواهی های ایالات متحده، تحریم هایی را در امتداد نابودی برجام که دستاورد سیاست خارجی است، وضع کرد. حالا با این سابقه روشن از اظهارات مقامات آمریکایی سخن گفتن از بازگشت ایران به برجام به هیچ وجه مسموع نیست و افکار عمومی نباید فریب سخنان فریبنده مقامات آمریکایی را بخورد.


منبع:

1400/08/20
17:12:46
5.0 / 5
1089
تگهای خبر: اتهام , اقتصاد , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
محفل