امیرعبداللهیان در گفت وگوی تلفنی وزیر خارجه انگلیس:

نرمال سازی روابط تجاری ایران باید بطور کامل در مذاکرات وین محقق شود

نرمال سازی روابط تجاری ایران باید بطور کامل در مذاکرات وین محقق شود

به گزارش محفل وزیر امور خارجه اظهار داشت: نرمال سازی روابط تجاری با ایران یکی از تعهداتی بوده است که طرف مقابل در برجام پذیرفته است و این مساله باید به نحو کاملی در مذاکرات وین محقق شود.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، حسین امیرعبداللهیان در گفت وگوی تلفنی لیز تراس وزیر خارجه انگلیس اظهار داشت: بخش اعظم توافقات تجاری میان دو کشور بعد از برجام اجرائی نشده اند و ارتقای حجم تجارت و تسهیل مراودات مالی میان دو کشور نیازمند افزایش تحرک و اقدامات لندن است.
وزیر امور خارجه با یادآوری بدهی قدیمی انگلستان به ایران، بازپرداخت این بدهی را حق ملت ایران خواند و بر لزوم اقدام فوری لندن برای بازپرداخت هرچه سریع تر این بدهی اصرار کرد.
وی درباره برجام نیز بر مسئولیت آمریکا در به وجود آمدن شرایط فعلی تاکید کرده و اشاره کرد که برخی طرف ها نیز با مسئولیت ناپذیری و سکوت در مقابل اقدامات آمریکا، به بروز وضعیت فعلی دامن زده اند.
امیر عبداللهیان موفقیت مذاکرات در وین را به رفع تمامی تحریم ها، بازگشت همه طرف ها به تعهداتشان، ارائه تضمین های لازم درباب اجرائی شدن نتایج گفت وگوها و راستی آزمایی اقدامات طرف مقابل، منوط دانست.
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: نرمال سازی روابط تجاری با ایران یکی از تعهداتی بوده است که طرف مقابل در برجام پذیرفته است و این مساله باید به نحو کاملی در مذاکرات وین محقق شود.
لیز تراس وزیر خارجه انگلیس هم در این تماس تلفنی برای وزیر امور خارجه کشورمان آرزوی بهبودی فوری کرد و با ابراز خرسندی از اعلام تاریخ برگزاری کمیسیون مشترک برجام، سه کشور اروپایی را جهت دستیابی به پیشرفت در مذاکرات، مشتاق و جدی خواند.
در این مکالمه درباب برخی موضوعات کنسولی نیز گفت و گو شد.
لزوم ارسال کمک های انسان دوستان بین المللی به مردم افغانستان و اهمیت تشکیل دولت فراگیر در این کشور، وضعیت فاجعه بار انسانی در یمن و اهمیت توقف محاصره انسانی این کشور، اهمیت پشتیبانی از ثبات در لبنان و ابراز تاسف از ادامه نقض حقوق بشر در بحرین، از دیگر موضوعات یاد شده امیرعبداللهیان در این مکالمه بود.منبع:

1400/08/17
20:59:19
5.0 / 5
1361
تگهای خبر: دولت , وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل